Yarışmalar

Arciprix Türkiye 2008 Bitirme Projesi Yarışması

Son Başvuru Tarihi: 11 Ağustos 2008
İletişim
E-posta: [email protected]
Web Sitesi: www.archiprixturkiye.or...
Türkiye’de mimarlık alanındaki en iyi diploma projelerini seçmek üzere Çimsa ana sponsorluğunda düzenlen “Archiprix - Türkiye 2008"e başvurular başladı. Genç mimar adaylarının yarışacağı “Archiprix - Türkiye” bu yıl 13. kez düzenleniyor.

Türkiye’deki tüm mimarlık okullarını ortak bir platformda buluşturarak yapıcı bir rekabet ortamı yaratan ve mimar adaylarının ufkunu genişleten Archiprix Yarışması, bugüne kadar 26 üniversiteden 700 öğrenciyi biraraya getirdi. Archiprix Yarışması’nın bir diğer özelliği ise 1996’dan bugüne kadar ödül alan 101 genç mimarın, mesleki başarılarına ulaşmaları yolundaki ilk adımı temsil ediyor olması.

Archiprix Yarışması, Doğan Hasol, Şevki Vanlı, Hülya Yürekli ve Ferhan Yürekli’nin kuruculuğunda, bu yıl Türkiye’de 13. kez gerçekleştirilecek.

Archiprix - Türkiye Grubu yönetiminde, Yapı - Endüstri Merkezi ve Şevki Vanlı Mimarlık Vakfı''nca, Çimsa ana sponsorluğunda düzenlenen Archiprix - Türkiye Yarışması''na, 11 Ağustos 2008, saat 17:00''ye kadar proje teslim edilebiliyor. 2007 - 2008 akademik yılı, Şubat ya da Haziran dönemine ait bitirme ödevleri ile katılınabilen yarışma için başvuru formları, okulların Mimarlık Bölüm Başkanlıkları''ndan veya www.archiprixturkiye.com adresinden elde edilebiliyor.

Katılım Koşulları
- Her öğretim kurumu yarışmaya, o yıl mezun ettiği ilk 25 öğrenci için bir, sonraki her 50 öğrenci için bir proje hesabı ile bulunacak proje sayısı ile katılabilir.
- Her kurum yarışmaya göndereceği projeleri kendi belirlediği koşullar dahilinde seçer.
- Öğretim üyeleri tek ve ya grup olarak kurumlarından bağımsız şekilde yarışmaya proje gönderebilirler. Ancak bu durumda, Archiprix - Türkiye Grubu, bir ön eleme yapma hakkını saklı tutar.
- Her öğrenci, kurumundan bağımsız olarak yarışmaya proje gönderebilir. Ancak bu durumda Archiprix - Türkiye Grubu, bir ön eleme yapma hakkını saklı tutar.
- Yarışmaya gönderilecek projeler o yılın Şubat ve ya Haziran dönemine ait olabilir. Projelerde kurum adı ile projeden sorumlu öğretim üyelerinin ve öğrencinin adı paftaların arkasında yer almalı, paftaların ön yüzünde bu tür bilgiler bulunmamalıdır. Projelerin takdim çalışmaları, archiprix-Türkiye Yarışmasına gönderilmek üzere yeniden yapılabilir. Yarışmaya gönderilen her paftanın arkasında okul ve proje yürütücüsü onayı bulunması gereklidir. Projeler, dikine kullanılan 70x100 cm boyutlu en çok 4 pafta halinde, karton veya tercihen fotoblok panolar üzerinde teslim edilmelidir. Paftalar üzerinde maket fotoğraflarına da yer verilir. Projelerle birlikte 200 kelimelik bir açıklama raporu istenmektedir. Projelerin ayrıca CD olarak 300 dpi çözünürlükte teslim edilmesi gerekmektedir. CD içinde ayrıca proje sahibinin fotoğrafı ve kısa özgeçmişi yer alacaktır. Bölüm başkanlıklarından sağlanacak başvuru formu ya da fotokopisi eksiksiz doldurulmalıdır.
- Yarışmaya katılacak projeler, 11 Ağustos 2008 tarihinde saat 17:00''ye kadar teslim edilecektir. Postayla yapılan gönderimlerde postaya veriliş tarihi son teslim günü olan 11 Ağustos 2008 tarihi olmalıdır.

Teslim Şekli
- Projeler, dikine kullanılan 70*100 cm boyutlu en çok 4 pafta halinde, karton veya fotoblok panolar üzerinde teslim edilmelidir.
- Projelerle birlikte 200 kelimelik bir açıklama raporu istenmektedir.
- Archiprix Kitabında kullanılmak üzere, Projelerin CD olarak 300 dpi çözünürlükte teslim edilmesi gerekmektedir. CD içinde ayrıca proje sahibinin fotoğrafı ve kısa özgeçmişi yer alacaktır.
- Bölüm başkanlıklarından da sağlanabilecek başvuru formu ya da fotokopisi eksiksiz doldurulmalıdır.
- Yarışmaya katılacak projeler 11 Ağustos 2008 saat 17:00''ye kadar Yapı-Endüstri Merkezi, Fulya Mah.Yeşilçimen Sok. No:4/430 (Polat Kulesi Yanı) 34394 Fulya / İstanbul adresine teslim edilecektir. Posta ile yollanacak projelerde de postaya veriliş tarihinin 11 Ağustos 2008 olması gerekmektedir.

Jüri Üyeleri
- Mete Arat ("asp" Architeckten, Stuttgart)
- Odile Deco (O.D.B.C. Architectes Urbanistes, Paris)
- Eylem Erdinç (Mimarlar Tasarım, İstanbul)
- Doğan Hasol (Yapı-Endüstri Merkezi, İstanbul)
- Haydar Karabey (Karabey Limited, İstanbul)

Yedek Jüri Üyeleri
- Sinan Omacan (Atölye Mimarlık, İstanbul)
- Ertuğ Uçar (Teğet Mimarlık, İstanbul)

Ödüller
Birinci Ödül: "Çimsa Beyaz Çimento Ödülü" 2.500 YTL - Allplan BIM 2008 Mimari Yazılımı ve Eğitimi"
İkinci Ödül: 2.000 YTL - "Allplan BIM 2008 Mimari Yazılımı ve Eğitimi"
Üçüncü Ödül: 1.500 YTL - "Allplan BIM 2008 Mimari Yazılımı ve Eğitimi"
Mansiyon (Her Birine): 1.250 YTLKonuyla İlgili Linkler
Yarışma Arşivi
Yayınlanan yarışmaların kategorik olarak listesi aşağıdadır. Ayrıntılarına ulaşmak istediğiniz kategoriyi listeden seçiniz.