reklam

Özgeçmiş
Diyalog
> Oktay Ekinci

Tarih: 07 Mayıs 2002
Yer: Arkitera Forum

1952 yılında Balıkesir'de doğdu. İlkokulu Erzincan ve İstanbul'da, orta öğrenimini İstanbul Pertevniyal Lisesi'nde tamamladı. 1969 yılında Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (bugünkü Mimar Sinan Üniversitesi) Yüksek Mimarlık Bölümü'nde yüksek öğrenimine başladı. Öğrencilik yıllarında bir yandan okurken; öbür yandan Politika gazetesinde ve değişik dergilerde gazetecilik ve çizerlik yaptı. Karikatür çalışmalarıyla sergilere katıldı,ödüller aldı. Fatih Halkevi'nde yöneticilik; Akademi'de öğrenci temsilciliği görevlerinde bulundu.

Mezuniyetten sonra 1978 'de Muğla Belediyesi'nde İmar Müdürü olarak kamu görevine başladı. Muğla Kentsel SİT alanı ve doğal / tarihsel çevrenin korunmasına yönelik planlama çalışmalarına katıldı, uygulamaları yönetti. 12 Eylül 1980'den sonra belediyedeki "atama" yönetimle anlaşamayarak istifa etti. Eşi y.mimar Zehra Ekinci'yle birlikte serbest mimarlık yaptı. Mimarlar Odası'nın çeşitli kademelerinde yöneticilik görevleri üstlendi. Muğla'da Oda temsilciliği, Merkez'de yayın komitesi üyeliği ve 1988-1990 döneminde genel başkan yardımcılığı göreviyle Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu üyeliğinde bulundu.

1992-1996 yıllarında iki dönem Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Başkanlığı yapan Ekinci 1998-2000 dönemi ve 2000-2002 dönemi için Mimarlar Odası Genel Başkanlığı'na seçildi. 1993'den bu yana M.S.Ü: Mimarlık Fakültesi-Şehir ve Bölge Pl.Bl.'nde öğretim görevlisi olarak, yüksek lisans öğrencilerine "Kentsel Planlamada Yerel Kimlik" ve "Koruma Politikaları" derslerini veren Ekinci, 1980'lerden bu yana da Cumhuriyet gazetesinde köşe yazarlığı yapmakta ve çeşitli dergilerde yazıları yayımlanmaktadır.

Ayrıca 1993'den bu yana sırasıyla İstanbul,Erzurum, İstanbul,Antalya ve yine İstanbul'da Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulları'nda da görev yapan Ekinci, 2001 yılından bu yana da Muğla Koruma Kurulu üyesidir.

Oktay Ekinci

Copyright © 2000-2002 Arkitera Bilgi Hizmetleri [email protected]

Reklam vermek için - Danışmanlarımız - Editörlerimiz