Yarışmalar

ARCHIPRIX - Türkiye 2010

Son Başvuru Tarihi: 23 Ağustos 2010
İletişim
Adres: Şevki Vanlı Mimarlık Vakfı
Rafet Canıtez Caddesi
Orman Apartmanı, 7/2
Oran Şehri, Ankara
E-posta: [email protected]
Web Sitesi: www.archiprixturkiye.co...
Yarışma SonuçlarıÖdüller

1. Ödül- ÇimSA Beyaz Çimento Ödülü
Ege Özgirin
İstanbul Teknik Üniversitesi

2. Ödül
Tülin Meydan
Uludağ Üniversitesi

3. Ödül
Zeynep Şahin
İstanbul Teknik Üniversitesi

Mansiyon
Ahmet Erdem Tüzün
İstanbul Teknik Üniversitesi

Mansiyon
Nursev Irmak Demirbaş
İstanbul Teknik Üniversitesi

Mansiyon
Erman Özdemir
İstanbul Teknik Üniversitesi

Teşvik Ödülü
Selin Babayiğit
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi

Teşvik Ödülü
Efe Emre Usman
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi

Teşvik Ödülü
Ali Sakal
İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
Yarışma Bilgileri

ARCHIPRIX- Türkiye 2010 yarışmasına başvurular başladı...Türkiye''de mimarlık alanındaki en iyi diploma projelerini seçmek üzere Yapı-Endüstri Merkezi ve Şevki Vanlı Mimarlık Vakfı''nca düzenlenen "ARCHIPRIX-Türkiye 2010"a başvurular başladı.

Genç mimar adaylarının yarışacağı "ARCHIPRIX-Türkiye" bu yıl 15. kez düzenleniyor.

Türkiye''deki tüm mimarlık okullarını ortak bir platformda buluşturarak yapıcı bir rekabet ortamı yaratan ve mimar adaylarının ufkunu genişleten ARCHIPRIX-Türkiye Yarışması, bugüne kadar 32 üniversiteden 868 öğrenciyi biraraya getirdi. ARCHIPRIX-Türkiye Yarışması''nın bir diğer özelliği ise 1996''dan bugüne kadar ödül alan 113 genç mimarın, mesleki başarılarına ulaşmaları yolundaki ilk adımı temsil ediyor olması.

Doğan Hasol, Şevki Vanlı, Hülya Yürekli ve Ferhan Yürekli''nin kuruculuğunda düzenlenen ARCHIPRIX-Türkiye Yarışması, bu yıl Türkiye''de 15. kez gerçekleştirilecek.

Türkiye ve KKTC''de eğitim gören mimarlık öğrencilerinin bitirme projeleri ile başvurabilecekleri ARCHIPRIX-Türkiye 2010 Yarışması''na, 23 Ağustos 2010 Pazartesi günü, saat 17.00''ye kadar proje teslim edilebilecek. 2009-2010 akademik yılı, Şubat ya da Haziran dönemine ait bitirme ödevleri ile katılım sağlanan yarışma için başvuru formları, okulların Mimarlık Bölüm Başkanlıkları''ndan veya www.archiprixturkiye.com adresinden elde edilebiliyor.

ARCHIPRIX - Türkiye 2010 Seçici Kurulu Alişan Çırakoğlu, Umut İyigün, Şevki Pekin, Julien De Smedt ve M. Arif Suyabatmaz''dan oluşuyor. ARCHIPRIX - Türkiye 2009 birincisi Onur Akın ise yedek jüri üyesi olarak yarışmaya katkıda bulunacak. ARCHIPRIX - Türkiye 2010''un biraraya getirdiği genç yetenekli mimarlar, bu yıl ödüllerini, Aralık ayında, İstanbul''da düzenlenecek ödül töreninde alacaklar. Ayrıca yarışmaya katılan mimarların projeleri biraraya getirilerek oluşturulan yarışma kataloğu da YEM Yayın tarafından hazırlanarak yine Aralık ayında ilgililerin beğenisine sunulacak.

