Yarışmalar

7. OISTAT Tiyatro Mimarlığı Yarışması

Son Başvuru Tarihi: 16 Şubat 2007
Kimler Katılabilir: Mimarlar, Mimarlık Öğrencileri
İletişim
Adres: München - Almanya
Web Sitesi: www.oistat.org/archcomp...


‘OISTAT Tiyatro Mimarlığı Yarışma’sı Uluslararası Sahne Tasarımcıları, Teknisyenleri ve Mimarları Örgütü OISTAT - Mimarlık Komisyonu tarafından dört yılda bir mimarlar ve mimarlık öğrencileri arasında düzenlenen bir mimari tasarım yarışmasıdır. OISTAT yarışmalarının amacı Tiyatro Mimarlığı alanında yeni fikirlerin gelişmesini teşvik etmek ve özellikle tiyatro öğrencileri ve genç mimarlar için uluslararası bir fikir alışverişi ortamı yaratmaktır. Yaklaşık otuz yıldır düzenlenmekte olan yarışmaya son kez 2003 yılında 38 farklı ülkeden 258 proje katılmıştı. İlk üç dereceyi paylaşan projeler para ödülü ile ödüllendirilmekte, ayrıca ön elemeyi kazanan ve derece alan projeler 4 yılda bir yapılan ‘Prag Quadreniali’ Uluslararası Sahne Tasarımı ve Tiyatro Mimarlığı Sergisi’ne kabul edilmekte ve katalog olarak yayınlanarak tüm dünyaya dağıtılmaktadır.

Tema
Yarışmanın teması deniz, göl, nehir gibi suya cephesi olan bir alanda 500 kişilik bir gösteri binası projesinin tasarlanmasıdır. Gösteri merkezinin yerini, nasıl kullanılacağını ve türünü seçmek yarışmacıya bırakılmıştır. Bu klasik bir tiyatro binası ya da daha deneysel gösteriler için düşünülmüş bir yapı olabilir. Ancak binanın mimarisi ile seçilen gösteri türü arasındaki ilişkinin derinlemesine irdelenmesi ve projenin yenilikçi bir yaklaşımla, saptanan konsepte en uygun çözümü sağlaması beklenmektedir.

Değerlendirmede esas alınacak Kriterler
a. Sahne - seyirci ilişkisinin oyuncu ile seyirci arasındaki karşılıklı iletişimin en iyi kurulabileceği şekilde çözümlenmiş olması
b. Ses, ışık ve mekanik sistemlerin kurulması ve güvenli bir biçimde çalıştırılması için uygun hacimlerin bırakılmış olması, akustik sorununun dikkate alınmış olması
c. Binanın dış görünümü ve çevresi ile uyumu
d. Bir kamusal alan olarak binanın içinde yer aldığı kentsel doku ile ilişkisi

Katılım
Yarışmaya mimarlar ve mimarlık öğrencileri bireysel olarak ya da ekipler halinde katılabilirler. Ekiplerde oyuncu, yönetmen, tiyatro teknisyeni ya da sahne tasarımcısı gibi tiyatro ile ilgili uzmanlar bulunabilir.

Başvurularda proje çizimlerine ek olarak binanın yapılacağı alanın fotoğraf ve çizimleri ile birlikte çevrenin özeliklerini ve tasarımın konseptini açıklayan en fazla 200 kelimeden oluşan bir metin de bulunmalıdır.

Yarışmaya başvuru ücreti 50 Avro, son başvuru tarihi 16 Şubat 2007 dir. Sonuçlar 16 Nisan 2007’de açıklanacak ve seçilen eserler 14 - 24 Haziran 2007 tarihleri arasında düzenlenecek olan Prag Quadreniali’nde sergilenecektir. Yarışmada birinci olacak proje 5000, ikinci 2500, üçüncü olacak proje ise 1000 Avro para ödülü ile ödüllendirilecektir. Ayrıca 500 Avro ödüllü 3 adet mansiyon verilecektir.
Yarışma Arşivi
Yayınlanan yarışmaların kategorik olarak listesi aşağıdadır. Ayrıntılarına ulaşmak istediğiniz kategoriyi listeden seçiniz.