Yarışma Projeleri

Aksaray Kılıçarslan Rekreasyon Alanı Peyzaj Tasarımı Öğrenci Proje Yarışması

Tarih: Nisan 2007
3. Mansiyon


3. Mansiyon
Nihat Eyce - Gazi Üniversitesi / Mimarlık
Meltem Ünal - Ankara Üniversitesi / Peyzaj Mimarlığı

“Evrende iki büyük yol vardır; Gökyüzünde,
Samanyolu, Yeryüzünde İpekyolu”
(Bir Atasözü)

Binlerce yıldır geçmişin zorlu yolculuklarını simgeleyen tarihi İpekyolu, Asya’yı Avrupa’ya bağlayan bir ticaret yolu olmasının ötesinde, bölgede yaşayan kültürlerin, dinlerin, ırkların izlerini taşıması bakımından daha çok önemlidir. Bir kısmını Türkler’in oluşturduğu kervanların izlediği tarihi bir yoldur.

400 yıl boyunca Çin’i yöneten Büyükhan Sülalesi’nin (M.Ö. 206-M.S. 220) bir elçisi olan ünlü zengin Zhan Quian, Hindistan’dan Çin’e yıllarca süren yolculukları sırasında keşfettiği geçitlerden geçtiği yollardan daha sonra ipek yüklü kervanlar gönderdi. Zhan Quian, Takla Makan Çölü eteklerinden dolaşarak Karakum geçitlerini aşıp, sonraları efsanevi İpek Yolu kervanlarının geçeceği yolları katır sırtında kat ederek Hindistan’a ulaştı. “İpek Yolu” gerçeği de böylece başlamış oldu...

Orta Anadolu bölgesinde bu yolun önemli merkezlerinden birisi de Aksaray’dır. Parkın ana teması da burdan doğmuştur. Park kendi içinde bir dünya sunmaktadır. Okyanusu ve denizleri simgeleyen göl, doğal araziye minimum müdahale ile gerçekleştirilmiştir. Karadan geçen İpek Yolu‘nu temsil eden ise parkın ana yaya yoludur. Bu Yaya yolu üzerinde duraklayarak, parkın değişik rekreasyon aktiviteleri sıralanmaktadır.

Anadolu Selçukluları tarafından ise bu ticari yol üzerinde inşa edilmiş olan konaklama kuruluşlarından devlet büyükleri ve hayır sahipleri tarafından yaptırılanlan "han"lardır. O çağda, kırsal alanlarda kurulan han ve kervansarayların kaleye benzer, kalın ve sağır duvarlarıyla dışa kapalı yapılar olarak inşasını zorunlu kılan neden, güvenlik idi. İçlerinde yolcuların yatmasına mahsus odalar, atların dinlenmesi ve eşyaların korunması için bölümler, mescit, yıkanma yerleri, çeşmeler ile nalbant, doktor, veteriner, araba ve koşum onarım hizmetleri de yer almaktaydı.

Bizim tasarladığımız İpek Yolu Parkı projemizde ise bunları Kültür Merkezi yesisimizde yorumladık. İçinde konferans salonu, atölyeler, toplantı odaları, sergi alanları,otopark vs. bulunmaktadır. Parkın İpek Yolu‘nu tamamlayan diğer dış unsurlar ise: çay bahçesi, rekreasyon çadırı, yöresel etkinlik alanı, piknik alanı, kır gazinosu, dağcılık kulübü, ekoloji okulu, hobi evleri, botanik bahçeleri, arboretum, göl iskeleleri,bakı terasları vs.

İpek Yolu yalnızca ticaret yolları olmakla kalmamış, yüzyıllar boyu doğu ile batı arasında kültür alışverişini de sağlamıştır. İşte bu en önemli özelliğini de İpek Yolu Parkı‘nda Aksaray‘da yaşayan halkın birbiriyle kaynaşmasına evsahipliği yapacaktır.Aksaray Kılıçarslan Rekreasyon Alanı Peyzaj Tasarımı Öğrenci Proje Yarışması
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Aksaray Kılıçarslan Rekreasyon Alanı Peyzaj Tasarımı Öğrenci Proje Yarışması
Yarışma Projeleri Arşivi
Dönem içinde yayınlanan projelerin listesi aşağıdadır. Ayrıntılarına ulaşmak istediğiniz proje başlığını listeden seçiniz.