Haberler

Seferihisar fotoğraflanıyor

Tarih: 26 Ekim 2009 Kaynak: Yeni Asır Yazan: Mustafa Karabulut
Niko Guido Fotoğraf Dostları Atölyesi üyeleri, bölgenin dört bir yanında çekim yaparken, 13 yabancı öğrenci de Türk gelenekleriyle tanıştı.

İzmir''in gözde ilçesi Seferihisar''ın İtalya merkezli ''Cittaslow'' (Sakin Şehir) projesine adaylığı kapsamında düzenlenen etkinliklere hız verildi. Proje ile ilgili iki farklı grup, geçtiğimiz hafta ilçeye geldi. Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer''in davetiyle gelen Niko Guido Fotoğraf Dostları Atölyesi üyeleri, Seferihisar''ın her yerini gezdi ve binlerce fotoğraf çekti. Yapılacak elemenin ardından seçilecek fotoğraflar ile sergi açılacağı belirtildi. İkinci etkinlik kapsamında da, 13 yabancı öğrenci ilçeye gelerek, Seferihisarlı gençlerle buluştu.

Sergi açılacak 
Türkiye''nin ilk ''Sakin Şehir'' adayı Seferihisar''a gelen Niko Guido Fotoğraf Dostları Atölyesi üyelerine, Başkan Soyer de ailesiyle birlikte eşlik etti. 20 kişiden oluşan ekip, Seferihisar, Sığacık ve Doğanbey bölgelerinde fotoğraf çekimi yaparak, ilçeyi kare kare görüntüledi. Başkan Soyer ve ailesi de, fotoğraf sanatçılarına çalışmaları sırasında eşlik etti. Niko Guido Fotoğraf Dostları Atölyesi üyeleri, çektikleri fotoğrafların arasında yapacakları değerlendirmenin ardından eserlerini Sığacık Kale İçi''nde sergileyeceklerini söyledi. Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, "Çok değerli bir ekiple ilçenin fotoğraf çekimini gerçekleştirdik. Fotoğrafları ilerleyen günlerde Sığacık Kale İçi''nde sergilemeyi planlıyoruz. İlçenin tanıtımına fotoğraflarıyla destek veren Niko Guido Fotoğraf Dostları Atölyesi katılımcılarına çok teşekkür ediyorum" dedi.

Gençler kaynaştı 
Ege Üniversitesi öğrencileri tarafından kurulan "Gençliğe Yeşil Işık" (Green Light for Youth) adlı grubun yürüttüğü gençlik projesi kapsamında da, 13 yabancı öğrenci Seferihisar''ı ziyaret etti. Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından desteklenen proje kapsamında, Avrupa''nın 8 farklı ülkesinden gelen gençler, Seferihisarlı gençlerle buluştu. İspanya, İtalya, Yunanistan, Polonya, Macaristan, Estonya ve Letonyalı gençler, kendi kültürlerini tanıttı. Gençler bu tanıtımda, eğlenceli oyunlar oynayarak birbirlerini yakından tanıma fırsatı da buldu. Seferihisarlı gençler de, ilçelerini tüm güzellikleriyle konuklarına anlattı. Günün akşamında ise yemek organizasyonu gerçekleştirildi. Ardından da "Türk Gecesi" yapıldı. Gecede folklor grubu sahneye çıktı, Türk kültürü ve dansları tanıtıldı. Projeye destek veren Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer de geceye katılarak, gençleri yalnız bırakmadı.

Hayat kalitesi
Cittaslow, 1999 yılının Ekim ayında İtalya''da başlayan, büyük şehirlerin karmaşasına karşı küçük şehirlerdeki hayat kalitesini yavaş hareket çerçevesinde iyileştirmeyi hedefleyen oluşumdur. İtalya dışında da hızla yayılan "Sakin Şehir" (Cittaslow) hareketinin İsveç, Norveç, Güney Kore, Polonya, Avustralya, Hollanda, Almanya, Avusturya, İngiltere ve İspanya''da da örnekleri vardır. Nüfusu 50 binin altında olan ve değerlendirme kriterlerinde en az yüzde 50 başarı sağlayan şehirler "Cittaslow" kapsamına alınmakta ve salyangoz logosunu kullanmaya hak kazanmaktadır.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Temmuz 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.