reklam

9. Ulusal Mimarlık Ödülleri Tutanağı
Gündem > Ulusal Mimarlık Ödülleri

 9. Ulusal Mimarlık Ödülleri Tutanağı

IX. Ulusal Mimarlık Sergisi'ne katılan eserler 2 - 4 Nisan tarihleri arasında Seçici Kurul'un incelemesine sunularak, 2004 ödülleri belirlendi. 12 Nisan Pazartesi günü Ankara Çankaya Çağdaş Sanatlar Galerisi'nde gerçekleşen ödül töreninde Sergi açıldı, ve ödüller sahiplerine verildi.

Bu yıl Ulusal Sergi'ye 349 mimar ve firma, 177 eser (toplam 195 pano) ile katılmıştır. Sergiye katılan eserler arasından, Yapı ve Proje dallarında 28 Ödül Adayı belirlenmiştir. 2002 Ödül döneminde uygulandıği gibi, bu yıl da Seçici Kurul çalışması sonunda Büyük Ödül ile Mimarlığa Katkı dalındaki ödüller hemen açıklanmış, Yapı ve Proje dallarında ise sadece ödül adayları duyurularak, ödüller 12 Nisan günü gerçekleşecek ödül töreni sırasında açıklanmıştır.

Bu yılki sergiye katılımın sayıca çokluğu göz önüne alınarak, pano sayısı sınırlı tutulabilecek gezici sergiler için bir seçkinin belirlenmesine karar verilmiş, ödül ve ödül adaylarınn yanısıra 22 eser daha sınırlı sergiler kapsamına alınmıştır.

Sergiye katılan eser ve panoların dökümü şöyledir:

KatılımDalı 

Eser sayısı

Pano sayısı

Ödül Adayı

Sınırlı Sergi

YAPI

58

 61

8

24

Yapı / Koruma

12

14

3

4

Yapı / Yaşam Çevresi

11

12

4

4

PROJE 

86 

98 

10

17

Proje / Fikir Sunumu 

10

10

3

Toplam

177

195

28

52

Ödüller
Büyük Ödül (Sinan Ödülü)
Behruz Çinici

Mimarlığa Katkı Dalı Başarı Ödülleri
Gürhan Tümer
ODTÜ Mimarlık Bölümü Yaz Uygulamaları Programı: 1958-2003

Mimarlığa katkı Dalı Jüri Özel Ödülü
Ankara Alman-Kültür / Goethe Enstitüsü

Yapı Dalı Ödülleri
Kaya Arıkoğlu, Mersin Deniz Ticaret Odası
Kenan Güvenç, Gülnur Özdağlar Güvenç, Fethiye Kültür Merkezi
Semra Uygur, Özcan Uygur, TED Ankara Koleji Yumrubel Yerleşkesi, Lise

Yapı Dalı / Koruma-Yaşatma Ödülü
KA-BA Eski Eserler Koruma ve Değerlendirme Mimarlık Ltd.
Ürgüp-Kapodokya Sarıca Kilise Koruma-Onarım Projesi

Yapı Dalı / Onarım Özel Ödülü
F. Feyza Cansever, Sadullah Paşa Yalısı 1995-1997 Restorasyonu

Yapı Dalı / Yaşam Çevresi Ödülü
Boran Ekinci, Ece Marina, Fethiye

Proje Dalı Ödülleri
Emre Arolat, Gezin Evren, Tunus Mahdiyya'da Otel ve Konut
Erdal Sorgucu, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Sosyal Aktivite Merkezi

Proje Dalı / Fikir Sunumu Ödülleri
Gülseren Kayın (Öker), Hiçbiryer Projeleri
Özgür Kemal Zaimoğlu, Ütopik Mimari Tasarım, Otel Binası

Gezici Sergi Listesi (Pano sayısı sınırlı tutulan sergiler için)
Pano sayısında sınırlama gereği olmayan sergilerde IX. Ulusal Mimarlık Sergisi'ne katılan tüm çalışmalar yer alacaktır.

