Haberler

Haberler

Toplam 161 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 121. haberden 140. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Deprem ve Tsunamiyle Sarsılan Japon Evleri Neden Daha Dayanıklı? (14 Mart 2011)Japon konutlarında duvar kalınlıklarının 5-6 en fazla 8 cm. olduğu dikkati çekiyor. Bölmeler, kapılar ve pencereler çok ince, hafif, ağaç çıtalar üzerinde ışığı geçiren cam ve kağıtlar ile detaylandırılıyor. Portatif olmasıyla dikkat çeken bu yapılar aynı zamanda kullanışlılık da sağlıyor. Geleneksel ve çağdaş Japon konut mimarisinde rasyonel bir plan anlayışı görülüyor, çıkma ve cumba gibi hareketli plan anlayışı görülmüyor. Türkiye''deki imar anlayışından çok daha farklı bir tarz uygulanan Japonya''da görünümün yanı sıra güvenlik ve kriz yönetimi ön planda tutulmakta.
İstanbul''un sırrı: Prens Adaları (14 Mart 2011)İngiliz Sunday Times Gazetesi, muhabiri Martin Hemming''in "İstanbul''un küçük sevimli sırrı" başlıklı Prens Adaları''nı anlattığı yazısına 4 sayfasını ayırdı.
500 yıllık Hisar Camii yeniden (14 Mart 2011)Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, sekiz yıllık iktidarları döneminde, bir vakıf medeniyeti olan Türkiye''nin geçmişine yakışır vakıf eserlerine sahip çıkma geleneğini sürdürdüklerini belirterek, bu dönemde 3 bin 500''e yakın tarihi eserin restore edildiğini bildirdi.
Bodrum''a son rötuş! (14 Mart 2011)İşletmeciler yeni sezon hazırlığında ancak yol inşaatları herkesi canından bezdiriyor.
Şirince''deki Jandarma binası kaçak değil (14 Mart 2011)İzmir''in Selçuk ilçesine bağlı Şirince köyündeki jandarma binasının, 54 yıldır köy tüzel kişiliğine tescilli olduğu bildirildi.
Karlar altında bir açık hava müzesi Slovenya (14 Mart 2011)Slovenya''nın başkenti Lübyana küçük ve şirin bir kent... O nedenle kimsenin yardımı olmadan gezebilirsiniz. Düzenli yapısı ile dikkat çeken kent, hem tarihi yapılar hem de bu dokuya sadık kalarak inşaa edilen modern binalar ile gözlere hitap ediyor.
Avrasya Tüneli''nden hangi bölgeler etkilenecek? (14 Mart 2011)İki kıtayı denizin altından karayoluyla bağlayacak olan Avrasya Tüneli için Avrupa yakasındaki kıyı parkının yüzde 20''si kaybedilecek.
Güzel İstanbul''un çirkinleri (14 Mart 2011)Ünlü mimarlara göre hızlı, plansız ve kimliksiz kentleşme şehirleri çirkinleştiriyor. İBB binası, Bakırköy ve Şişli adliyeleri, Süzer Plaza, Tepebaşı''ndaki TRT, eski İSKİ ve AKM binaları bunlardan bazıları...
Eskişehir''e yeni stadı TOKİ yapacak (14 Mart 2011)Eskişehir AK Parti Milletvekili Murat Mercan, yeni bir stad yapılmasında iradelerinin olduğunu ve bunu da kimsenin değiştiremeyeceğini söyledi. Mercan, "Bu stadı TOKİ yapacak. Bunun karşılığında da çeşitli kamu arazilerini kendilerine tahsis edeceğiz" dedi.
Ahmed-i Hani Türbesi ilk defa restore ediliyor (14 Mart 2011)Kültür ve Turizm Bakanlığı, Doğubayazıt ilçesinde tarihi İshak Paşa Sarayı''nın üst kısmında bulunan Ahmed-i Hani Türbesi''nin restorasyon çalışmaları için devreye girdi. İl Kültür ve Turizm Müdürü Muhsin Bulut, "Türbeyi Ahmed-i Hani''ye yakışır bir duruma getireceğiz" dedi.
