Yarışmalar

Küçük Ölçekli Sürdürülebilir Bir Spor Merkezi

Son Başvuru Tarihi: 10 Kasım 2006
Kimler Katılabilir: Mimarlık Öğrencileri
İletişim
E-posta: [email protected]
Web Sitesi: www.comarchitect.org/aw...


The Commenwealth Association of Architects tarafından düzenlenen yarışmanın amacı, yarışmacının tayin edeceği bir bölgede, yoksul bir topluluğa hizmet verecek bir spor merkezi tasarlamak. Kentsel ya da kırsal herhangi bir bölgede tasarlanabilecek olan spor merkezi önerisi spor için ayrılmış özel bir alan içinde düşünülebileceği gibi spor amaçlı bir dönüşümün gerçekleşebileceği bir alanda da yer alabilir. Yarışmaya gönderilen önerilerde, projenin içinde barındığı ortamla kurduğu etkileşim değerlendirilecek. Tasarlanacak merkezin, özellikle gençleri fiziksel aktiviteye ve spor yapmaya teşvik edecek nitelikte olması bekleniyor. Ayrıca önerilen projede, çevre halkını binayı kullanmaya teşvik edecek sosyal faaliyetlere de yer verilmesi isteniyor.

Katılımcılar aşağıda belirtilen iki temadan birini seçebilecekler:
-Tasarım önerileri güncel ya da geçmiş ünlü bir sporcudan esinlenerek ve ona referans vererek oluşturulabilir;
-Toplumun önemli spor gruplarından esinlenilebilir ve bu bakış açısına toplumsal bir yaklaşım geliştirilebilir.

Ayrıca yarışma önerilerinin malzeme seçimi, enerji ve atık yönetimi, doğal ışıklandırma ve havalandırma kullanımı gibi tasarım kriterlerinin yanı sıra sosyal olarak da sürdürülebilirlik prensipleri üretmesi beklenmekte.

Jüri
Yarışma aralarında Llewellyn van Wyk (CCA Başkanı, Güney Afrika) ve Peter Davey (Architectural Review Dergisi eski editörü)’nün de bulunacağı uluslararası bir jüri grubundan oluşacak.

Ödüller
1. Ödül: 2000 Euro 
2. Ödül: 800 Euro
3. Ödül: 400 Euro 
(Ayrıca disiplinlerarası katılımcılardan oluşan bir gruba ve eğitimlerinin birinci ve ikinci sınıfında olan katılımcılar arasından seçilecek bir projeye de 200’er Sterlin ödül verilecek)
Yarışma Takvimi
Teslim tarihi : 10 Kasım 2006
Yarışma sonuçlarının ilanı : 15 Aralık 2006

Katılım Şartları
Yarışma, dünyanın her yerinden üniversite öğrencilerinin katılımına açık. Yarışmaya bireysel ya da grup halinde katılınabiliyor. Yarışmaya sunulacak dokümanlar hakkında detaylı bilgiye yarışmanın internet adresinden (http://www.comarchitect.org/award_student_2006.htm) ulaşılabilir. Yarışma dokümanlarının aşağıda belirtilen adrese en geç 10 Kasım 2006 tarihine kadar ulaştırılmış olması gerekmektedir.
Yarışma Arşivi
Yayınlanan yarışmaların kategorik olarak listesi aşağıdadır. Ayrıntılarına ulaşmak istediğiniz kategoriyi listeden seçiniz.