reklam

15 Haziran 2002 Cumartesi
Ana Sayfa
>
Haberler

IFC’den Eczacıbaşı’na 10 milyon $

Uluslararası Finans Kurumu (IFC), Eczacıbaşı Karo Seramik ile 10 milyon dolarlık ‘kredi anlaşması’ imzaladı. Verilen krediyle birlikte IFC’nin mali kriz sonrasında Türk özel sektörüne sağladığı destek 350 milyon doları buluyor.

Dünya Bankası’nın yan kuruluşu olan Uluslararası Finans Kurumu (IFC), Eczacıbaşı Karo Seramik’e 10 milyon dolarlık kredi verdi. Krediye ilişkin anlaşma, Eczacıbaşı Yapı Grubu Genel Koordinatörü Tayfun İndirkaş ile IFC Güney Avrupa ve Orta Asya Direktörü Khosrow Zamani tarafından İstanbul’da imzalandı.

Tayfun İndirkaş, IFC Türkiye Merkezi’nde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, sağladıkları krediyi Eczacıbaşı Karo Seramik’in modernizasyon projesi kapsamında işletme sermayesini güçlendirme, likiditesini ve ihracatını artırmaya yönelik yatırımlarda kullanacaklarını belirtti.
Eczacıbaşı Karo Seramik’in sektöründe Türkiye’nin 4. büyük üretim kapasitesine sahip olduğuna işaret eden İndirkaş, üretimlerinin ve satışlarının yüzde 65’ine yakınını ağırlıklı olarak Batı Avrupa ve ABD’ye ihraç ettiklerini söyledi.

SERAMİK REKABETE AÇIK SEKTÖR
IFC’nin Güney Avrupa ve Orta Asya Direktörü Khosrow Zamani de konuşmasına, Dünya Kupası’nda Türkiye’nin Çin karşısında galip gelmesiyle ilgili olarak, “Dünkü maçtaki zaferimizden sonra böyle bir anlaşma imzalamak için güzel bir gün. Böylece çifte kutlama var” diyerek başladı.
Seramik sektörünün uluslararası boyutta büyük bir rekabete açık sektör olduğuna dikkati çeken Zamani, “Türkiye’nin Güney Avrupa’daki İspanya ve İtalya gibi ülkeleri yakalaması ve geçmesi için bu iş kolunda ciddi yatırımlara ihtiyaç var. IFC, bu tür projeleri ve yatırımları desteklemeye kararlı” dedi.

YILBAŞINDAN BU YANA 9 KREDİ
IFC’nin sanayiye kredi verirken daha güvenli ve sağlam bir ortak olarak uzun vadeli krediler verdiğini belirten Zamani, Eczacıbaşı Karo Seramik’in aldığı kredinin vadesinin 7 yıl olduğunu kaydetti.
Bir yıldan az bir süre içinde Türk özel sektörüne 9. kez kredi veren IFC için Türkiye’nin önemli bir ülke olduğunu vurgulayan Zamani, Türkiye’nin IFC’nin global portföyünde yüzde 4.5’lük bir payla 4. sırada olduğunu, Türkiye için elinde bulundurdukları portföyün ticari bankalardan sağladığı kaynaklarla birlikte 1 milyar dolara ulaştığını bildirdi.
Khosrow Zamani, “IFC’nin Eczacıbaşı Karo Seramik’e verdiği krediyle birlikte mali kriz sonrasında Türk özel sektörüne sağladığı finansal destek 350 milyon dolara ulaştı. IFC Türkiye, özel sektörü harekete geçirecek stratejik yatırımları desteklemeyi sürdürecektir. Türkiye’deki özel sektörün büyümeye geçmesiyle bizim rolümüzün de büyüyeceğine inanıyoruz” diye konuştu.
NTVMSNBC

 

Haziran 2002 Arşivi

pt sl çr pr cm ct pz
01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
diğer aylar için tıklayın

Copyright © 2000-2002 Arkitera Bilgi Hizmetleri [email protected]

Reklam vermek için - Danışmanlarımız - Editörlerimiz