Yarışmalar

Engelsiz Kişisel Yaşam Alanı ve Mobilya Tasarım Yarışması

Son Başvuru Tarihi: 01 Mayıs 2006
İletişim
Adres: Refik Saydam Caddesi, Şimal Sokak, Şimal İş Merkezi No.26/50 Kat 5 Beyoğlu 34430 İstanbul
Telefon: 0212 243 21 61
Faks: 0212 243 21 60
E-posta: [email protected]
Web Sitesi: www.icmimarlarodasi.com
Yarışma SonuçlarıProfesyonel Kategorisi
1. Ödül: verilmedi
2. Ödül: Ertunç Vatanperver
3. Ödül: Mustafa Emre Olur ve Sevinç Coşkun

Öğrenci Kategorisi
1. Ödül: Esra Çebi
2. Ödül: Çağdaş Sevinç
3. Ödül: Sümeyye Tahran

Mansiyon: Ufuk Doğan
Yarışma BilgileriT.M.M.O.B. İçmimarlar Odası İstanbul Şubesi, ODDA Sponsorluğu’nda  bedensel engellilerin topluma kazandırılması, biraz da onların penceresinden dünyaya bakmak ve onlarında düşünüldüğü mekanlar yaratmak için "Engelsiz Kişisel Yaşam Alanı ve Mobilya Tasarım Yarışması" düzenleniyor.

AB uyum sürecinde üzerinde önemle durulan bu konunun, ülkemizde de her geçen gün önemi daha iyi anlaşılmakta devletin ve özel kuruluşların bu alanda yaptığı faaliyetlerle toplum bilinçlendirilmeye çalışılmaktadır. Yapılan araştırmalara göre Dünyada 700 milyon, Türkiye’de ise 8.5 milyon insanın bedensel engelli olduğu istatiksel rakamlarla bilinmektedir.

Proje paydaşı olan AYDER ( Alternatif Yaşam Derneği ) bu yarışmada bilgi ve deneyimlerini bizlere aktaracak, aynı zamanda Almanya ve Fransa’daki proje ve uygulamaları yarışma sergisine getirecek.

Tasarımın evrensel ve her yerde olduğunu düşünüyoruz; yaşadığımız mekanların bedensel engelli bir insanın da kullanacağı fikrinin ana tema olarak kabul edildiği yarışma, tüm genç tasarımcılara açık olacak. Yarışmada birinci olan proje, Türkiye’nin herhangi bir yerinde, bedensel engelli bir gencin odasında sponsor firma tarafından uygulanacak.

 

Yarışma; iki kategoride gerçekleştirilecektir.1. Kategori öğrenciler için; Üniversitelerin tasarım ,içmimarlık ,mimarlık ile endüstri ürünleri tasarımı lisans öğrencilerine açıktır. 2. Kategori; profesyonel kategori:Üniversitelerin tasarım içmimarlık, mimarlık fakülte ve endüstri ürünleri tasarımı mezunlarına , halen bu fakültelere bağlı yüksek lisans programlarına kayıtlı kişilere açıktır.Ancak yarışmaya, T.M.M.O.B. İçmimarlar Odası Merkez, Şube ve Temsilciliklerde yönetim kurulu üyesi olanlar ile danışma kurulunda görevli jüri üyeleri, onların birinci derece yakınları ve hukuki iş ortakları katılamaz.

Kayıt:
-Başvuru belgesi
-Yarışma Şartnamesi ; T.M.M.O.B İçmimarlar Odası İstanbul Şubesi’nden yada www.icmimarlarodasi.com adresinden temin edilir. Yarışmaya katılmak isteyenler 30 YTL ( TMMOB İçmimarlar Odası İstanbul Şubesinin, Yapı Kredi Bankası Cihangir Şubesi Hesabı 1001929-9) hesabına açıklamalı olarak yatırılmalı ve dekontunu odaya elden veya faks yoluyla iletmelidirler.
-Kimlik Fotokopisi

Yarışmacılara Verilecek Belgeler

Şartname:
Proje ve fikirler 70X100 cm’lik en çok iki paftada dik olarak, 1/20 ölçekli, plan, kesit, görünüş, ve detaylarla gerekli mekan ve mobilya perspektiflerden oluşan teknik sunumla yapılacaktır.

Proje teslim paftaları rulo yapılmış olarak, rulo kutusu içinde olacaktır. Rulo kutusunun içinde, kayıt formu ile beraber imzalanmış şartname örneği bulunacaktır. ( Şartnamenin üst köşesine de rumuz yazılacaktır.)

Dört rakamı geçmeyen rumuz, proje paftaların ve rulo kutusunun üstüne 5X8 cm’lik kağıda yazılacak ve yapıştırılacaktır.

Rumuzun dışında rulo kutusunun üzerinde başka bir şey bulunmayacaktır.

Tek veya grup katılımı kabul edilecektir.(grup olarak katılacaklar, en fazla 4 kişiyle katılabilir.)

Her yarışmacı en fazla 2 proje ile katılabilir. Her katılım için ayrı katılım formu, rumuz ve dekont zorunludur.

Yarışmaya katılan projelerin bu yarışma için tasarlanmış olması, hiçbir yerde yayınlanmamış ve uygulanmamış olması gerekmektedir.

Kayıt formunu doldurarak yarışmaya katılanlar; yarışma şartnamesini kabul etmiş sayılır.

Değerlendirme Kriterleri
Jüri yarışmaya katılan projelerde, verilen mekana yerleşim, tüm kullanıcılara uygunluk, konsept, modülerlik, diğer farklı ebatlardaki mekanlarda kullanılabilirlik, mobilya tasarımı, uygulanabilirlik ( teknik ve maliyet açısından ), uluslararası standartlar gibi esasları değerlendirmeye alacaktır. ( Uluslararası standartlar, yarışmacı tarafından araştırılacaktır. )

Yarışma değerlendirmesi seçici kurul ile 7 Mayıs 2006 tarihinde, T.M.M.O.B. İçmimarlar Odası İstanbul Şubesi’nde yapılacaktır.

