Yarışma Projeleri

Kartal ve Küçükçekmece Kentsel Dönüşüm Projeleri

Tarih: Nisan 2006
Ana Sayfa


Fotoğraf: Küçükçekmece için Kean Yeang''ın hazırladığı proje

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi (İMP) tarafından Türkiye dışından yabancı altı mimara hazırlatılan projeler arasından, Kartal Sanayi Bölgesinde Merkezi İş Alanları Planlaması için Zaha Hadid’in, Küçükçekmece sahilinde İç Dış Kumsal Rekreasyon Alanları Planlaması için ise Ken Yeang’ın hazırladığı projeler seçildi.

Projeleri inceleyen uluslararası Değerlendirme Kurulu’nda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ağa Han Mimarlık Ödülü Genel Sekreteri Suha Özkan, İMP Başkanı Prof. Hüseyin Kaptan, New York City College’in Kentsel Tasarım Fakültesi Dekanı Amerikalı Profesör Michael Sorkin, Bangkok’dan kentsel tasarımcı ünlü mimar Taylandlı Dr. Sumet Jumsai, Barselona’dan kentsel tasarımcı ünlü İspanyol mimar Elias Torres Tur ve Yıldız Üniversitesi Emeritus Profesörü Prof. Dr. Necati İnceoğlu yer aldı.

İstanbul’un önemli odak noktalarından olan Kartal Alt Merkez ve Küçükçekmece İç - Dış Kumsal Alanı için hazırlanan kentsel tasarım ve dönüşüm projeleri ile İstanbul’a uluslararası güçlü bir vizyon kazandırılması hedefleniyor.

Değerlendirme Kurulu Sonuç Bildirisi

Kartal Sanayi Bölgesinde Merkezi İş Alanları Planlaması

Zaha Hadid

Massimilliano Fuksas

Kisho Kurakawa

Küçükçekmece Kentsel Dönüşüm Projeleri

Ken Yeang

Kengo Kuma

MVRDV

Kartal ve Küçükçekmece Kentsel Dönüşüm Projeleri
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Kartal ve Küçükçekmece Kentsel Dönüşüm Projeleri
Yarışma Projeleri Arşivi
Dönem içinde yayınlanan projelerin listesi aşağıdadır. Ayrıntılarına ulaşmak istediğiniz proje başlığını listeden seçiniz.