Yarışma Projeleri

Aksaray Kılıçarslan Rekreasyon Alanı Peyzaj Tasarımı Öğrenci Proje Yarışması

Tarih: Nisan 2007
3. Ödül


3. Ödül
Musa Demir - Karadeniz Teknik Üni. / Peyzaj Mimarlığı
Abdullah Çıkrıkçı - Karadeniz Teknik Üni. / Mimarlık

Konsept - Kent Sahnesi
Proje, yarışma alanı, Aksaray kentinin sahnesi olarak düşünülmüş, donatılarda bu sahnenin elemanları olarak tasarlanmıştır. Aksaray’ın geçmişten gelen geleneksel yapısı ile günümüzün modern düşünce anlayışı birleştirilmeye çalışılmıştır. Önerilen proje, alanın kuzey batısındaki tepe aracılığı ile Aksaray’ın gelecekteki modern yüzüdür.

Ana giriş kent meydanından gelen ulaşım aksından başlatılmış olup bu aks Aksaray’ın tarihinde yaşamış olan Selçuklu Mimarisi’nin en önemli özelliklerinden taç kapı yorumu ile arkadlı sistemlerle desteklenmiştir. Yan girişler ana giriş ile yarışmayacak şekilde tasarlanmış olup isteğe bağlı olarak kullanımı amaçlanmıştır.

Proje alanı iki dikdörtgen ve bu dikdörtgenlerin kesişim noktasındaki Selçuklu meydanı ve doğal alandaki sirkülasyonlarla desteklenmektedir. Girişteki dikdörtgen ise daha çok rekreatif elemanlar ile desteklenirken diğer dikdörtgende daha çok ağaçlandırma çalışmaları yapılmıştır.

Etkinlik Alanları
Gençlik Merkezi
Açık Hava Müze ve Sergisi
Selçuklu Meydanı
Cafe
Çocuk Oyun Alanları
Tema Parkı
Botanik Bahçesi
Treaking Alanı
Piknik Alanları
Spor Tesisleri
Kamp Merkezleri

Taşıt sirkülasyonu alana dahil edilmemiş olup ana girişin altındaki yer altı otoparkında çözülmüştür. Yaya aksları geniş tutulup acil durumlarda bu akslardan müdahale olanağı sağlanmıştır.

Bitkilendirme tasarımı, çağımızın gerektirdiği çağdaş yaklaşımla doğanın getirisi olan rasgelelilik kavramları ile yola çıkıp oluşturulmuştur. Bitkilendirme materyali seçilirken Aksaray’ın doğal yapısına uygun bitki materyali ile Aksaray’da egzotik olarak yetişmesi mümkün olan bitkiler seçilmiştir. Bitkilendirme tasarımında katı kuralsı anlayışın dışına çıkılmış, mekan içerisinde daha çok vurgu ve yönlendirme amaçlı kullanılmıştır. Seçilen bitkiler genelde her dem yeşil olup Aksaray’ın doğal yapısında bulunan bozkır vejetasyonunun kırılması amaçlanmıştır.Aksaray Kılıçarslan Rekreasyon Alanı Peyzaj Tasarımı Öğrenci Proje Yarışması
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Aksaray Kılıçarslan Rekreasyon Alanı Peyzaj Tasarımı Öğrenci Proje Yarışması
Yarışma Projeleri Arşivi
Dönem içinde yayınlanan projelerin listesi aşağıdadır. Ayrıntılarına ulaşmak istediğiniz proje başlığını listeden seçiniz.