Haberler

Foça''dan Marsilya''ya Tarih Yolculuğu Projesi

Tarih: 30 Haziran 2008 Kaynak: Zaman
360 Derece Tarih Grubu''nun ''''Foça''dan Marsilya''ya Tarih Yolculuğu Projesi'''' kapsamında, MÖ 600 yılında Marsilya kentini kuran Foçalı denizcilerin tarihi yolculuğu canlandırılacak.

Urla Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, başkanlığını Prof. Dr. Hayat Erkanal''ın yaptığı proje ekibinin, Urla''daki İskele Limantepe Sualtı Araştırma ve Uygulama Merkezi içinde yer alan atölyede çalışmalarını sürdürdüğü belirtildi.

Açıklamada, Urla ve Foça belediyelerinin destek verdiği proje ekibinin biri savaş, diğeri yük gemisi olmak üzere iki teknenin inşasını yaptıkları ifade edilerek, 360 Derece Tarih Araştırmaları Grubu üyelerinden Arkeolog Osman Erkurt''un konuya ilişkin görüşlerine yer verildi.

Buna göre, Erkurt, iki ay sonra savaş teknesini denize indireceklerini belirtti.

Marsilya''ya Kadar Yelken ve Kürekle Yolculuk
Marsilya''nın Foçalılar tarafından MÖ 600''lü yıllarda kurulduğunu belirten Erkurt, şunları kaydetti:

''''Bu bilgiyi daha deneysel arkeoloji disiplini içinde tasarlayarak bir kültür projesi haline getirdik. Proje kapsamında döneme ait biri savaş, diğeri yük olmak üzere 2 teknenin inşasını gerçekleştiriyoruz. Koloni hareketlerinin bu teknelerle yapıldığını varsayıyoruz. Amacımız, tekneleri tamamlayarak suya indirmek ve Marsilya''ya kadar yelken ve küreklerle yolculuk yapmak.''''

Projenin bilimsel amaçları olduğu kadar Türkiye''nin tanıtımına yönelik de olduğunu söyleyen Erkurt, tekneler tamamlandığı zaman deneme seferlerine başlayacaklarını ve ilk seferi İstanbul''a yapacaklarını bildirdi.
Takvim
<<Ağustos 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.