Yapı Dalı
1. Boran Ekinci, Sibel Dalokay Bozer, Finans Bank Bölge Müdürlük Binası, İzmir
2. (Ödül Adayı) Coşkun Erkal, Filiz Erkal, Ozan Erkal, Birecik Barajı Tanıtım ve Kültür Evi
3. (Ödül Adayı) Data İnşaat, İstanbul Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü II. Bina
4. Erdal Sorgucu, Damla Petrol Yönetim Binası, Ankara
5. Hasan Özbay, Tamer Başbuğ, T. C. İslamabad Büyükelçiliği, Pakistan
6. Haydar Karabey, Mahal Evleri, Kalkan-Antalya
7. Hayri Anamurluoğlu, Faruk Eşim, Çamsan Genel Müdürlük Binası, Ankara
8. Faruk Eşim, Hayri Anamurluoğlu, ODC Alışveriş Merkezi, Ankara
9. İ. Kerem Erginoğlu, Hasan C. Çalışlar, Güzel Sanatlar Saatchi & Saatchi Reklam Ajansı, İstanbul
10. (Ödül) Kaya Arıkoğlu, Mersin Deniz Ticaret Odası
11. (Ödül) Kenan Güvenç, Gülnur Özdağlar Güvenç, Fethiye Kültür Merkezi
12. M. Ufuk Ertem, M. Kadri Atabaş, İdris Kırman, Otel Midi, Ankara
13. Melkan Gürsel, Murat Tabanlıoğlu, Fly Inn Alışveriş ve Yaşam Merkezi, İstanbul
14. Mürşit Günday, Şerife Meriç, Sihirli Bahçe Montessori Okulu, Ankara
15. (Ödül Adayı) Nesrin Yatman, Affan Yatman, Aşgabat Olimpik Park-Olimpik Stadyum, Türkmenistan
16. Nevzat Sayın, Fethiye Aydınlı Evleri, Muğla
17. Öncüoğlu Mimarlık, Arcadium Alışveriş Merkezi, Ankara
18. (Ödül Adayı) Selim Velioğlu, İTÜ Dr. Natuk Birkan Temel Eğitim Okulu
19. (Ödül) Semra Uygur, Özcan Uygur, TED Ankara Koleji Yumrubel Yerleşkesi, Lise
20. Şevki Pekin, Dört Konut, Kocaeli
21. Yakup Hazan, İlhami Özköse, Antalya Şehirlerarası Otobüs Terminali
22. Yaşar Marulyalı, Levent Aksüt, Çok Katlı Otomatik Otopark Binası, İstanbul
23. (Ödül Adayı) Yeşim Hatırlı, Nami Hatırlı, Atatürk Bulvarı'nda bir Yapı T. Garanti Bankası Yenişehir Şube ve Hizmet Binası, Ankara
24. Zehra Aksu, Adnan Aksu, Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadyumu, İstanbul

Yapı Dalı / Koruma-Yaşatma
1. (Onarım Özel Ödülü) F. Feyza Cansever, Sadullah Paşa Yalısı 1995-1997 Restorasyonu, İstanbul
2. (Ödül) Ka-Ba Eski Eserler Koruma ve Değerlendirme Mimarlık Ltd., Ürgüp-Kapodokya Sarıca Kilise Koruma- Onarım ve Sergileme Projesi
3. (Ödül Adayı) P. İlgi Aşkun, Fahrunnisa Deniztekin Köşkü, İstanbul
4. K. Kutgün Eyüpgiller, Tuğba Barlık, Berna Başarır, Kastamonu Toprakçılar Konağı Restorasyonu

Yapı Dalı / Yaşam Çevresi
1. (Ödül Adayı) Berin F. Gür, Onur Yüncü, Arılı İlköğretim Okulu Bilgisayar İşliği, Fındıklı-Rize
2. (Ödül) Boran Ekinci, Ece Marina, Fethiye
3. (Ödül Adayı) İ. Kerem Erginoğlu, Hasan C. Çalışlar, Gümüşdere Burç Plajı, İstanbul
4. (Ödül Adayı) Mert Eyiler, Küçük Evler, Arnavutköy-İstanbul

Proje Dalı
1. A. Pelin Derviş, A. Atilla Yücel, Kapadokya-Inn Oteli, Ortahisar
2. (Ödül Adayı) Ayhan Usta, Gülay K. Usta, Türkiye Noterler Birliği Merkez Binası ve Sosyal Tesisleri, Ankara
3. (Ödül Adayı) Boğaçhan Dündaralp, NP 12 Evleri, İstanbul
4. (Ödül Adayı) Can Çinici, Çağlayan Çağbayır, Fevziye Mektepleri Vakfı (FMV) Teşvikiye Kampüsü Yeni A Blok Tasarımı ve Genel Yenileme Projesi, İstanbul
5. (Ödül Adayı) Coşkun Erkal, Filiz Erkal, Emre Erkal, Ozan Erkal, Atılım Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Ankara
6. Dilek Derman, Bünyamin Derman, Yılmaz Erdoğan, Kaan Yarkan, Graphisoft Parkı Konferans Merkezi, Budapeşte-Macaristan
7. (Ödül Adayı) Emre Arolat, Esentepe Bloğu, İstanbul
8. (Ödül) Emre Arolat, Gezin Evren, Tunus Mahdiyya'da Otel ve Konut
9. Emre Arolat, Gezin Evren, Çağrı Yılmaz, Elif Karaelmas, Minicity-Maket Parkı Antalya
10. (Ödül) Erdal Sorgucu, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Sosyal Aktivite Merkezi
11. Gülsün Tanyeli, Kani Kuzucular, Yıldız Salman, Deniz Aslan, Sevim Aslan, Kadıköy Gazhane Tesislerinin Yeni Kullanım ve Çevre Düzenleme Projesi, İstanbul
12. Hamdi Dostoğlu, Ispalar Evi, Bademli-Bursa
13. Haydar Karabey, Banu Karabey, FMV Eğitim Kampüsü, Erenköy-İstanbul
14. (Ödül Adayı) İ. Kerem Erginoğlu, Hasan C. Çalışlar, Aygaz Trakya Bölge Müdürlüğü, Ambarlı-İstanbul
15. M. Turhan Kayasü, Bülent Altay, İzmir Banliyö Sisteminin Geliştirilmesi Projesi
16. (Ödül Adayı) Nevzat Sayın, Değirmendere M. A. E. İlköğretim Okulu, Kocaeli
17. (Ödül Adayı) Semra Uygur, Özcan Uygur, Çağdaş Sanatlar Müzesi ve Güzel Sanatlar Galerisi, Ankara

