reklam

26 Haziran 2002 Çarşamba
Ana Sayfa
>
Haberler

‘SİT alanları heyelan önleme çalışmalarını geciktiriyor’

Rize Valisi Bülent Karaçöl, SİT alanı ilan edilen yerlerde bulunan taş ocaklarının, dere ıslahları için kullanımına izin verilmemesi nedeniyle, Çamlıhemşin ve Ardeşen ilçelerinin heyelan tehditi altında bulunmaya devam edeceğini açıkladı.

Rize Valisi Bülent Karaçöl, SİT alanı ilan edilen yerlerde bulunan taş ocaklarının, dere ıslahları için kullanımına izin verilmemesinin, ilerki tarihlerde daha kötü sonuçlara neden olacağını ve bundan dolayı Çamlıhemşin ve Ardeşen ilçelerinin heyelan tehditi altında bulunduğunu vurguladı. Vali Karaçöl, 20 Haziran’da Rize’de meydana gelen sel ve heyelan felaketinin yaklaşık 5 trilyonluk zarara yol açtığını belirtti.

Konuyla ilgili olarak valilikte bir basın toplantısı düzenleyen Vali Bülent Karaçöl, 11 Kasım’daki sel ve heyelan felaketinin yaralarını sararken, yeni bir felaketin bellerini büktüğünü söyledi. Doğanın normal dengesi ile oynanmasının, istenmeyen sonuçlara neden olduğunu ifade eden Vali Karaçöl, “Geçmiş yıllarda meydana gelen dere taşmaları tehlikeye yol açmıyordu. Çünkü taşan dere kendi yatağını bulup akıyordu. Fakat dere yataklarına insan eli değdi, oralara yollar yapılarak, dere yatakları daraltıldı. Tabiatın dengesi ile oynandı, bu oynanma sonucu sel ve heyelanlar meydana geliyor. İstinat duvarı ile veya taş ocağı ile zorladığınız dere, kendisine mutlak surette yol buluyor. Bu yol da bizim canımızı yakıyor.” dedi.

Çalışmalarda SİT alanı engeline takıldıklarını da vurgulayan Vali Karaçöl, “Ardeşen girişinden Çamlıhemşin girişine kadar olan 25 kilometrelik alandaki dere tabanı evlerle dolu. Bunların korunması ve ihata edilmesi büyük rakamlara denk geliyor. Fırtına Vadisi SİT alanı olduğu için, ıslah çalışmalarını kenarlardaki taş ocaklarından yapmanız mümkün olmuyor. Çok uzaklardan getireceğiniz malzeme büyük rakamlara neden oluyor. Devletin karşısına çok büyük rakamlar çıkıyor. O rakamları da birden karşılamak mümkün olmadığından, yapılacak çalışmalar uzun zamana yayılıyor. Zaman uzuyor ve yaptığınız çalışmalar da böyle sel felaketinde gidiyor. Eğer Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu ve ilgili kanunda değişiklik yapılarak, ilgili makamlar bu olaya bir çare bulmazsa, Çamlıhemşin ve Ardeşen ilçelerimiz tehlike altındadır. Çünkü Fırtına Vadisi’ndeki meseleyi çözmeden bu olayların hakkından gelemeyiz.” açıklamasında bulundu.

Sorunla ilgili olarak bakanlara geniş bir yazı hazırladığını belirten Vali Karaçöl, “Hiç olmazsa bu tür yerlerde, bu tür yerlerin ıslah çalışmalarında malzeme temininde ilgili ilin valisine yetki verilmesi, kanunun bunu taktir etmesi lazım. Yoksa kilometrelerce ötelerden getireceğiniz malzeme ile yapacağınız iş, 5-10 seneye yayılacak ve bunun da hiçbir kıymeti olmayacak. Bir sel gelecek yaptığınız bütün çalışmaları götürecek. Bunu daha sonra kimse ödeyemez ve kimse bunun altından kalkamaz. Ç.Hemşin-Ayder arasında iki taş ocağı var. İkisini de kullanamıyoruz.” şeklinde konuştu.
Zaman

 

Haziran 2002 Arşivi

pt sl çr pr cm ct pz
01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
diğer aylar için tıklayın

Copyright © 2000-2002 Arkitera Bilgi Hizmetleri [email protected]

Reklam vermek için - Danışmanlarımız - Editörlerimiz