Yarışmalar

Archiprix Türkiye 2006 "Bitirme Projesi Yarışması"

Son Başvuru Tarihi: 14 Ağustos 2006
İletişim
Web Sitesi: www.archiprix-tr.com/
Yarışma Sonuçları1. Ödül Çimsa Beyaz Çimento Ödülü
Didem Yavuz (İstanbul Teknik Üniversitesi): Bozcaada''da Şarap Üretim Tesisi ve Bağcılık Enstitüsü

2. Ödül

Mert Velipaşaoğlu (Orta Doğu Teknik Üniversitesi):  Liberal Sanatlar Koleji

3. Ödül
Handenur Yazıcı (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi): Taksim Gezi Parkında Kent Kütüphanesi

Mansiyonlar
Leyla Kori (İstanbul Teknik Üniversitesi): Taksimde Medyatek 
Esmehan Kelkitli (Osmangazi Üniversitesi): Eskişehir Spor Parkları
Hakan Demirel (Yıldız Teknik Üniversitesi): Dolapdere''de Güncel Sanatlar Merkezi

Teşvik Ödülleri
Fatma Zeynep Gürbüz (İstanbul Teknik Üniversitesi): Kadıköy İskele Meydanında Deneysel Sanat Platformu Tasarımı
Zeynep Yapar (İstanbul Kültür Üniversitesi): Perşembe Pazarı''nın Yeniden Yapılandırılması
Ezgi Erol (Orta Doğu Teknik Üniversitesi): Ankara Liberal Sanatlar Koleji
Emre Sönmez (Osmangazi Üniversitesi): Kent FuayesiYarışma BilgileriTürkiye''de mimarlık alanındaki en iyi diploma projelerini seçmek üzere Çimsa ana sponsorluğunda düzenlen "Archiprix -Türkiye 2006"ya başvurular başladı.
Genç mimar adaylarının yarışacağı"Archiprix - Türkiye" bu yıl 11. kez düzenleniyor.

Türkiye''deki tüm mimarlık okullarını ortak bir platformda buluşturarak yapıcı bir rekabet ortamı yaratan ve mimar adaylarının ufkunu genişleten Archiprix Yarışması, bugüne kadar 21 üniversiteden 543 öğrenciyi biraraya getirdi. Archiprix Yarışması''nın bir diğer özelliği ise 1996''dan bugüne kadar ödül alan 79 genç mimarın, mesleki başarılarına ulaşmaları yolundaki ilk adımı temsil ediyor olması.

Archiprix Yarışması, Doğan Hasol, Şevki Vanlı, Hülya Yürekli ve Ferhan Yürekli''nin kuruculuğunda, bu yıl Türkiye''de 11. kez gerçekleştirilecek. Archiprix - Türkiye Grubu yönetiminde, Yapı-Endüstri Merkezi ve Şevki Vanlı Mimarlık Vakfı''nca, Çimsa A.Ş ana sponsorluğunda düzenlenen Archiprix - Türkiye Yarışması''na, 14 Ağustos 2006, saat 17.00''ye kadar proje teslim edilebilecek.

Archiprix - Türkiye 2006''nın biraraya getirdiği genç yetenekli mimarlar, bu yıl ödüllerini, Aralık ayında, İstanbul''da düzenlenecek ödül töreninde alacaklar. Ayrıca yarışmaya katılan mimarların projeleri biraraya getirilerek oluşturulan yarışma kataloğu da Yapı Yayın tarafından hazırlanarak yine Aralık ayında ilgililerin beğenisine sunulacak.

Katılım Koşulları:
1. Her öğretim kurumu yarışmaya, o yıl mezun ettiği ilk 25 öğrenci için bir, sonraki her 50 öğrenci için bir proje hesabı ile bulunacak proje sayısı ile katılabilir.
2. Her kurum yarışmaya göndereceği projeleri kendi belirlediği koşullar dahilinde seçer.
3. Öğretim üyeleri tek ve ya grup olarak kurumlarından bağımsız şekilde yarışmaya proje gönderebilirler. Ancak bu durumda, archiprix-Türkiye Grubu, bir ön eleme yapma hakkını saklı tutar.
4. Her öğrenci, kurumundan bağımsız olarak yarışmaya proje gönderebilir. Ancak bu durumda archiprix-Türkiye Grubu, bir ön eleme yapma hakkını saklı tutar.
5. Yarışmaya gönderilecek projeler 2006 Şubat ve ya Haziran dönemine ait olabilir. Projelerde kurum adı ile projeden sorumlu öğretim üyelerinin ve öğrencinin adı paftaların arkasında yer almalı, paftaların ön yüzünde bu tür bilgiler bulunmamalıdır. Projelerin takdim çalışmaları, archiprix-Türkiye Yarışmasına gönderilmek üzere yeniden yapılabilir. Ancak bu durumda yine ilgili okulun, sunuş düzenlemesinin orijinal projeye uygunluğunu gösteren onayının bulunması gerekir.
6. Sergileme kolaylığı açısından projeler, dikine kullanılan 70*100 cm boyutlu en çok 4 pafta halinde, karton veya fotoblok panolar üzerinde teslim edilmelidir. Paftalar üzerinde maket fotoğraflarına da yer verilir. Projelerle birlikte 200 kelimelik bir açıklama raporu istenmektedir. Projenin ayrıca CD olarak da teslim edilmesi gerekmektedir. Bölüm başkanlıklarından da sağlanabilecek başvuru formu ya da fotokopisi eksiksiz doldurulmalıdır.

Teslim Şekli
1. Sergileme kolaylığı açısından projeler, dikine kullanılan 70*100 cm boyutlu en çok 4 pafta halinde, karton veya fotoblok panolar üzerinde teslim edilmelidir.
2. Projelerle birlikte 200 kelimelik bir açıklama raporu istenmektedir.
3. Archiprix Kitabında kullanılmak üzere, proje ayrıca CD olarak da teslim edilmelidir.
4. Bölüm başkanlıklarından da sağlanabilecek başvuru formu ya da fotokopisi eksiksiz doldurulmalıdır.
5. Yarışmaya katılacak projeler 14 Ağustos 2006 saat 17:00''a kadar Yapı-Endüstri Merkezi, Cumhuriyet Cad. 329 Harbiye 34367-İstanbul adresine teslim edilecektir. Posta ile yollanacak projelerde de postaya veriliş tarihinin 14 Ağustos 2006 olması gerekmektedir.

2005-2006 Akademik Yılı Ödülleri
1. Ödül "Çimsa Beyaz Çimento Ödülü" 2.500.YTL
Nemetschek-FGA Mimarlık Ödülü:"Allplan Mimari Cad Sistemi ve Eğitimi", "Sertifika C Katılımı"
2.Ödül 2.000.YTL
3.Ödül 1.500.YTL
Mansiyon 1.250YTL (Her Biri)

Jüri Üyeleri
Kerem Erginoğlu
Adnan  Kazmaoğlu
Cem İlhan
Melkan Gürsel Tabanlıoğlu
Şevki Vanlı

Yedek Jüri Üyeleri
Hasan Çalışlar
Boğaçhan Dündaralp

Yarışma Arşivi
Yayınlanan yarışmaların kategorik olarak listesi aşağıdadır. Ayrıntılarına ulaşmak istediğiniz kategoriyi listeden seçiniz.