Yarışmalar

Electrolux Design Lab 2008

Son Başvuru Tarihi: 30 Mayıs 2008
İletişim
Web Sitesi: www.electrolux.com/desi...
Yarışma SonuçlarıWinner: "Flatshare", Stefan Buchberger (The University of Applied Arts, Vienna - Austria)
Yarışma BilgileriBu yıl 6.’sı düzenlenen Desing Lab yarışmasının teması “İnternet kuşağı” olarak belirlendi. Endüstriyel tasarım bölümü öğrencilerinin “ev aletleri” tasarımları ile katılabileceği yarışmanın son başvuru tarihi ise 30 Mayıs 2008. Geçen yıl Macar Levente Szabó’nun Hindistan halkının yaşam tarzından yola çıkarak tasarladığı E-wash’un birinciliği aldığı yarışmaya başvurular www.electroluxdesignlab.com sitesi üzerinden yapılıyor.

Desing Lab’08 Yarışması’nın finalistleri Haziran ayı sonunda açıklanacak. Seçilecek finalistlerin jüriye sunumlarını yapmak üzere davet edileceği yarışmanın ödül töreni ise 8- 9 Ekim’de İsviçre’nin Zürih şehrinde gerçekleştirilecek.

Yarışmanın birincisi 5.000 Euro para ödülü ve 6 ay boyunca Electrolux Global Tasarım Merkezi’nde staj yapma olanağı kazanacak. İkinciye 3.000, üçüncüye ise 2.000 Euro para ödülü verilecek. Ödül alacak tasarımlar iki gün boyunca sergilenecek.

Bu yılın yarışma teması olan İnternet kuşağına paralel olarak tasarımların hedef kitlesi 25 - 35 yaş arası, marka algısı yüksek, aktif internet kullanıcısı, çevreye duyarlı, teknoloji ile iç içe yaşayan teknoloji severler. Finalistlerin tasarlayacağı çamaşır ve bulaşık makineleri ile buzdolaplarının 2 - 3 yıl sonrasını yansıtan tasarımlar olması bekleniyor. Başvurular, uluslararası jüri tarafından yenilikçi, günümüz kullanım koşullarına uygun ve orijinal olması göz önünde bulundurularak değerlendirilecek.

Yarışmaya dair görüşlerini bildiren Electrolux Global Desing başkanı Henrik Otto, bu seneki yarışmacılardan çığır açacak fikir ve çözümler beklediklerini ifade etti. Bu ürünler değerlendirilirken, özellikle hareketlilik, rahatlık, zaman tasarrufu, kullanılan malzemeler, kişiselleştirme, eğlendirme, teknoloji ve dayanıklılık gibi özelliklerin dikkate alınacağını da ekledi.Konuyla İlgili Linkler
Yarışma Arşivi
Yayınlanan yarışmaların kategorik olarak listesi aşağıdadır. Ayrıntılarına ulaşmak istediğiniz kategoriyi listeden seçiniz.