reklam

Haberler
Kasım 2003

8. Uluslararası İstanbul Bienali'nin yabancı basındaki yansımaları

8. Uluslararası İstanbul Bienali'nin sona ermesine iki hafta kala, Bienal'in yabancı basındaki yankıları devam ediyor.

Almanya'nın ünlü gazetelerinden Die Zeit'ta çıkan Cristoph Siemes imzalı ve 25 Eylül tarihli yazıda Siemes, İstanbul Bienali'nin Venedik Bienali kadar önemli olduğunu vurgularken "Berlinde yaşayan Brezilyalı küratör Tereza de Arruda "belki İstanbul Bienali, Venedik'ten daha bile önemli… daha küçük tabii ki ama bu sayede daha açık ve net" diyor…" yorumuna yer verdi.

Almanya'nın önemli gazetelerinden Tagesspiegel'de ise sanat eleştirmeni Bernhard Schulz 8. Uluslararası İstanbul Bienali'ni; "çağdaş sanatın küreselleşmesinin iyi bir örneği" olarak değerlendirdi. Schulz yazısında, "İstanbul Bienali, kısa zamanda Avrupa'da Venedik Bienali'nden sonra ikinci sıraya yerleşti. Boğaz kıyısındaki metropol İstanbul artık; küreselleşmenin çarpıcı bir örneği haline gelen çağdaş sanat alanında başlı başına bir buluşma noktası olmuş durumda." diye belirtti.

Berliner Zeitung gazetesi kültür şefi Sabine Vogel 8. Uluslararası İstanbul Bienali'ni "çağdaş sanat alanında Venedik ve Sao Paulo Bienalleri'nden sonra en tanınmış üçüncü bienal" olarak görürken, İstanbul Bienali'nin "küresel sanatı dünyanın en olağan, en basit şeyi gibi gösterdiği" yorumuna yer verdi.

İtalya'nın önemli gazetelerinden Il Manifesto'nun yazarı Critiana Perella, 24 Eylül tarihli yazısında, "Müze yıldızları değil, daha çok saha dışı sanatçılar, yüreğe işleyen eserleriyle 8. Uluslararası İstanbul Bienali'nde buluşuyor. Ve, burada, Doğu ile Batının kesiştiği yerde, dünyanın sanatsal coğrafyası yeniden tanımlanıyor." yorumlarıyla 8. Uluslararası İstanbul Bienali'ne övgüde bulundu.

Belçika'da yayınlanan Le Generaliste'in sanat eleştirmeni Christophe Dosogne da; "her ne kadar Venedik Bienali'yle aynı yıl düzenlense de, İstanbul Bienali özel olarak Venedik'i kendine rakip görmüyor, bu etkinlik dünyada var olan popüler akımların dışında kalan sanatçıları davet ederek farklı çizgisinin arkasında duruyor" yorumunda bulundu.

İngiltere'nin ulusal kanalı BBC de; 11 Kasım'dan itibaren 8. Uluslararası İstanbul Bienali'ni takip etmek için İstanbul'da olacak.

Açılış haftasında yurtdışından 400'e yakın basın mensubunu ve 2000'in üzerinde eleştirmen, küratör, müze ve galeri yöneticisini ağırlayan İstanbul Bienali'ne aralarında New York Times (ABD), Le Figaro (Fransa), Financial Times (İngiltere) gibi dünyaca tanınmış gazetelerden muhabirler ile Art in America (ABD), Art Forum (ABD), Sculpture Magazine (ABD), Art News (ABD), Art Press (Fransa), Beaux Arts Magazine (Fransa), Frieze (İngiltere), D'Ars (İtalya), Domus (İtalya), Flash Art (İtalya), Tema Celeste (İtalya) gibi sanat dergilerinden eleştirmelerin de bulunduğu yabancı basın mensupları büyük ilgi gösterdi.

Ayrıca Arte (Almanya/Fransa), TVE (İspanya), RAI (İtalya), Fuji (Japonya), ERT (Yunanistan) gibi belli başlı televizyon kanallarının yanı sıra Norveç, İsviçre, Bulgaristan, Yugoslavya ulusal kanalları ise 8. Uluslararası İstanbul Bienali'ni izlemek için açılış haftasında İstanbul'a geldiler.

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı tarafından JTI Türkiye sponsorluğunda düzenlenen 8. Uluslararası İstanbul Bienali, ana mekanları Karaköy Salı Pazarı'ndaki T.C. Denizcilik İşletmeleri'ne bağlı Antrepo No.4, M.S.Ü. Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi, Yerebatan Sarnıcı, Ayasofya Müzesi ve Platform Garanti Güncel Sanat Merkezi'nde 16 Kasım'a kadar sürecek.
Arkitera

Arşiv

Copyright © 2000-2002 Arkitera Bilgi Hizmetleri [email protected]

Reklam vermek için - Danışmanlarımız - Editörlerimiz