Haberler

"Efes Antik Kenti için de geç kaldık..."

Tarih: 9 Mayıs 2011 Kaynak: Yeni Asır
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, UNESCO Dünya Miras Listesi''ne dahil edilmesi çalışmaları yürütülen Selimiye Camisi ile ilgili dosyanın üst komiteye olumlu bir raporla sunulduğunu, 19 Haziran''dan sonra Selimiye''nin kalıcı listede yer alacağını, bunun müjdeli bir haber olduğunu söyledi. Kültür ve Turizm Bakanlığının İzmir''deki turizm yatırım ve planlama çalışmalarına ilişkin basın toplantısı düzenleyen Günay, tüm annelerin Anneler Günü''nü kutladığını belirterek başladığı konuşmasında, annesinin birkaç yıl önce vefat ettiğini dile getirdi. Günay, UNESCO Dünya Miras Listesi''nde Türkiye''nin 9 alanının yer aldığını, listeye girmeye aday yer sayısının da geçen haftalarda Bergama''nın da aralarında bulunduğu 4 yeni ilaveyle 27''ye çıktığını bildirdi.

Adaylık çalışmaları tamamlanan Selimiye, Alanya ve Efes arasından ilk ikisinin dosyasının UNESCO''ya gönderildiğini belirten Günay, şöyle konuştu: ''''Uzun yıllardan bu yana 9 ile sınırlı olan UNESCO Dünya Mirası kalıcı listesindeki alan sayısı 10''a çıkacak. Çünkü Selimiye, olumlu bir raporla üst komiteye önerildi. İnşallah 19 Haziran''dan sonra, benim için seçim sonuçları kadar önemli, Selimiye dünya mirasında yer alacak. Doğrudan doğruya Türk-İslam geleneğinin bir ürünü olarak, Divriği''den sonra Selimiye girmiş olacak. Bu bence çok güzel, müjdeli bir haber. Alanya ve Efes ile birlikte 2012''de bu alanları 12''ye çıkarmış olacağız. Bu konuda Türkiye''nin potansiyeli var.'''' Bakan Günay, UNESCO listesine bölgeler alınırken, bazı ülkelerin erken davranıp 15-20 alan yazdırdıklarını ancak Türkiye''nin bu konuda geç kaldığını, gelinen noktada yeni alanların yazdırılmasının uğraş gerektirdiğini söyledi. Günay, Efes Antik Kenti için de geç kalındığını ancak bu konudaki çalışmanın tamamlanmak üzere olduğunu bildirdi.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Temmuz 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.