"güney...doğu...avrupa...akdeniz"
Balkanlar ve Ortadoğu'da sanat üretimi, kültürel coğrafya ve oluşabilecek
işbirlikleri üzerinde yoğunlaşmayı amaçlayan bir konferans dizisi...
Platform; çeşitli Balkan ve Ortadoğu ülkelerinden önemli sanatçı, küratör,
akademisyen ve gazetecileri bir tartışma ortamı oluşturmak üzere bir araya
getiriyor. Almanya Kunsthalle Fridericianum Kassel'de düzenlenen "In The
Gorges of the Balkans"sergisinin bir uzantısı sayılan, "In the
Cities of the Balkans"projesi kapsamındaki program, "Balkan
Triology”nin 2. bölümü olarak tasarlandı.
Kunsthalle Fridericianum Kassel ile birlikte düzenlenen program, Förderung
aus Mitteln der Kulturstiftung des Bundes (Alman Federal Hükümeti Kültür
Vakfı) tarafından destekleniyor.
Not: İngilizce olarak gerçekleştirilecek konferansları izlemek
isteyenlerin,
10-13 Aralık tarihlerinde 13:00-17:00 saatleri arasında (212) 293 23 61
numaralı telefonu arayarak Ece Pazarbaşı 'na rezervasyon yaptırmaları
gerekiyor.
Program:
14 Aralık, Pazar
10:00 Konferans Serisini Hazırlayanların Hoşgeldiniz Mesajı
10:30 "Hiçbiri,"
Suzana Milevska, Üsküp/Londra
11:30 "Sanat / İşgal,"
Jack Persekian, Kudüs
12:30 Ara
14:00 "1990'dan İtibaren Kosova'nın Güncel Sanat Ortamındaki Gelişmeler,"
Shkelzen Maliqi, Priştine
15:00 Kahve Molası
15:30 "İçerik Olarak Malzeme: İşlerin Aralarındaki Boş Alanla/Alanın
İçinde Çalışmak: Sergi Alanını Keşfetmek,"
Luchezar Boyadjiev, Sofya
16:30 Film Gösterimi
15 Aralık, Pazartesi
10:00 "Hatalar Hakkında,"
Eleni Laperi Koci, Tiran
11:00 Kahve Molası
11:30 "Bir Nevi Etnik Kimlik Ötesi Olarak Kimlik ve Sonuçları,"
Migjen Kelmendi, Priştine
12:30 Ara
14:00 "Büyük Umutlar: Balkan Konsulat Projesi,"
Lejla Hodzic, Saraybosna
15:00 Kahve Molası
15:30 "Sınır/Tampon/Geçit/Köprü,"
Vasıf Kortun, İstanbul
16:30 Christine Tohme (Beyrut) ve Natasa Iliç (Zagreb) moderatörlüğünde
Açık Oturum
16 Aralık, Salı
10:00 "Kahire'nin Oluşmakta Olan Sanat Ortamının İkilemleri,"
Mai Abu ElDahab, Kahire
11:00 Kahve Molası
11:30 "Güncel Yunan Sanatı: Keşfedilmemiş Bölgeden Yeni Bir Bölgeyi
Tanımlamaya Doğru,"
Katerina Gregos, Atina
12:30 Ara
14:00 "Önemli Olmayan Bölgeler,"
Boris Buden, Zagrep/Viyana
15:00 Kahve Molası
15:30 Açık Oturum, Geleceğe Bakış
17:00 Kapanış
Arkitera
|