Yarışma Takvimi
Başvurular en geç 01 Mayıs 2006 günü saat 18:00’a kadar T.M.M.O.B. İçmimarlar Odası İstanbul Şubesi sekreterliğine elden yada kargo yolu ile yapılacaktır. Bu tarihten sonra gelen projeler yarışmaya katılamaz. Kargo yolu ile gelen projelerdeki hasarlardan, T.M.M.O.B. İçmimarlar Odası İstanbul Şubesi, ODDA, AYDER sorumlu değildir.

Kazanan projelerin tam listesi, www.icmimarlarodasi.com ve www.odda.com.tr web sitesinden yayınlanacaktır.

Yarışmada dereceye giren ve sergilemeye değer görülen projeler, daha sonra ilan edilecek tarihte ADRESSİSTANBUL’ da bir kokteyl ile sergilenecek ve ödüller sahiplerine verilecektir.

Ödüller

1. kategori Ödüllüleri
1.’lik Ödülü ;1 Adet dizüstü bilgisayar ve projenin teknik ve maliyet esasları dikkate alınarak revize edilmiş halinin uygulanması, Tatil ( 5 yıldızlı, Kıbrıs CHATEU LAMBOUSA GİRNE otelde çift kişilik yarım pansiyon, 1 hafta konaklama ) ve Yarışma Katılım Belgesi
2.’lik Ödülü, 1 Adet A4 yazıcı Konica-Minolta Renkli Lazer Yazıcı, Tatil ( 5 yıldızlı,MAJESTY MİRAGE PARK RESORT- Antalya- 2 kişilik her şey dahil, 1 hafta konaklama), Yarışma Katılım Belgesi
3’.lük Ödülü, 1 Adet dijital fotoğraf makinesi, Tatil( 3 günlük ) Yarışma Katılım Belgesi
Mansiyon Ödülü, 1 haftalık 3D Max kursu, Yarışma Katılım Belgesi

2. Kategori ödülleri;
1‘ciye 5 000 YTL
2‘ciye 3 000 YTL
3‘cüye 2 000 YTL

Danışma Kurulu
Mehmet Aysoy T.C. Başbakanlık Özürler İdaresi Başkanlığı
Şükrü Boyraz Türkiye Sakatlar Derneği Genel Başkanı
Cenk Çakıl T.M.M.O.B. İçmimarlar Odası İstanbul Şub. Yön.Kur. Üyesi
Adil Öngel T.M.M.O.B.İçmimarlar Odası İstanbul Şubesi Başkanı
Prof. Dr. Hıfzı Özcan Türkiye Spastik Özürlüler Vakfı Başkanı
Şükrü Sürmen Omurilik Felçlileri Derneği Kur. Üyesi
Ercan Tutal Ayder ( Alternatif Yaşam Derneği ) Kurucu Üye

Jüri Üyeleri
Yrd.Doç. Saadet Aytıs Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üni. İçmimarlık Böl. Bşk yrd.
Yardımcı Doç.Dr. Ali Çiçek Bahçeşehir Üniversitesi İçmimarlık Bölüm Başkanı
Prof. Çiler İnan Maltepe Üniversitesi İçmimarlık Bölümü
Atilla Kuzu İçmimar
Mounir Mokhtari(Fransa) Handdıcom lab. (Engelsiz Yaşam) Koordinatörü
Prof. Yalçın Özer Marmara Üniversitesi Bölüm Başkanı
Dieter Stümpfel (Almanya) IB-BehindertenHilfe Plan,proje Koordinatörü
Yrd.Doç.Türker Şencan Marmara Üniversitesi İçmimarlık bölümü
Özlem Yalım ETMK Eski Yönetim Kurulu 2.Başkanı
Kıymet Yazıcı ODDA Yönetim Kurulu Üyesi

Açıklamalar
Yarışmada ödül alan ve sergilemeye değer görülen bütün projeler T.M.M.O.B.İçmimarlar Odası İstanbul Şubesi arşivine alınacak ve yarışma komitesine ait olacaktır. Bu projelerin tüm sergileme ve yayınlanma hakları da T.M.M.O.B. İçmimarlar Odası İstanbul Şubesine aittir.

Yarışmaya katılan diğer projelerin iadesi Haziran 2006 tarihinde; T.M.M.O.B.İçmimarlar Odası İstanbul Şubesi sekreterliğinden yapılacaktır.Bu tarihler arasında teslim alınmayan projelerden, T.M.M.O.B.İçmimarlar Odası İstanbul Şubesi, ODDA ve AYDER sorumlu olmayacaktır.

Yarışma hakkında son soru sorma süresi 24.04.2006 tarihi saat 17: 00’a kadar T.M.M.O.B.İçmimarlar Odası İstanbul Şubesine faks yada e-mail ([email protected]) yolu ile yapılabilinir.

Yarışmada ödül alan projeler, T.M.M.O.B.İçmimarlar Odası İstanbul Şubesi, tarafından fikir ve sanat eserlerini koruma adına tescillenecektir.

Anlaşmazlıkların Çözümü
Yarışmanın ilanından, sonuçlanmasına kadar ki süre içerisinde çıkabilecek anlaşmazlıklar jüri hakemliğinde çözülecektir.

Takip
Yarışma Arşivi
Yayınlanan yarışmaların kategorik olarak listesi aşağıdadır. Ayrıntılarına ulaşmak istediğiniz kategoriyi listeden seçiniz.