Gündem

2008 Pekin Olimpiyat Oyunları

Tarih: Ağustos 2008 Kaynak: Beijing2008.cn Çeviren: Cansu Cürgen, İdil Seren Yücel
Olimpiyat Meşalesi, Semboller ve Maskotlar
2008 Olimpiyatları için yoğun çaba sarf edilen Pekin’de, her fırsatta vurgulanan Olimpiyat ruhu, oluşturulan sembollere de yansıyor. İşte 2008 Pekin Olimpiyatları için oluşturulan semboller:

Olimpiyat Amblemi
Çin mühüründen oluşturulan amblemde dans eden bir kişi var. Mühür ve kaligraf şeklinde çizilmiş insan Çin kültürünü yansıtıyor. Dans ise, Çin’in enerjisini gösteriyor.


Gönüllüler Sembolü
Sembol birbirinin içine geçmiş iki kırmızı kalbin altında dans eden üç kişiyi tasvir ediyor. Sembol derin bir anlama sahip. Kalpler gönüllüler, atletler, olimpiyat ev sahibi ve izleyiciler arasındaki bağı simgeliyor, dansçılar ise arkadaşça bir yaklaşımı ve adanmış bir ruhu anlatıyor.

Olimpiyat Sloganı: “Bir dünya, bir rüya” (One world, one dream)
“Bir dünya, bir rüya”, basit ama olimpiyat oyunlarının temelinde yatan ruhu yansıtan çok anlamlı bir slogan. Dünya nüfusunun 1/6’sını oluşturan Çin halkı, dünya insanları ile barış ve ahenk içinde yaşamayı ve işbirliği yapmayı arzuluyor.

Çevre Sembolü
Pekin 2008 Olimpiyatları’nın Çevre Sembolü, olimpiyat oyunlarının üç amacından biri olan “Yeşil Olimpiyatları” tasvir ediyor. Sembolde yeşil bir ağacın altında bir insan betimlenmiş. Göğe yükselen ağaç, insan ve doğa arasındaki uyumu anlatıyor.

Olimpiyat Meşalesi
Çin'in başkenti Pekin'de yapılacak 2008 Yaz Olimpiyat Oyunları için sönmeyen meşale icat edildi.

Olimpiyat oyunlarının başlamasına 1 yıldan daha az bir süre kala olimpiyat meşalesi için çalışmalarını hızlardıran organizatörler, fırtına düzeyindeki rüzgar, aşırı yağmur, hatta Everest'in zirvesindeki oksijen azlığında bile yanacak yüksek teknoloji ürünü bir meşale geliştirdiler.

Çinhua Haber Ajansı’nın haberine göre, Çin Uzay Bilimleri ve Endüstrisi şirketinin geliştirdiği meşalenin sönmesini engellemek için en son teknolojinin kullanıldığı ve şiddetli rüzgar ve yağmura dayanıklı olduğu kaydedildi.

72 cm uzunluğunda ve 985 gram ağırlığındaki Pekin Olimpiyat Meşalesi fişek şeklinde tasarlandı. Meşalenin üzerinde Çin’in geleneksel sembollerinden olan “Şanslı Bulut” resmi bulunuyor.

Meşale, Pekin’e gelmeden önce 5 kıtayı kapsayan 137.000 kilometrelik bir yolu katetti.

Madalya Tasarımı
Olimpiyatların madalya tasarımı 27 Mart 2007 tarihinde Pekin Olimpiyat Oyunları Organizasyon Komitesi tarafından açıklandı.

Açıklamaya göre, Pekin Olimpiyat Oyunları'nda verilecek madalyalar, 6 mm kalınlığında, 70 mm çapında hazırlandı. Madalyaların bir yüzünde Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından belirlenen Yunanlılar'ın Zafer Tanrısı’nın ve Atina Panathinaikos Stadyumu'nun resimleri, diğer yüzünde de ejderha motifli yeşim halka ve Pekin Olimpiyat Oyunları'nın simgesi bulunuyor.

Olimpiyatların 100 yıllık tarihinde madalyaların yalnızca altın, gümüş ve bronz madenlerinden yapılması geleneğini, yeşim taşı ekleyerek değiştiren bu madalya tasarımı, Çin kültürünün özelliğini de ön plana çıkarıyor.

Pekin Olimpiyat Oyunları Sembolleri
2008 Pekin Olimpiyatları Sembolleri (pictograms) Pekin Olimpiyatları Komitesi tarafından (BOCOG) tanıtıldı. Olimpiyat oyunlarının tanıtımında da önemli bir rol oynayan Olimpiyat Oyunları Sembolleri, tanıtım, basın, reklâm, çevre düzeni ve hediyelik eşyalarda kullanılıyor.

Olimpiyatların ana görsel unsurlarından olan ve “karakterlerin güzelliği” olarak adlandırılan semboller, Çince karakterlerden esinlenerek oluşturuldu. Uygulanması ve akılda kalması oldukça basit olan sembollerde, siyah ve beyazın zıtlığının uyumu başarılı bir şekilde yakalanmış. Kültürel öğelerin ve oyunların estetiğinin çok iyi yansıtıldığı Pekin Olimpik Oyunları sembolleri 35 simgeden oluşuyor.2008 Olimpiyat Maskotları

2008 Pekin Olimpiyatlarının maskot takımı, Çin'in en meşhur 4 hayvanı olan Balık, Panda, Kırlangıç ve Tibet Antilopunu sembolize ederken beşinci maskot Olimpiyat ateşini temsil ediyor.

Maskotlar: Beibei balık, Jingjing panda, Huanhuan Olimpiyat ateşi, Yingying Tibet Antilopu ve Nini ise Kırlangıcı temsil ediyor.

İki heceli isimlere sahip beş maskotun ilk heceleri biraraya konup yazıldığında ise “Pekin'e Hoşgeldiniz” anlamında “Bei Jing Huan Ying Ni” cümlesi oluşuyor. Bu cümle Olimpiyat oyunlarının genç elçileri olan beş maskotun sıcak bir karşılama mesajı aynı zamanda.

Beş Maskot, geniş coğrafyaya sahip Çin'den manzaraları ve Çin'in dört bir yanından insanların hayallerini de sembolize ediyor. Vücutlarında ve başlıklarında doğanın beş elementi (deniz, orman, ateş, toprak ve gök), Çin geleneksel sanat ve dekorasyon formatında görülebilir.

Eski Çin kültüründe işaret ve semboller ile şükran dağıtma geleneği vardır. Bu açıdan, beş maskotun her biri farklı bir temenni taşıyor: Zenginlik, mutluluk, tutku, sağlık ve şans.
2008 Pekin Olimpiyat Oyunları
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
2008 Pekin Olimpiyat Oyunları
Gündem Arşivi
Dönem için hazırlanan gündemlerin listesi aşağıdadır. Ayrıntılarına ulaşmak istediğiniz gündem başlığını listeden seçiniz.