Tsunami İstanbul''u 8 dakikada vuracak (14 Mart 2011)Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ile Japon bilim adamları İstanbul''da olası bir tsunaminin etkilerini araştırdı. Deprem hazırlıkları kapsamındaki bu araştırma ile İstanbul''da oluşacak bir tsunamide dalga boyunun en fazla 5.56 metre olacağı, kıyılarda 10 kilometre boyunca etkili olacağı, karalarda 150 metre ilerleyeceği ve bu etkinin 8 dakika içinde olacağı tespit edildi.
Mimar ve mühendisler için yasa çıkıyor (14 Mart 2011)Bakan Demir, lisansını alan, mimar ve mühendis odalarına kaydını yaptıranların en devasa, nitelikli, kritik ve özel projelere imza atabildiğini belirterek, ''''2011 yılında mimarlık ve mühendislik meslek yasalarını çıkartacağız. Buna bir disiplin getireceğiz'''' dedi.
Bakan Demir: Japonlardan iyisini yaparız (14 Mart 2011)Bakan Demir, Japonya''da meydana gelen depremi değerlendirdi ve ruhsatlı yapılmış binalarda bir yıkımın olmadığına dikkati çekti. Demir, ''''Japonlar yapıyorsa biz daha iyisini yaparız. Buna herkesin inansın'''' dedi.
Boğaz''ın en muhteşem binasının restorasyonu 15 gün sonra bitiyor (14 Mart 2011)Bebek''teki Mısır Konsolosluğu 2002''den bu yana boştu. 2008''de başlayan restorasyonu nihayet bitiyor. Yüksek Mimar Süreyya Saruhan ve ekibi tarafından onarılan eski Hidiva Sarayı, Boğaz''ın en muhteşem binalarından biri olarak biliniyor.
''İnönü Stadı'' projesi Bakan''a takıldı (14 Mart 2011)Bakan Günay, "Kendime ‘Dolmabahçe Sarayı''nı denize iten bakan'' dedirtmem" dedi. İşte Günay''ın stat ile ilgili açıklamaları...
Gemlik, İstanbul''un tahtına göz dikti (14 Mart 2011)Son yıllarda yapılan liman yatırımlarıyla Gemlik Gümrük Müdürlüğü, Türkiye ihracatı sıralamasında, 9 milyar dolara yaklaşan ihracatla Halkalı ve İzmir Gümrük Müdürlüğü''nün ardından 3. geliyor.
Şişli 9 şiddetindeki depreme bile hazır (14 Mart 2011)Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, 8.9''luk Japon depreminin ardından umut verdi. Dünyayı sarsan depremin hemen ardından gittim randevuya... Onun da canı sıkkındı, felaketi naklen izleyen herkes gibi... "Siyaset konuşmayalım olur mu?" dedi.
Pendik''te kaçak yapıya geçit yok (14 Mart 2011)Belediye Başkanı Kenan Şahin Kaymakam Cafer Odabaş, İlçe Emniyet Müdürü Ömer Duman ve Jandarma Komutanı Binbaşı İdris Tataroğlu ile birlikte Gözdağı Sosyal Tesisleri''nde ''Kaçak yapılarla mücadele'' konulu ortak bir basın toplantısı düzenledi.
Lüks binalara tablo giydiriyor (14 Mart 2011)Türkiye''nin en eski galerilerinden Lebriz''in sahibi Nilgün Beller, sanat piyasasında edindiği tecrübeyi mimari estetikle birleştirerek, binaları baştan aşağı sanat eseriyle donatıyor. Gözünü ''yükseğe'' diken Beller''in hedefinde ise İstanbul''un yeni gökdelenleri var.
Boğaziçi''nde lüks konuta kaçak şoku (14 Mart 2011)Alarko Holding''e bağlı bir şirketten aldığı Boğaz''daki dairesinin kaçak olduğunu öğrenen işadamı Doğan Kasadolu, 3.5 milyon euro''luk tazminat davası açtı.
Toplam 161 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 121. haberden 140. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.