Yarışma Projeleri

Yaya Üst Geçitleri Fikir Projesi Yarışması

Tarih: Kasım 2009
Kadıköy D100 Karayolu Göztepe Mevki - Üçüncü MansiyonMimari Açıklama Raporu:

Özgür Kerem Bulur (Mimar, YTÜ)
Kamil Kaptan (Mimar, YTÜ)
Bekircan Karan (İnş. Müh., YTÜ)
Mehmet Altunkaya (Şehir Plancısı, İTÜ)

Danışman:
Murat Sağdıç (İnş. Müh., Dumlupınar Üniversitesi)

Mimari - Statik Açıklama Raporu:
Bir tarafta Yenisahra ve Örnek Mahallesi''nin, diğer tarafta Göztepe Merdivenköy''ün bulunduğu ve D100 Karayolu''nun keskin bir hatla ayırdığı iki konut yoğun alanı ilişkilendirecek olan üst geçit, yapılması düşünülen otobüs duraklarını birbirine bağlar. Yolu kuzey - güney yönünde açılı bir şekilde yerine keserek yerine yerleşen üst geçit dinamik, akışkan bir yüzeye sahip bir kanat olarak Yenisahra tarafından deniz tarafına doğru yönlenir. Kabuk sistem hem konforlu bir geçişi sağlayan, hem de yerine özel tekrarlanamaz yapısıyla kent belleğine kazınacak bir karaktere sahiptir.

Kat boyunda kiriş gibi davranan üst geçit kabuğu karmaşık görüntüsünün altında kolay imal edilebilir bir yüzey bölünmesine sahiptir. Kısa kenar yönünde hepsi birbirine paralel 60 akstan oluşan ve tek yönlü değişkenlik gösteren karkas sistemi konvasiyonel imkanlarla da imalat imkanı sağlamaktadır.

Varoluş parametrelerini tasarlandığı yerden alan ve tekrar edilemez yapısıyla özgün bir kent heykeli olan üst geçit gündelik dille aynı kelimeleri kullanan, ama özelliğini biraraya getirilişindeki özel durumdan alan şiir gibidir ve şiirseldir. 

İmaj Galerisi Yaya Üst Geçitleri Fikir Projesi Yarışması
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Yaya Üst Geçitleri Fikir Projesi Yarışması
Yarışma Projeleri Arşivi
Dönem içinde yayınlanan projelerin listesi aşağıdadır. Ayrıntılarına ulaşmak istediğiniz proje başlığını listeden seçiniz.