Haberler

EXPO 2020 tehlikede

Tarih: 18 Mayıs 2011 Kaynak: Sabah
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ısrarlara rağmen başvuru mektubunu götürmedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın, Türkiye adına EXPO 2020''ye İzmir''i aday göstermesinden sonra şehirden bir heyet, adaylık başvurusunda bulunmak için Fransa''nın başşehri Paris''e gitti.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise adaylık mektubunu götürmeyi kabul etmedi. Başbakan Erdoğan, İzmir''in EXPO 2020 başvurusunu Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) Genel Sekreteri Vicente Gonzales Loscertales''e gönderdiği bir mektupla ilan etmiş, resmî başvurunun önümüzdeki günlerde yapılacağını açıklamıştı. Bu amaçla sabah saatlerinde bir heyet, İzmir''den Paris''e uçtu.

Heyette İzmir Valisi Mustafa Cahit Kıraç, İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) Genel Sekreteri Ergüder Can ve İZKA''nın iki uzmanı yer aldı. Başkan Kocaoğlu ise bütün ısrarlara rağmen gitmedi. Kocaoğlu''nun Paris''e gitmeyerek adaylık başvurusunu vermeyecek olmasının, EXPO''yu tehlikeye attığı belirtiliyor. EXPO''lar, bir devlet projesi olarak kabul edilmesinin yanında bu büyük fuarın evsahipliğini, düzenlenidği şehrin belediye başkanı yapıyor. BIE Genel Sekreteri Loscertales, EXPO 2015 yarışı sürecinde evsahipliğini belediye başkanlarının yapacağı konusunu sık sık gündeme getirmiş ve konumlarının ayrı olduğunu açıklamıştı.

Başkan Kocaoğlu''nun Paris''e gitmemesinin altında, İzmir Büyükşehir Belediyesi''ni de kapsayan ve 17 kişinin tutuklanmasıyla sonuçlanan operasyonun yattığı öne sürüldü. İddiaya göre Kocaoğlu, operasyondan sonra şehri terk etmeme kararı aldı.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Temmuz 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.