Archiprix 2010 Akademik Yılı Ödülleri

1. Ödül 2.500 TL
2. Ödül 2.000 TL
3. Ödül 1.500 TL
Mansiyon (3 Adet) 1.250 TL (her biri)

Katılım Koşulları:
1. Her öğretim kurumu yarışmaya, o yıl mezun ettiği ilk 25 öğrenci için bir, sonraki her 50 öğrenci için bir proje hesabı ile bulunacak proje sayısı ile katılabilir.

2. Her kurum yarışmaya göndereceği projeleri kendi belirlediği koşullar dahilinde seçer.

3. Öğretim üyeleri tek ve ya grup olarak kurumlarından bağımsız şekilde yarışmaya proje gönderebilirler. Ancak bu durumda, archiprix-Türkiye Grubu, bir ön eleme yapma hakkını saklı tutar.

4. Her öğrenci, kurumundan bağımsız olarak yarışmaya proje gönderebilir. Ancak bu durumda archiprix-Türkiye Grubu, bir ön eleme yapma hakkını saklı tutar.

5. Yarışmaya gönderilecek projeler o yılın Şubat ve ya Haziran dönemine ait olabilir. Projelerde kurum adı ile projeden sorumlu öğretim üyelerinin ve öğrencinin adı paftaların arkasında yer almalı, paftaların ön yüzünde bu tür bilgiler bulunmamalıdır. Projelerin takdim çalışmaları, archiprix-Türkiye Yarışmasına gönderilmek üzere yeniden yapılabilir. Yarışmaya gönderilen her paftanın arkasında okul ve proje yürütücüsü onayı bulunması gereklidir. Projeler, dikine kullanılan 70*100 cm boyutlu en çok 4 pafta halinde, karton veya tercihen fotoblok panolar üzerinde teslim edilmelidir. Paftalar üzerinde maket fotoğraflarına da yer verilir. Projelerle birlikte 200 kelimelik bir açıklama raporu istenmektedir. Projelerin ayrıca CD olarak 300dpi çözünürlükte teslim edilmesi gerekmektedir. CD içinde ayrıca proje sahibinin fotoğrafı ve kısa özgeçmişi yer alacaktır. Bölüm başkanlıklarından sağlanacak başvuru formu ya da fotokopisi eksiksiz doldurulmalıdır.

6. Yarışmaya katılacak projeler, 23 Ağustos 2010 tarihinde saat 17.00''e kadar aşağıda verilen adrese teslim edilecektir. Postayla yapılan gönderimlerde postaya veriliş tarihi son teslim günü olan 23 Ağustos 2010 tarihi olmalıdır.

Jüri Üyeleri
Alişan Çırakoğlu
Umut İyigün
Şevki Pekin
Julien De Smedt
M. Arif Suyabatmaz

Yedek Üye
Onur Akın

Teslim Şekli
1. Projeler, dikine kullanılan 70cmx100 cm boyutlu en çok 4 pafta halinde, karton veya fotoblok panolar üzerinde teslim edilmelidir.

2. Projelerle birlikte 200 kelimelik bir açıklama raporu istenmektedir.

3. Archiprix-TÜRKİYE 2010 Kitabında kullanılmak üzere, Projelerin CD olarak 300 dpi çözünürlükte teslim edilmesi gerekmektedir. CD içinde ayrıca proje sahibinin fotoğrafı ve kısa özgeçmişi yer alacaktır.

4. Bölüm başkanlıklarından da sağlanabilecek başvuru formu ya da fotokopisi eksiksiz doldurulmalıdır.

5. Yarışmaya katılacak projeler 23 Ağustos 2010 saat 17:00''a kadar Archiprix-TÜRKİYE Yarışma Sekreteryası Yapı-Endüstri Merkezi, Fulya Mah.Yeşilçimen Sok.No:12/430 (Polat Kulesi Yanı) 34394 Fulya /İSTANBUL adresine teslim edilecektir. Postayla yapılan gönderimlerde postaya veriliş tarihi son teslim günü olan 23 Ağustos 2010 tarihi olmalıdır.

Yarışma Arşivi
Yayınlanan yarışmaların kategorik olarak listesi aşağıdadır. Ayrıntılarına ulaşmak istediğiniz kategoriyi listeden seçiniz.