Haberler

Edirne Sarayı''nın restorasyonu başladı

Tarih: 24 Temmuz 2009 Kaynak: Zaman Yazan: Kadri Kılıç

Edine Sarayı''nın yapımına 1454 yılında II. Murat''ın döneminde başlandı. Fatih Sultan Mehmet, Kanuni Sultan Süleyman, II. Selim, I. Ahmet, II. Ahmet, Sultan Mustafa, III. Süleyman ve IV. Mehmet tara-fından ilaveler yapıldı.
Topkapı Sarayı''ndan sonra Osmanlı''nın en büyük sarayı olan Edirne Sarayı''nın restorasyonuna başlandı. Tunca Nehri kenarındaki saray, 1878 Osmanlı-Rus Savaşı''nda cephanelik olarak kullanılmış. Saray, Rusların eline geçmesin diye dönemin Edirne Valisi Cemil Paşa tarafından havaya uçurulmuş.

Osmanlı''nın en önemli yapılarından biri olan Edirne Sarayı''nın restorasyon çalışmasına mutfak kısmından başlandı. Vali Mustafa Büyük, Topkapı Sarayı''ndan sonra Osmanlı''nın en büyük sarayı olan Edirne Sarayı''nın restorasyonunun mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Tunca Nehri kenarındaki Edirne Sarayı''nın yıkıntıları üzerinden tekrar ayağa kalkması için değişik dönemlerde kazı ve restorasyon çalışmaları gerçekleştirildi. Ancak yapılan çalışmaların hiçbiri tamamlanamadı. Edirne Valisi Mustafa Büyük''ün göreve gelmesiyle birlikte Edirne Sarayı''nın ihyası için yeniden çalışma başlatıldı. Sarayın bulunduğu alanda değişik dönemlerde yapılan kazılar su kanalları, Balkan Savaşı''ndan kalma mermi kovanları, top gülleleri, Osmanlı ordusunun kullandığı ocak kalıntıları, sikkeler, seramikler, silah parçaları bulundu.

Mutfakta başlayan restorasyon çalışmasının, sarayın ihyası için önemli bir aşama olduğunu kaydeden Büyük, onarım çalışmalarının adım adım devam edeceğini ifade etti. Büyük, "Geçen yıl göreve başladıktan sonra bu konuda bir çalışma gayreti içerisine girdik. TBMM ile yapılan protokol çerçevesinde mali destek sağlandı. Bir kazı alanı olması sebebiyle Bakanlar Kurulu kararı ile başkanı ve kazı heyeti belirlendi." diye konuştu.

Kazı çalışmalarının uzun yıllar alabileceğini dile getiren Vali Büyük, "Önemli olan, çalışmalar devam ederken Edirne Sarayı''nın sunulabilir olması, gezilebiliyor olması. Yaşanılır olması. Belirli fonksiyonlar verilmesi. Hizmete açık hale gelmesi önemlidir. Bu bölüm bitirildiği zaman burası restorasyonun karargahı gibi kullanılacak. Devamı yapılan restorasyonda bu anlayış devam edecek." açıklamasında bulundu. Kazı Başkanı Trakya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Özer ise sarayın, Edirne tarihi ve Türk kültürü açısından önemli bir yeri bulunduğunu belirtti. Özer, Avrupa''daki saraylar gibi tek yapıdan oluşmayan Edirne Sarayı''nın tarihî önemine dikkat çekti.

Takvim
<<Temmuz 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.