Arkitera E-Bültenleri

Email adresiniz yeterli
Üyelikten Çıkış
E-Bülten Arşivi

Proje

SM Evi

Tarih: Ağustos 2006
Mimarlar Hakkında
Han Tümertekin
İstanbul’da doğan Han Tümertekin, 1982 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu. 1982 – 1983 tarihleri arasında Paris’te mimar olarak çalıştı ve 1988 yılında İstanbul Üniversitesi'nde yüksek lisans eğitimini tamamladı.

Profesyonel kariyerine 1984 yılında başlayan Han Tümertekin, 1986 yılında “Mimarlar Tasarım ve Danışmanlık Hizmetleri” ni kurdu.

1992’ den itibaren İstanbul Teknik Üniversitesi, Yuldız Teknik Üniversitesi ve Uludağ Üniversitesi gibi mimarlık fakültelerinde proje stüdyosu yürütmeye başladı. 1996 yılında Archiprix/Türkiye jürisinde görev aldı. Halen Bilgi Üniversitesi Mimarlık Yüksek Lisans Programında, bu yıl itibarıyla da Harvard Graduate School of Design’da proje stüdyosu yürütmektedir.

“ATK Lojmanları” ve “Çatalhöyük Müze ve Ziyaretçi Merkezi” gibi projelerle çeşitli ödüller alan mimar, 2004 yılında “B2 Evi” ile Ağa Khan Mimarlık Ödülü’ne layık görüldü.

Ulusal ve uluslararası ölçekte çok sayıda ve çeşitli ürünler veren mimar, halen “Saray Alışveriş ve Kültür Merkezi” ve “Santral İstanbul Enerji Müzesi” gibi kentsel ölçekli projeler üzerine çalışmaktadır.

Eylem Erdinç
İstanbul’da doğan Eylem Erdinç 1999 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu. 1997 yılında Berlin’de Blasé&OK Architects’ de çalıştı ve çeşitli yarışmalara katılarak derece aldı. 1998 yılında İhsan Bilgin ile çalışan mimar bu süre içinde uluslararası atölyelere katıldı.

Profesyonel kariyerine 1999 yılı itibariyle Mimarlar Tasarım’da başladı, aynı yıl Archiprix/Türkiye yarışmasında birincilik ödülü aldı. 2002 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimine başladı ve tez aşamasında ara verdi.

“Optimum”, “Aytek”, “İstanbul Zen”, “TEBNV” ve “BGN Marais” gibi ulusal ve uluslararası ölçekte çeşitli projeler üzerinde çalıştı. 2004 yılında Ağa Khan Mimarlık Ödülü’nü alan “B2 Evi” nin proje mimarı olan Erdinç, halen “Saray Alışveriş ve Kültür Merkezi” gibi kentsel ölçekli projeler üzerine çalışmaktadır.

2005 yılından itibaren Yıldız Teknik Üniversitesi’nde, 2006’dan itibaren de İstanbul Teknik Üniversitesi’ndeki proje stüdyolarında konuk jüri üyeliği yapmakta ve bağımsız olarak konseptüel çalışmalar hazırlamaktadır.SM Evi
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!

6 Şubat 2007, 15:01Yazan: luminaSM evi "şıklık"ın baştan amaçlandığı bir kurgu gibi görünüyor. merkez de "şıklık" durunca çevre, yer, gelenek vs gibi durumlar tasarımın problematik alanından çıkıyor ve malzeme de aslında dıştaki algısından çok içeride yaratacağı dramatik etkilere tabi kılınıyor.
bu anlamda tektoniğe, bağlama ait bir araştırma (örneğin herzog&de meuron un taş evi ya da dominus şarap deposu) olmaktan çıkıp bir tür vitrin efektine kendini kaptırmış gibi... (devamı)

24 Eylül 2006, 14:48Yazan: elipspeki siz burada bir ev yapmak durumunda kalsaniz yine boyle yazarmi idiniz. peki siz ne yapardiniz? koy evlerinin aynisini mi kondururdunuz oraya?
mimarlik verilerle birlikte degisiklikleri yenilikleri insanin hosuna gidecek guzellikleri, kullanim kolayliklarini, konforu sunan birseydir. o ev sahipleri icin bunlar gerceklesmis sanirim... (devamı)

6 Eylül 2006, 22:57Yazan: luminasorun ya da gariplik örneklemenin olup olmamasında değil; ilham verici kaynakla gözlerimizin temasında neye nasıl baktığımız, göze görünen ile beraber ilhamın derinliklilerini de uzaklaşırken beraberimizde taşıyıp taşıyamadığımızla ilgili. burada verilen örneklerin konstrüksiyon-tektonik-ifade olarak bileşik hale gelişi ile biçimsel olanın bunlardan ayrıştırılması ile bir tür etkileme-efekti haline gelişi arasında beliren aralık hatta boşluk ile ilgili gariplik... (devamı)

4 Eylül 2006, 09:51Yazan: MrTtasarımı, malzemenin etkisini, tekniği ben de beğendim ama bir eleştiri yapmadan da geçemiycem; bence manzara tarafında da taş dokusunu yer yer duvarda görebilseydik, böylece taş arkadan gelip çatıyı geçip öne doğru inerdi ve taş içine gömülü gibi hissederdik. kaldıki arka cephedeki taş dokusu istinat duvarından dolayı daracık bir cephede görünüyo, yani bence biraz ordaki görüntüye yazık oluyo çünkü uzaktan algılanmıyo, yani bence manzaya bakan cephede de yeryer taş görünmeli idi, belki sadece iki uçta kısa iki perde şeklinde... (devamı)

3 Eylül 2006, 10:47Yazan: elipsBu ev anadolu'nun doğallığı ile modernin uyumu açısından çok güzel. bazı arkadaşlar şaşırıp kalıyorlar. ama bizler gözümüzü batının ürünlerine o kadar çok çevirmişiz ki kendi içimizdeki kültürümüzdeki doğallığı, harikaları, çözümleri, yaklaşımları, yaratıcılığa yol açacak ipuçlarını görmk bile istemiyoruz... (devamı)

28 Ağustos 2006, 12:28Yazan: omeryilmazBenzerlik neredeyse hiç yok bana kalırsa... Olsa olsa "malzeme ve/veya kullanım tekniği benziyor" denmek isteniyor diye tahmin ediyorum. Hadi bir de "alışılageldik çatılardan farklı bir çatıya sahip olması" benzer densin.

Örnek verilen diğer evdeki malzeme kullanımı yanılmıyorsam Herzog & de Meuron tarafından ilk defa kullanılan ve daha sonra Türkiye'de de kullanım alanı bulan bir teknik... (devamı)

25 Ağustos 2006, 12:05Yazan: Derya KaradağSM Evi'nin eskizlerinden biri RAF Urun Dergisi'ne de kapak tasarımı olmustu.

24 Ağustos 2006, 18:44Yazan: Emine Merdim
Fotoğraflar: Cemal Emden

Han Tümertekin ve Eylem Erdinç tarafından Sedef - Murat Öztürk için tasarlanan SM Evi Arkitera Proje'de yayınlandı.

İncelemek isterseniz adresi: http://www.arkitera.com/project.php?action=displayProject&ID=104

Projeden detaylar:
Bütün yorumları forumda okuyun!
SM Evi
Proje Arşivi
Dönem içinde yayınlanan projelerin listesi aşağıdadır. Ayrıntılarına ulaşmak istediğiniz proje başlığını listeden seçiniz.