Haberler

Büyükşehir, Haydarpaşa''yı otel yapıyor

Tarih: 18 Haziran 2007 Kaynak: Birgün Yazan: Boğaç Yüzgül
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, tarihi Haydarpaşa Gar Binası''nı otele çevirerek, hem ''Vizyon Anıt Projesi''ni aradan çıkarmaya, hem de yılda minimum 4,7 milyar dolar gibi bir gelir elde etmeye hazırlanıyor. Çalışmanın proje aşamasını tamamlandığı ve Haydarpaşa Garı''nın otele dönüştürülmesi ile ilgili uygulamanın; önümüzdeki günlerde hayata geçirileceği belirtiliyor. Projeye göre, 99 yıldır TCDD''nin ilk kalkış noktası olarak kullanılan binanın, TCDD''den, 20 yıl vadeli olarak devrahnacağı ve söz konusu otelin yapımına İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından ''2010 Yılında Avrupa''nın Kültür Başkenti İstanbul'' çalışmalarına yetiştirilmesi için, bizzat Kadir Topbaş''ın talimat verdiği de kaydediliyor.

En Büyük Talip Adia
Tarihi gar binasının devralınmasının ardından, hızlı bir biçimde otelin inşası ve işletmeciliği için ihale sürecine girileceği de hatırlatılırken, Çırağan Sarayı''nın da 49 yıllığına kiracısı olan Arap ADİA firmasının, ihale için en büyük teklifi vermeye hazırlandığı vurgulanıyor. ADİA firması yetkililerinin, konu ile ilgili olara geçen hafta içinde İstanbul ve Ankara''da çok çeşidi ikili görüşmeler yaptıkları ve ihale sürecinde, yıllık olarak 4,7 ile 6 milyar dolarlık bir yıllık kira bedelini vermeye hazır olduklarını ifade ettikleri belirtiliyor. İhaleye, ADİA firması ile birlikte, Ritz Carlton Otelleri''nin de sahibi olan Marriott Hotel Company''nin de aralarında bunduğu beş firmanın daha katılmaya hazırlandığı, ancak söz konusu şirket temsilcilerinin, ADİA''nın önermeyi planladığı 4,7 milyar dolarlık teklifi çok yüksek buldukları da ileri sürülüyor.

''Vizyon Otel'' Olacakmış
Yaklaşık beş yıldır sürekli olarak gündemde tutulan ve İstanbul''un bir vizyon anıta ihtiyacının bulunduğu tartışmalarına da, bu otel ile son noktanın konulmuş olunacağı ve otelin; uluslararası platformda, ''İstanbul''un Vizyonu'' olarak lanse edileceği de vurgulanıyor.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Temmuz 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.