Yarışma Projeleri

Aksaray Kılıçarslan Rekreasyon Alanı Peyzaj Tasarımı Öğrenci Proje Yarışması

Tarih: Nisan 2007
1. Mansiyon


1. Mansiyon
Gülcan Bayındır - Ankara Üniversitesi / Peyzaj Mimarlığı

“Denizin ortasından karaya ulaşmak isteseydiniz kıyıya yanaşmaz mıydınız?
Aralarında tanımlı bir alan olmasaydı bu iki farklı mekana bir bütün diyebilir miydiniz?
Aslında amaç bu iki mekanı bütünleştirmeye ve daha uzun süre yaşanır kılmaya çalışmaktan öte değil...”

Çalışma alanı kente uzanan kamanın bir parçasıdır. Yapılan çevresel analizler sonucunda alan için 3 temel bölge belirlenmiştir. "Kullanım" ve "Koruma" bölgeleri arasındaki geçişi yumuşatmak amacıyla "Tampon" bölge oluşturulmuştur. Bu 3 bölgenin belirlenmesinde arazi topoğrafyası, alanın çevresel ilişkileri ve buna bağlı olarak gelişen tasarım etkili olmuştur. Kullanım bölgesine çok yoğun konut alanları ilişkilendirilmişken Koruma bölgesi az yoğun konut alanları ve yeşil doku ile ilişkilidir.

Tasarımı etkileyen en önemli nokta suyun varlığıdır. Irmak formunda yapılan müdahelelerle görsel ve işlevsel etki arttırılmış, kullanılabilir kıyı alanı genişletilmiştir. Girişten itibaren su kıyısı ile ilişkilendirilmiş yollar; kullanımlar arasında bağlantı sağlamaktır.

“Mimari ve Sanatsal Objeler” alanın kimliği ile tematik birlik sağlamaktadır ve tasarımdaki temel düşüncenin altında su ögesi vardır. “Deniz feneri” renk seçimi ile bitkisel doku ve suya kontrast oluşturmaktadır. “İskele”de "y" düzleminde kullanılan ahşap elemanlar bir mekan tanımlarken ; "x" düzlemine düşen gölgesi ile birlikte balık kılçığını anımsatmaktadır. “Deniz kabuğu” sanatsal çalışması içerisinden iki adet cam geçmektedir. Bunlardan biri normal diğeri buzlu camdır. Buzlu cam bulanıklığı ile suyu, normal cam ise yaşama alanını simgelemektedir.

“Kültür Merkezi ve Nikah Salonu” şehir merkezine yakın ve otopark probleminin yaşanmayacağı bir alanda konumlandırılmıştır. İstenilen kişi sayısına hizmet edebilecek ölçülerdedir.

“Kılıçarslan Rekreasyon Alanı” için her yaştan kullanıcıya , gece - gündüz hizmet edebilecek öneriler getirilmiş, sahip olduğu değerleri içerisinde görsel sürekliliği engelleyici unsurlardan kaçınılarak tasarlanmıştır. Çünkü tasarlanan alan gelecek nesillere bırakacağımız mirasımızdır.Aksaray Kılıçarslan Rekreasyon Alanı Peyzaj Tasarımı Öğrenci Proje Yarışması
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Aksaray Kılıçarslan Rekreasyon Alanı Peyzaj Tasarımı Öğrenci Proje Yarışması
Yarışma Projeleri Arşivi
Dönem içinde yayınlanan projelerin listesi aşağıdadır. Ayrıntılarına ulaşmak istediğiniz proje başlığını listeden seçiniz.