reklam

05 Temmuz 2002 Cuma
Ana Sayfa
>
Haberler

Aral Gölü’nün kuruyan tabanından Türk şehri çıktı

Kazak ve Türk bilim adamları Aral Gölü’nün kuruyan tabanında, 11 ya da 12. asra ait olduğu tahmin edilen Kerderi şehrinin kalıntılarını buldu. Tarihi şehrin Anadolu Türklüğünün çıkış noktasıyla ilgili birçok karanlık noktayı aydınlatacağı belirtiliyor.

Atatürk Üniversitesi (AÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç Dr. Tahsin Parlak, Aral Gölü’nün kuruyan tabanının 25 metre altında tarihi bir Türk şehri bulunduğunu açıkladı. Parlak, Başbakanlık Türk İşbirliği ve Kalkınma Dairesi Başkanlığı (TİKA) ile Kazakistan’ın Korkutata Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nün yaptığı ortak çalışma sonucunda 11 ya da 12. asra ait olduğu tahmin edilen Kerderi şehrinin kalıntılarına ulaştıklarını kaydetti. Bulunan şehirde en çok mescide ait çinilerin mavi renginin 10 asır tuzlu su altında kalmasına rağmen bozulmaması dikkati çekti. Parlak’a göre bu durum o dönemde kullanılan yüksek teknolojiye çarpıcı bir örnek oluşturuyor.

Yard. Doç Dr. Tahsin Parlak ve Prof. Mamiyet Tanrıbergen liderliğinde yürütülen çalışmalarda bulunan eserlerin Harzem Türklerine ait Yedi Asan (jeti asan) bataklığındaki şehirlerde bulunanlarla bağdaştığı belirlendi. Yard. Doç Dr. Parlak, Kerderi Mescidi’nin mihrap kısmındaki çinilerle sırlı tuğlaların Selçuklu dönemi tuğlalarıyla da tıpatıp benzerlik gösterdiğini vurguladı. Parlak, “Mescidin yakınında bulunan tuğla parçaları Erzurum’daki Yakutiye Medresesi ile Çifte Minareli Medrese’deki sırlı tuğlalarla renk, desen, teknik açısından benzeşiyor.” dedi. Bu arada Parlak, gün ışığına çıkarılan tarihi Türk şehrinin Anadolu Tüklüğü’nün çıkış noktası hakkında karanlıkta kalan pek çok önemli konuyu aydınlatacağının altını çizdi.
Tarihi şehrin mezarlıklarındaki ölüler antropologlar tarafından incelenmek üzere Kazakistan’ın Almatı şehrindeki Bilimler Akademisi laboratuvarlarına götürüldü. Bulunan diğer malzemeler ise TİKA’nın desteğiyle Korkutata Üniversitesi’nde saklanıyor.

Zaman

 

Temmuz 2002 Arşivi

pt sl çr pr cm ct pz
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
diğer aylar için tıklayın

Copyright © 2000-2002 Arkitera Bilgi Hizmetleri [email protected]

Reklam vermek için - Danışmanlarımız - Editörlerimiz