Haberler

‘Dubai Towers’ yıkımı hukuka aykırı bulundu

Tarih: 5 Şubat 2008 Kaynak: Vatan Yazan: Ömür Ünver
İETT arazisini 2004’te süresiz olarak, yıllık 16 bin YTL’ye kiralayan -P Organizasyon, yıkım ve tahliye kararını yargıya taşıdı, kazandı.

Mahkeme yıkım kararlarını, ‘hukuka aykırı’ buldu. Şirket uğradığı zarar için 6.7 milyon YTL’lik tazminat davası açtı.

İstanbul 5. İdare Mahkemesi, Dubai kulelerinin yapımı planlanan eski İETT Garajı arazisi üzerinde bulunan ‘Levent Gösteri Merkezi’yle ilgili İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve İETT Genel Müdürlüğü’nün vermiş olduğu tahliye ve yıkım kararlarını, ’hukuka aykırı’ buldu. Dubai International Properties’in, Dubai Towers’ı inşa edeceği Levent’teki 46 bin metrekarelik eski İETT Garajı arazisinde 2004’ten bu yana faaliyet gösteren S-P Organizasyon’un başvurusu, projenin yargıya taşınmasına yol açtı.

S-P Organizasyon şirketi, gökdelenlerin yapılacağı araziyi 2004’te, süresiz olarak, yıllık 16 bin YTL ve yüzde 18 KDV karşılığı kiraladı. Buraya 2 bin 200 kişilik Levent Gösteri Merkezi yaptı. Ancak arazinin Dubai Towers’ı yapacak firmaya verilmesinden sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi 11 Ekim 2005’de 7 gün içinde tahliye edilmesi için şirkete bildirimde bulundu. 10 Kasım’da da alınan yıkım kararı uygulamaya geçirilmek istendi. Yıkım için belediyeden 100 kişilik zabıta, iş makineleriyle araziye gitti.

Bunun üzerine S-P Organizasyon İdare Mahkemesi’ne dava açtı. İstanbul 5. İdare Mahkemesi, başvuruyu yerinde bularak, önce yürütmeyi durdurma kararı verdi. Ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile İETT Genel Müdürlüğü’nden savunma istedi. Büyükşehir’in, tahliyenin istenilmesine rağmen taşınmazın boşaltılmaması üzerine olay mahalline gidildiğinde tahliyenin davacı şirket tarafından yapıldığının görüldüğünü, bu nedenle konusu kalmayan davanın esastan reddinin gerektiğini savundu. İETT ise, şirketin sözleşmeye aykırı davrandığını ileri sürdü.

Yıkım kararı yasal değil
İstanbul 5. İdare Mahkemesi heyeti, savunmaların ardından, yıkımın hukuka aykırı olduğuna oy çokluğu ile karar verdi. Taraflar arasında, sözleşmenin feshi ve tahliye talebi ile Şişli 1. Sulh Hukuk Mahkemesi’nde açılmış bir dava bulunduğu hatırlatılan kararda, bu davanın kararı beklenmeden İETT Genel Müdürlüğü tarafından zabıta marifetiyle tahliyenin istenmesinde ve bu talep üzerine de Büyükşehir’in yıkım kararı almasında hukuka uyarlık bulunmadığı vurgulandı.

Zarar için 6.7 milyon YTL tazminat isteniyor
İdare mahkemesinin kararının ardından gözler S-P Organizasyon tarafından yıkıma ilişkin zarardan dolayı açtığı, yasal faizi hariç 6 milyon 725 bin YTL’lik tazminat davasına çevrildi. Şirket avukatlarının idare mahkemesi kararını, tazminat davasındaki mahkemeye sunacağı öğrenildi.

Maktum, dava bitene kadar parayı ödemeyecek
İETT’nin Levent’teki arazisi için Mart 2007’de yapılan ihaleyi 1.1 milyar YTL’yle Dubai Şeyhi Maktum’un şirketlerinden Sama Dubai kazanmıştı. İhale sonrası Mimarlar Odası’nın açtığı dava ’usule aykırı olduğu’ gerekçesiyle reddedilmişti. Ancak İETT arazisinin imar durumuyla ilgili şehir planlamacıların açtığı davalar sürüyor. Dubaili şirketin de davalar sonuçlanana kadar ihale bedelini ödememe kararı almıştı.
Takvim
<<Temmuz 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.