Öğrenci Projeleri

Büyükada''da Buluşma

Tarih: Kasım 2008
Proje Hakkında


Tasarım, Büyükada’da kıyı şeridinde bir köşe arazi üzerinde yer alıyor. İskeleye yakın bir noktada yer alan bu arazi, iki farklı karakterdeki paralel sokağı birbirine bağlıyor. Sessiz kıyı şeridinin bir arka paralel sokağı, İskele Meydanı’ndan devam eden bir canlılık barındırıyor. Bu akış iskeleden uzaklaştıkça azalıyor. Sokakta, konutların arasında kamu binaları, alışveriş, yeme-içme eylemlerinin karşılanacağı yapı grupları sıralanıyor.

Farklılıkların kesişim noktasında yer alan tasarım, bir buluşma ve düğüm noktası oluşturuyor. “Suya yakınlık” ve “suyla ilişki içinde olma” durumundan yola çıkılarak iç sokağa kadar “suyu içine alma”, tasarımın temasını oluşturuyor.

Suyun sokağa alınmasıyla bu “sokak”, tasarımın içinde yeniden oluşturuldu. Oluşturulan sokakta dükkanlar, ofis, kitaplık, atölyeler, toplanma mekanları, seminer ve kurs odaları gibi birimler yer alıyor. Bu farklı birimlerin, farklı kotlanmalarla tariflediği sokakta, yine farklı kimlikteki kullanıcıları buluşturması amaçlanıyor. Bu düğümlenme, denizi içine almanın yanı sıra denize doğru uzanıyor ve denize dokunuyor.

Kavramlar
- Buluşma, üretme 
- Düğüm noktası, kesişim 
- Canlı-sakin 
- Suyu içine alma 
- Suya yaklaşma 
- Suya dokunma 
- Sokak oluşturmaBüyükada''da Buluşma
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Büyükada''da Buluşma
Öğrenci Projeleri Arşivi
Dönem içinde yayınlanan projelerin listesi aşağıdadır. Ayrıntılarına ulaşmak istediğiniz proje başlığını listeden seçiniz.