reklam

15 Haziran 2002 Cumartesi
Ana Sayfa
>
Haberler

Akcan: İmar Yasası karışıklığı önleyecek

Bayındırlık Bakanı Akcan, İmar Yasası’nda değişiklik öngören tasarının Bakanlar Kurulu’na gönderilme aşamasında olduğunu belirterek, değişikliğin çok başlılığı önleyeceğini söyledi.

Bayındırlık ve İskan Bakanı Abdulkadir Akcan, İmar Kanunu‘nda revizyon öngören yasa taslağının tamamlandığını ve Bakanlar Kurulu‘na sunulma aşamasında olduğunu söyledi. Yerel Yönetimler Zirvesi‘nde konuşan Bakan Akcan, belediyelerin dere yatağında bina yapma izni verebildiklerine işaret ederken, İmar Kanunu’nda yapılacak değişiklikle çok başlılığın ortadan kaldırılacağını, imar planı yapılırken sağlıklı çevre, doğal-kültürel değerlere duyarlı, afetlerin zararlarını en aza indirecek şekilde bir yapılaşmaya gidileceğini söyledi.

Bakan Akcan, taslakla mücavir alan uygulamasına son verildiğini, cezaların ağırlaştırıldığını ve sorunların yerinde çözümüne imkan verildiğini bildirdi.
Bakan Akcan, Afet Kanunu’nda önemli değişiklikler yapacak bir başka yasa taslağı hazırlandığını da belirtirken, bu taslakla da afete dayanıklı yapılaşmanın sağlanmasını hedeflediklerini vurguladı.
Akcan, “yeni bir afet kararnamesi çıkarmama kararındayım. Yani devletin doğal sigorta görevi sınırlandırılarak, sadece sigortalamanın mümkün olmadığı alanlarla sınırlandırılacak” dedi.

HALA YEREL YÖNETİM TARTIŞILIYOR
Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu da yaptığı konuşmada, Türkiye’nin “dünyanın varoşu” gibi göründüğünü, gelişmiş ülkelerde her şeyin halka sorulduğunu, ancak Türkiye’de hala yerel yönetim reformunun tartışıldığını söyledi.
Uslu, çözüm yerine sorun üreten yerel yönetimler yasasının mutlaka gözden geçirilmesi gerektiğini anlatırken, belediyelerin yetki ve imkanlarının artırılmasına destek verdiklerini bildirdi.
TBMM Bayındırlık Komisyonu Başkan Vekili Sefer Koçer de, afet zararlarının ödenmesi yerine, afet zararlarını en aza indirecek tedbirler almanın gerekliliğini anlattı. İller Bankası’nın uygulamalarını da eleştiren Koçer, bu konuda daha dikkatli davranılmasını istedi.
NTVMSNBC

 

Haziran 2002 Arşivi

pt sl çr pr cm ct pz
01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
diğer aylar için tıklayın

Copyright © 2000-2002 Arkitera Bilgi Hizmetleri [email protected]

Reklam vermek için - Danışmanlarımız - Editörlerimiz