Yarışmalar

ÇEBİ Kulp Tasarımı Yarışması

Son Başvuru Tarihi: 27 Mart 2006
Kimler Katılabilir: Mimarlık fakültesi ve güzel sanatlar fakültesi öğrencileri ve bu fakültelerin mezunları
İletişim
Adres: Merve Mah. Akabe Cad. No:2 Yenidoğan İstanbul
Telefon: 0216 561 11 40
Faks: 0216 311 36
E-posta: [email protected]
Web Sitesi: www.tutcekas.com
Yarışma SonuçlarıKulp-Düğme Kategorisi
1. Ödül
Murat Metin, İstanbul

2. Ödül
Aziz Cennet, İstanbul

3. Ödül
Zeynep Köksal, İstanbul

Askı Kategorisi
1. Ödül

Ertunç Vatansever, İstanbul

2. Ödül
Serkan Şimşir, İstanbul

3. Ödül
Meriç Batmaz, İzmir

Kapı Kolu Kategorisi
1. Ödül

Mustafa Emre Olur, Ankara

2. Ödül
Canyiğit Gözgü, Eskişehir

3. Ödül
Yüksel Öztürk, İstanbul

Juri Özel Ödülü
Pınar Şekeryapan, Ankara

Çebi Özel Ödülü
Savaş Onur EroğluYarışma BilgileriÇEBİ Kilit tarafından 20 Aralık 2005 tarihinde tasarım yarışması açıldı. Bu yarışma, ÇEBİ tarafından kullanılmak üzere, çağdaş tasarım standartlarına uygun, yaratıcı yeni ürünlerin ortaya konmasını amaçlıyor. Genç tasarımcıların ortaya çıkmasına olanak sağlayan yarışma ile ilgili tüm işlemler internet ortamında gerçekleştirilecek.

Yarışmaya yaş ve milliyet ayrımı olmaksızın internet erişimine sahip, mimarlık, iç mimarlık ve endüstri ürünleri tasarımı eğitimi alan öğrenciler katılabilecektir. Yarışma, jüri final değerlendirmesi dışında, tamamen internet ortamında sürdürülecek.

Amacı
Bu yarışma, ÇEBİ tarafından kullanılmak üzere, çağdaş tasarım standartlarına uygun, yaratıcı yeni ürünlerin ortaya konmasını amaçlıyor. Yetenekli tasarımcıların ortaya çıkmasına olanak sağlayan yarışma ile ilgili tüm işlemler internet ortamında gerçekleştirilecektir.

Yarışmanın resmi web adresi www.tutcekas.com dur. Rapörtörlerin, jüri şartnamesine uygunluğunu kontrol edip onay vermesinden sonra jüri havuzuna aldıkları eserler jürinin görüşüne açılacaktır. Jüriye bildirilecek süre içinde jüri üyeleri internetten eserleri inceleyip dereceye girmesini düşündükleri eserleri belirleyeceklerdir. Yarışma jürisi 30 Mart 2006 tarihinde İstanbul''da toplanacak, bu kez eserler kağıt üzerinden incelenecektir.

Dört ayrı kategoride açılacak yarışmanın her kategorisi için ayrı ayrı birinci, ikinci ve üçüncü belirlenecek; her kategorinin birincisi, 3.000YTL, ikincisi 2.000YTL, üçüncüsü 1.000YTL. ödül alacaktır. Ayrıca Çebi Özel Ödülü olarak, Çebi tarafından değerlendirilerek seçilecek tasarımcılara dağıtılmak üzere toplam 3.000 YTL ayrılmıştır. 

Katılım Koşulları
Yarışmaya yaş ve milliyet ayrımı olmaksızın internet erişimine sahip, mimarlık fakültesi ve güzel sanatlar fakültesi öğrencileri ve bu fakültelerin mezunları katılabilecektir. Jüri üyeleri ve birinci derece yakınları (eş, çocuk, ebeveyn, kardeş) ile iş ortakları yarışmaya katılamaz. Yarışma, jüri final değerlendirmesi dışında, tamamen internet ortamında sürdürülecektir. Yarışmacılar "kulp-düğme, askı, ayak ve kapı kolu" olarak belirlenen dört kategori için en fazla üçer eser gönderebilir. Eserlerin yanında yarışmacıların seçtiği rumuzları yer alacaktır. Yarışma için herhangi bir katılım ücreti alınmayacaktır.

Değerlendirme Kriterleri
Jüri eserlerin değerlendirmesinde aşağıdaki kriterleri göz önünde bulunduracaktır.

1. Kurumsal Temsil (iyet): Eserlerde, ÇEBİ''nin kurumsal kimliği ile bağdaşan çağdaş tasarımlar aranacaktır.

2. Tasarımın Niteliği: Nitelikli çağdaş tasarım en önemli seçim kriterlerindendir.

3. Tasarımda Özgünlük: Eserler, özgün bir tasarıma sahip olmalıdır. Ödül kazanan eserlerin özgün olmadığı anlaşıldığında yarışmacı değerlendirme dışında kalacaktır.

