reklam

13 Haziran 2002 Perşembe
Ana Sayfa
>
Haberler

Onlar her gün ölüm korkusuyla yaşıyor

Zonguldak’ın Kozlu beldesinde bölge halkı 10 yıldır kapatılmayan maden ocakları yüzünden göçük korkusu yaşıyor. 300 evin yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı beldeden 150 aile göç etmek zorunda kaldı.

Zonguldak’ın Kozlu beldesinde tasman korkusu yaşanıyor. Yeraltında bulunan ocaklardaki kömür madenlerinin alınmasıyla boşalan yer katmanlarının yağmur ve kar suyuyla dolarak zamanla çökme ve çatlakların oluşmasına ‘tasman’ olayı deniyor. 1991’de Türkiye Taşkömürü Kurumu’na (TTK) ait Kozlu Maden Ocakları’ndaki direklerin sökülmeye başlanmasıyla, korku içindeki bölge halkı yetkililerden yardım bekliyor. Zonguldak merkez Ontemmuz Mahallesi, Kilimli ve Kozlu beldeleri tasman tehdidi altında. Kozlu’daki nakıs 50 ve 6 no’lu ocaktan çıkarılan kömür madeniyle yeraltında boşluklar oluşuyor. Boşluktaki direklerin sökülmesiyle maden ocaklarında göçükler yaşanıyor. Ocakların üstünde bulunan yerleşim birimlerindeki konutların yanı sıra, telefon ve elektrik direkleri, altyapı hizmetleri gibi birçok kamu hizmeti zarar görüyor. Tasman sebebiyle 10 yıl içerisinde Kozlu’dan 150 aile göç etti. 300 ev ağır hasar gördü, ağır hasarlı binalardan 50’si yıkıldı.

Çevre sakinlerinden Cemal Ağırman, her gün ölüm korkusu yaşadıklarını belirterek evini çökme tehlikesine karşı içten ve dıştan demir direklerle desteklediğini kaydetti. Ağırman, “10 yıl önce kömür üretimine başlandı. Kömür çıkarıldıktan sonra boşalan yerlerden direkler sökülünce zamanla kar ve yağmur sularının etkisiyle yeraltında göçükler oluşmaya başladı. Evlerimizin duvarları çatlıyor, bazı evler de çöküyor. Şu ana kadar yüzlerce kişi evini terk etmek zorunda kaldı.” dedi.

Ağırman, TTK'nın boşalan madenlerin yerini toprakla doldurması gerektiğini savundu. Ağırman “Valilikten evi zarar görenler için sadece 75’er milyon lira verildi. Biz kalıcı çözüm istiyoruz. Boşalan yerlerin toprakla doldurulması lazım. Bu konuda tek talebimiz, çöküntü olan yerlerin ‘posta’ denen, yani boşluklara toprak püskürterek doldurma sisteminin TTK yetkililerince yerine getirilmesidir. Bu nedenle yeryüzündeki hasar ve tehlike ortadan kalkmış olacak.” şeklinde konuştu. Cemal Ağırman, 20 Haziran 1997’de bölgedeki evlerin afet kapsamına alınması için TBMM’de komisyon kurulduğunu ve TTK’dan evlerinden çıkmaları konusunda tebligat geldiğini açıkladı. Ağırman, komisyondan bugüne kadar hiçbir ses çıkmadığını sözlerine ekledi.

‘Tasmanla yaşamaya alışmalı’

Bu arada konuyla ilgili olarak Zaman’ın sorularını cevaplayan Kozlu Belediye Başkanı Ali Bektaş, tasman olayının yöre insanının kaderi olduğunu belirterek, “Bölgedeki halkımız, tasmanla yaşamaya alışmalı!” dedi. Bektaş, tasman sebebiyle görülen zararlardan dolayı TTK’dan her yıl katkı payı aldıklarını aktardı. Bektaş “Vatandaşımıza gelen zararı da biz karşılamak zorundayız. Zarar gören yatırımlarımızı ve çalışmalarımızı tekrar yapacağız. Biz, bunun için varız. Yaraları saracak olan da biziz. Sonuçta yöre insanı bu tür olaylara alışmalı.” ifadesini kulllandı.

Belediye Başkanı Bektaş, TTK’nın toprak doldurma sistemine geçmesi yönündeki soruya, “Kurum zaten zarar ediyor. Kömürü normal olarak çıkarırken zarar eden bir kurum, bir de boşaltılan alanları toprakla doldurmaya kalkarsa iyice zarar eder. TTK, bunun altından kalkamaz.” cevabını verdi. TTK yetkilileri maden ocaklarının doldurulmamasıyla ilgili olarak açıklama yapmaktan kaçındı.
Zaman

 

Haziran 2002 Arşivi

pt sl çr pr cm ct pz
01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
diğer aylar için tıklayın

Copyright © 2000-2002 Arkitera Bilgi Hizmetleri [email protected]

Reklam vermek için - Danışmanlarımız - Editörlerimiz