reklam

Arkitera.com Danışma Kurulu
Ana Sayfa > Kurumsal

İhsan Bilgin (1955)
1980'de Y.Mimar (İTÜ), 1990'da Doktor (İTÜ), 1994'te Doçent (YTÜ), 2000'de Profesör (YTÜ) oldu. Modern dönem konut, yerleşme ve imar tarihleri ile 20.yy. mimarlığı üzerine çalışmakta ve dersler vermektedir. YTÜ Mimarlık Fakültesi'nde 6. Proje Atölyesini yönetilmesinin yanı sıra, İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi''nde Gündelik Hayat ve Şehir Kültürü üzerine dersler vermektedir. 1985'te kurduğu bürosunda ve YTÜ bünyesinde yapmış olduğu çok sayıda mimari projesi ve uygulanmış işleri bulunmaktadır. Halen YTÜ Mimarlık Fakültesi'nde öğretim üyeliğini sürdürmektedir.

Aykut Köksal (1952)
Ortaöğrenimini Saint-Benoît Fransız Lisesi'nde, yükseköğrenimini Devlet Güzel Sanatlar Sanatlar Akademisi Yüksek Mimarlık Bölümü'nde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bizans Sanatı Kürsüsü'nde ve İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Tarihi Anabilim Dalı'nda öğretim elemanı olarak çalıştı. 1985'te üniversiteden ayrıldı ve öğretim çalışmalarını, öğretim görevlisi olarak dışarıdan sürdürdü. Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık ve Güzel Sanatlar fakültelerinde lisans ve yüksek lisans, MSÜ Devlet Konservatuvarı Müzikoloji Bölümü'nde doktora, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde yüksek lisans dersleri veren Aykut Köksal'ın 1973'ten 1993'e dek yayınladığı yazılardan oluşan "Zorunlu Çoğulluk/Mimarlık ve Sanatta Dilin Süreksizliği" başlığını taşıyan kitabı 1994'te yayımlandı. MSÜ Güzel Sanatlar Fakültesi'nin yayımladığı Dipnot dergisinin yayın yönetmeni ve Arredamento Mimarlık dergisi yayın kurulu üyesi olan Aykut Köksal bugüne dek çok sayıda konferans verdi ve sempozyumlara bildiri sundu, küratörlük çalışmalarının yanı sıra, kurucuları arasında yer aldığı Açık Radyo'da pek çok program gerçekleştirdi.

Süha Özkan (1945)
Süha Özkan, Ortadoğu Teknik Üniversitesinde Mimarlık Eğitimini tamamladıktan sonra, Londra'daki Architectural Association'da tasarım teorisi okudu.

Dr. Özkan teori ve mimarlık tarihi, tasarım, yerel form ve acil konutlar üzerine yoğun çalışmalarda bulundu ve bu konular üzerinde pek çok makale ve monograf yayınladı. ODTÜ'de 15 yıl boyunca mimari tasarım ve tasarım teorisi üzerine dersler verdi ve 1978'de dekan yardımcılığı görevine geldi; 1979'da ise rektör yardımcılığına getirildi. Kuzey Amerika, Avrupa, Orta, Güney ve Güneydoğu Asya ve Ortadoğu'da dersler ve konferanslar verdi. Pek çok mimari proje yarışmasında juri üyesi olarak görev yaptığı gibi, Paris Üniversitesi, Lozan Üniversitesi, York ve Trondheim Üniversitelerinde de diploma ve doktora jurilerinde bulundu. Ankara'daki Tepe Mimarlık Kültürü Merkezi'nin ve XXI. dergisinin kuruluş çalışmalarında bulundu. 2000 senesinin Mayıs aylarında Washington'daki Martin Luther King, Jr., Ulusal anıtının mimari proje yarışma jürisinde bulundu. Dr. Özkan, Hassan Fathy Enstitüsü'nün Sürdürülebilir Mimarlık örgütünün ve Birleşmiş Milletler İnsan Yerleşimleri Merkezi'nin (Habitat) yardımcı başkanlığını yürütmektedir.

Cenevre'deki Aga Han Mimarlık Ödülleri Merkezi'nde 1983'den 1991'e kadar Genel Sekreter Vekili olarak görev yapan Süha Özkan, 1991 yılından beri bu kurumun genel sekreterliğini yürütmektedir. 

Nevzat Sayın (1954)
1978 yılında Ege Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Mimarlık Bölümünü bitirdi. 1978-1980 yılları arasında aynı okulda yüksek lisans çalışması yaptı., bitirmedi. 1975 yılında henüz öğrenciyken kendi adına bürosunu açtı. 1980-1984 yılları arasında okul sonrası mimarlık eğitimi için Cengiz Bektaş ile çalıştı. 1985'ten bu yana kendi mimarlık atölyesinde çalışmalarını sürdürüyor.
Üniversitelerde proje grupları yönetti, yaz okulu ve jüri çalışmalarına katıldı. Mimarlık yazıları ve röportajları yayınlandı. Ulusal mimarlık ödülleri aldı. Ağa Han Mimarlık Ödüllerine aday gösterildi.

Copyright © 2000-2002 Arkitera Bilgi Hizmetleri [email protected]

Reklam vermek için - Danışmanlarımız - Editörlerimiz