4. Tasarımların Kullanılabilirliği: Yarışma ile elde edilecek tasarımlar ÇEBİ tarafından üretilecektir. Bu sebeple tasarımların, üretilebilir olma özelliğine sahip olması gerekir.

Tasarımın Kullanımı

Tasarımların Yayınlanması:
Katılımcılar tasarımlarını internet sitesine yollamakla, ÇEBİ''yi bu tasarımları yayınlamaya yetkili kılmaktadır. Tasaarımlar, yarışmayı konu edinen mesleki veya popüler yayınlarda, müellif adları belirtilerek yayınlanabilir.

Tasarımların Kullanılması:
ÇEBİ kazanan ürünlerin uygulama ve satış hakkını kendinde saklı tutar. ÇEBİ, yarışmada dereceye giremeyen ürünleri de üretim yoluna gidebilir. Bu durumda kulp-düğme, askı, ayak ve kapı kolu olmak üzere dört ayrı kategori için üretilen tasarımların her biri için tasarımcıya 250 YTL ödeme yapılır. Tasarımda revizyon yapılmasının talep edildiği durumda, tasarımcı ile görüşülerek tasarımı geliştirme yoluna gidilir.

 Yarışmaya Karılım Süreci ve Yapılması Gereken İşlemler
1. Yarışmacı, www.tutcekas.org/ sitesine girerek kayıt olma işlemini yapmak için "kayıt" tuşuna basar.

2. Karşısına çıkan bilgi formunu eksiksiz doldurur. Formun hatalı ve eksik doldurulması tamamen yarışmacının sorumluluğundadır. Kazanan eser sahibine ait bilgi formunun eksik ve/veya yanlış bilgi içerdiği anlaşılması durumunda kazananın ödülü iptal edilir.

3. Kayıt işlemini tamamlayan yarışmacı "Eserler" sayfasındaki eser yollama formu aracılığıyla tasarımlarını yollar.

4. Yarışmacı, son başvuru tarihine kadar her başlık için en fazla üçer eser yollayabilir. Eser yollamak için sitedeki "eser yollarken dikkat edilmesi gerekenler" bölümündeki adımlar esas alınmalıdır.

5. Yarışma için gönderilen eserler, 300 DPI çözünürlüğünde A4 boyutunda düzenlenmiş olmalıdır. Tasarımın üç boyutlu modellemesi, 1/1 yan, ön ve üst görünüşleri, 2/1 bağlantı detayları ile ölçülü teknik resim çizimi verilmelidir.

Seçim Süreci ve Jüri
Gönderilen tasarımlar ilk olarak 28 - 29 Mart tarihlerinde internet üzerinden Jüri''nin incelemesine sunulacaktır. 30 Mart 2006 tarihinde gerçekleştirilecek Jüri final oturumunda, jüri üyeleri eserleri, elektronik ortamın yanısıra, her eseri A4 boyutundaki okunaklı baskılar üzerinden inceleyecektir. Jüriye sunum, ödül sekreteryası tarafından hazırlanacaktır. Jüri üyeleri aşağıda belirtilmektedir.

Jüri:
1. Emmanuel Dietrich
2. Stefano Giovannoni
3. Tülin Hadi
4. Atilla Kuzu
5. Tanju Özelgin

Raportörler: Süleyman Çebi, İdil Erkol

Ödüller
Her kategori için ayrı ayrı belirlenecek birinci, ikinci ve üçüncüye aşağıdaki ödüller 31 Mart 2006 tarihinde gerçekleştirilecek ödül töreninde verilecektir.

1. Ödül: 3.000YTL
2. Ödül: 2.000YTL
3. Ödül:1.000YTL

ve Çebi Özel Ödülü olarak Çebi tarafından değerlendirilerek, seçilecek tasarımcılara dağıtılmak üzere: 3.000 YTL

Ülkelerin vergi ve yasal düzenlemelerinden kaynaklanacak her türlü yasal ve vergi yükümlülüğü, ödülü kazanan kişiye aittir.

Kazanan Eser Sahibinden İstenenler
Kazanan tasarımın sahipleri, tasarımların yüksek çözünürlüklü (en az 300 dpi) dijital ortamdaki görüntüsünü CD ortamında, TIFF formatında teslim etmelidir.

Yarışma Takvimi
Yarışmanın ilan edilmesi: 20 Aralık 2005
Soru sorma için son gün: 23 Ocak 2006
Cevapların duyurulması: 31 Ocak 2006
Son başvuru tarihi: 27 Mart 2006
Jüri oturumu:30 Mart 2006
Ödül Töreni: 31 Mart 2006

Ödül Töreni
Yarışmanın ödül töreni, İstanbul''da belirlenecek bir mekanda 31 Mart 2006 tarihinde yapılacaktır. Ödüller, kişilerin törene katılıp katılamayacağına bağlı olarak, çekle ya da banka transferi yoluyla verilecektir.

Yarışmayı Düzenleyen Kuruluş

ÇEBİ A.Ş.
Merve Mah. Akabe Cad. No:2
Yenidoğan İstanbul - Türkiye

Yarışma Arşivi
Yayınlanan yarışmaların kategorik olarak listesi aşağıdadır. Ayrıntılarına ulaşmak istediğiniz kategoriyi listeden seçiniz.