reklam

22 Mayıs 2002 Çarşamba
Ana Sayfa
>
Haberler

Mimarlar: İstanbul savsaklandı

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İstanbul İl Koordinasyon Kurulu'nca, Ulusal Deprem Konseyi'nin hazırladığı raporun eksik olduğu vurgulanarak ''Konsey, İstanbul'un öneminin farkında değilmiş gibi davranmaktadır. İstanbul savsaklanmış, İstanbullular düş kırıklığına uğratılmıştır. Konseyin yeniden örgütlenmesi gerekiyor'' denildi.

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu, Ulusal Deprem Konseyi'nin hazırladığı ''Deprem Zararlarını Azaltma Ulusal Stratejisi'' raporunu, düzenlediği basın toplantısı ile değerlendirdi. İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Cemal Gökçe , Jeoloji Mühendisleri İstanbul Şube Yazmanı Tahir Öngür 'ün de katıldığı toplantıda ortak değerlendirmeyi açıklayan İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Münir Aydın , raporun insani yönünün eksik olduğunu vurguladı.

Aydın, raporun yalnızca depremden önce yapılması gerekenleri içerdiğini, insanların depremle yitirdiklerini gidermenin yollarını araştırmadığını ifade etti. Raporun yol gösterici olmadığını belirten Aydın, ''Konsey görevini savsakladı. Prof. Aykut Barka 'nın vasiyeti yerine getirilmedi. Barka'nın kamuoyuna aktardığı umutlar, verdiği sözler boşa çıkarıldı'' dedi.

Aydın, konseyin kurumsal olarak bazı üyelerinin baskı görme ya da ilişki bozulması gibi olası kaygıların üstesinden gelemediğini, tartışmalı konulara girmekten kaçındığını belirtti.

Ulusal Deprem Stratejisi'nin en önemli ve öncelikli bölümünü, İstanbul'un ve benzeri kentlerin depreme hazırlanması konusunun oluşturması gerektiğini anlatan Aydın, ''Konseyin 97 sayfalık raporunun yalnızca 2.5 sayfası İstanbul'a ayrılmıştır'' diye konuştu. Konseyin, beklentileri boşa çıkarmasının en önemli nedeninin, toplumla, kamuoyu ile iletişimden kaçınılması olduğuna dikkat çeken Aydın şöyle devam etti:

''Ulusal Deprem Stratejisi ile hedeflenecek seferberlik siyasetüstü ve dışında olmalıdır. Stratejinin özü, gelen depremlere karşı önceliklerin belirlenmesidir. İstanbul'un depreme hazırlanması yeni bir yağma ve rant paylaşımına konu olmamalıdır. Stratejide belirlenen önceliklere göre yeni örgütler kurulmalı.''
Cumhuriyet

 

Mayıs 2002 Arşivi

pt sl çr pr cm ct pz
01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
diğer aylar için tıklayın

Cengiz Bektaş  28 Mayıs Salı günü  Diyalog bölümümüze konuk olacak...

 

Cengiz Bektaş hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya, Diyalog'a katılmak için  buraya tıklayın...

Copyright © 2000-2002 Arkitera Bilgi Hizmetleri [email protected]

Reklam vermek için - Danışmanlarımız - Editörlerimiz