Haberler

Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi ihaleleri yapıldı

Tarih: 11 Nisan 2011 Kaynak: Sabah Emlak
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi 1. Etap uygulaması kapsamında, projenin finansını sağlayacak yaklaşık 10 bin finans konutundan 341''inin ihalesinin yapıldığını belirtti.

Başkan Gökçek, yaptığı yazılı açıklamada, başkentin kuzeyi, Esenboğa Havaalanı Yolu çevresinde yıkılan 6 bin 500 gecekondunun yerine inşa edilecek konutlarla bölgenin tümüyle değişeceğini vurgulayarak, çarpık kentleşmenin sonucu olan gecekondularla çevrili, sağlıksız, çağ dışı görüntülerin geride bırakıldığını, örnek bir kentleşmenin ortaya çıkmaya başladığını ifade etti.

Dünya liderlerinin karşılandığı, başkentin giriş kapısı Esenboğa Yolu''nun yeniden imarının her devlet adamının rüyası olduğunu belirten Gökçek, bu projeyi hayata geçirmenin kendisine nasip olduğunu kaydetti.

Proje kapsamında hak sahipleriyle hiçbir sorun yaşanmadan sözleşmelerin imzalandığını, bölgedeki 6 bin 500 gecekonduda yaşayan 30 bin kişinin tahliyesinin gerçekleştirildiğini, boşalan gecekonduların yıkılarak alanının temizlendiğini, evlerini boşaltan vatandaşların barınma ihtiyaçları için gerekli her türlü yardımın belediye imkanlarıyla sağlandığını anlatan Gökçek, hak sahiplerine verilecek 8 bin 100 modern ve çağdaş konutun tamamında inşaat çalışmalarına başlandığını bildirdi.

İnşaatı 16 farklı bölgede devam eden konutların tamamının, hak sahiplerine verilecek konutlar olduğuna işaret eden Gökçek, bunlardan 3 bin 400''ünün inşaat ve çevre düzenlemeleri tamamlanırken, 530''unun inşaat seviyesi yüzde 83, geri kalan 4 bin 200 konutun da inşaat seviyesinin yaklaşık yüzde 50 oranında olduğunu ifade etti. Gökçek, 80, 100 ve 120 metrekare net kullanım alanına sahip konforlu ve çok katlı hak sahibi konutlarının en kısa zamanda tamamlanması planlandığını vurguladı.

Gökçek, şunları kaydetti:

''''1. Etap uygulaması kapsamında projenin finansını sağlayacak yaklaşık 10 bin finans konutundan 341''inin ihalesi yapıldı. Projenin, Protokol Yolu''na cephe olan bölümünde Selçuklu mimarisine benzer nitelikte villalar inşa edilecek. Böylece estetik açıdan da son derece güzel görüntüler ortaya çıkacak.

Protokol yolunun proje alanından geçen 3 bin 500 metrelik kısmında güzergah değişikliği yapıldı. Yol, tünel ve köprülü kavşaklardan oluşan yeni güzergah değişikliğinin ardından Esenboğa Yolu''nun bölge içinden geçen kısmı proje içinde servis yolu olarak kullanılacak. Kentsel Dönüşüm Projesi uygulama çalışmaları çerçevesinde genel altyapıda pissu, yağmursuyu, kanalizasyon, içme suyu, elektrik, telekom, yol ve asfalt imalatları tamamlanırken, 16 bin 800 metre doğalgaz imalatı yapılarak Keçiören bölgesi konutlarının doğalgaz ihtiyacı da karşılanmıştır. Bölgedeki 1. ve 2. köprü ve alt geçitlerde betonarme imalatları bitirildi. Yol bağlantısını sağlayan iki tünelde ise çalışmalar yüzde 70 civarında. Planlanan protokol yolunun yanı sıra pek çok altyapı hizmetleri de yine Ankara Büyükşehir Belediyesince gerçekleştiriliyor.''''

Takvim
<<Ağustos 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.