Haberler

Sadece kötü koksa...

Tarih: 15 Haziran 2009 Kaynak: Taraf Yazan: Fırat Alkaç
Kurbağalıdere yalnızca kötü kokular yaymıyor. İçinden geçtiği mahallelerde çevre ve halk sağlığını da tehdit ediyor. Uzmanlar halkı, özellikle de çocukları bulaşıcı hastalık riskine karşı uyarıyor.

Havaların ısınmasıyla birlikte çevreye yaydığı kötü kokular iyice artınca bir kez daha gündeme gelen Kurbağalıdere, çevre ve halk sağlığı bakımından da giderek büyüyen bir tehdit oluşturuyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İSKİ ve Kadıköy Belediyesi yetkililerinin deredeki kirliliğin ve kötü kokunun kaynağı olarak gösterdikleri Ümraniye ve Ataşehir''i dolaşan Taraf, bu mahallelerde de insan sağlığının büyük risklerle karşı karşıya bulunduğunu yerinde gördü.

Ataşehir, Yenisahra Mahallesi''ni dolaştığımızda, Kurbağalıdere''nin bu bölgede birçok atıkla adeta doldurulmuş duruma geldiğine, yer yer göletler oluştuğuna, insan sağlığına olumsuz etkilerine ve etrafı otluklarla çevrili olan alanlardaki kirliliğe şahit olduk.
Kurbağalıdere''nin içini toprakla dolduran belediye ekipleri, derenin geçtiği üst mahallelerden gelen suyun kesilmesine ve gölet oluşmasına sebep olmuş.

Çocuklar tehlikede
Ayrıca dere yatağına atılmış koltuk, sandalye gibi ev eşyaları, ambalaj malzemesi vb. de su akışının engellenmesinde ve göletler oluşmasında rol oynamış.

Kirli dere sularının oluşturduğu göletli alanda çocuklar bulaşıcı hastalık riskinden habersiz oyun oynuyor.

Derenin kenarında evleri bulunan mahalleli de çevreye yayılan kötü koku ve görüntü kirliliğinin yanı sıra kendi sağlıklarını tehlikeye sokan durumdan şikayetçi.

Dere yatağının iki ay önce temizlendiğini ancak bunun fayda etmediğini anlatan mahalleliler, temizlikten kısa süre sonra her şeyin eski haline geldiğini vurguluyor.

Dere yatağının zemin eğiminin yanlış verildiğine dikkat çeken mahalleli "Derenin eğimi ve üzerindeki köprü suyun akmasını engelliyor. Üst mahallelerden gelen birçok atık da burada suyu tıkıyor ve göletler oluşuyor" dedi.

Mahalleliler dere yatağının eğimini düzeltmek için derenin içine belediye tarafından toprak döküldüğüne ama bu çalışmanın da yarım bırakıldığına işaret ederek, durumu şöyle anlattı:

"Biz, çocuklarımızı kirli sudan uzak tutmaya çalışıyoruz. Dereden sinek ve pis kokular geliyor. Dereye belediyece dökülen toprak, suyun akışını engelliyor ve göletçikler büyüyor."

Kurbağalıdere''deki kirliliğin oluşturabileceği hastalıklar hakkında görüş aldığımız uzmanlar, sıtma tehlikesine dikkat çekti.

Suyla temas halinde olunması durumunda özellikle çocuklarda bağırsak enfeksiyonu görülebileceğini vurgulayan uzmanlar aileleri uyardı.

Dere suyuyla temas etmeyin
Enfeksiyon uzmanı Dr. Muzaffer Fincancı, derenin açık kesimlerinde suyla temas halindeki insanlara hastalık bulaşabileceği uyarısında bulunuyor.

Ailelerden çocuklarını dereden uzak tutmalarını isteyen Fincancı, "Kirli su insanlarda sıtma gibi hastalıklara sebebiyet verebilir. Bunun yanında çocuklarda yaygın görülen bağırsak enfeksiyonuna neden olabilir. Dereye kaçak kanalizasyon bağlantılarının yanında kimyasal maddeler de bırakılıyor. Bu insan sağlığında kalıcı hasarlara yol açabilir" dedi.

Üstü açık ve kanalizasyon bağlantılarının olduğu derelerin birçok hastalığa zemin hazırladığını belirten Dahiliye uzmanı Nalan Sancak ise, "Bu su, içme suyu olarak kullanılmıyor fakat, sivrisineklerin üremesine neden oluyor. Bulaşıcı hastalıklar söz konusu olabilir" diyor.

Takvim
<<Temmuz 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.