Proje Dalı / Fikir Sunumu
1. (ÖDÜL) Gülseren Kayın (Öker), Hiçbiryer Projeleri
2. (ÖDÜL ADAYI) Mert Eyiler, Mimarlık Dışında Konuşmalar-Yapı
3. (ÖDÜL) Özgür Kemal Zaimoğlu, Ütopik Mimari Tasarım, Otel Binası

IX. Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri Komitesi
Aydan Balamir (Başkan), Oğuz Bulhaz, Nurçin Çelik, Cüneyt Akbulut
Sekreter: Bayar Çimen

Seçici Kurul raporu
9. Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri Seçici Kurulu bu dönemin programına yönelik olarak gerek sayısal katılımın gerekse gönderilen ürün niteliklerinin program beklentilerini karşılayan bir zenginlik ve çeşitlilik içinde olduğunu saptamıştır. Giderek artan katılım, sürecin kurumsallaşmasına ve sahiplenilmesine yönelik zemini güçlendirmekte, programın ortama yönelik geri besleme gücünü arttırmaktadır. Katılan ürünlerin sundukları çeşitlilik, özgünlük ve araştırmacı yanlarının yanısıra, yeni denemelere açık niteliklerinin mimarlık düşünce ve uygulama alanlarında çok boyutlu olarak etkili olacağı düşünülmektedir.

Seçici Kurulun değerlendirme sürecinde gündeme getirdiği tartışma konularından ağırlıklı olarak öne çıkan değerlendirme çerçeveleri aşağıdaki gibidir:

1. Özgünlük konusunda denemeler
2. Düşünce-biçim ilişkileri
3. Ölçek ve oranları insancıllaştırma çabaları
4. Teknolojinin evcilleştirilmesi denemeleri
5. Kişiliğe atanan gayret, kendi gibi olmak
6. İçinde yer aldığı kültürel ve fiziksel ortamla ilişki
7. Sorgulama ve önerme denemeleri
8. Değer sürekliliği ve iç tutarlılık

Bu çerçevelerin yanısıra, öneriler özelinde proje konu ve yaklaşımları ile birlikte öne çıkan diğer değerler de tartışmaların ayrılmaz parçalarını oluşturmuştur. Seçici Kurul çalışmaları sonunda ödül alan kişi, kurum ve proje önerileri ile bunlara yönelik değerlendirmeler aşağıda belirtilmiştir:

Büyük Ödül (Sinan Ödülü):
Meslek yaşamı boyunca ürettiği proje ve yapılarla eğitim, meslek ve kültür ortamını çok boyutlu olarak etkileyişi; tasarım ve yaşam kalitesine yönelik değerlerin toplum kültürü içinde yüceltilmesi doğrultusunda öncü çalışmaları; ve mesleğin toplumsal kabul ve saygınlık kazanmasında süreklilik gösteren çabaları nedeniyle, tüm yaşamını mimarlığa adamış olmakla tanınıp, meslek ortamında 'usta mimar' olarak bilinen Behruz Çinici'ye oybirliği ile verilmiştir.

Mimarlığa Katkı Dalı Başarı Ödülleri:
Eğitimci kişiliğinin yanısıra, gerek özgün araştırmaya dayalı yayınları gerekse mimarlığın alternatif durumlarına ve olağan dışı boyutlarına yönelik deneme tarzındaki yazıları ile mimarlık ortamına sağladığı çok boyutlu katkı; ve mimarlığın farklı kurumsal ortamlarına yönelik olarak verdiği gönüllü ve kesintisiz destek nedeniyle, Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Gürhan Tümer'e oybirliği ile;

Mimarlık eğitiminde 'yapı stajı' deneyimini, lisans programı içinde zorunlu yaz uygulamalarıyla kazandırmaya yönelik özgün bir uygulama oluşu; 1958 yılından beri kırsal yerleşimlerde yürütülen uygulamalarla kurumsallaşarak sürdürülüşü, ve geliştirilmiş yapı-mekan üretimleri ile mimarlık kültürünün yerel ortamlarla buluşmasına yönelik katkıları nedeniyle ODTÜ Mimarlık Bölümü Yaz Uygulamaları Programı'na oybirliği ile verilmiştir.

Seçici Kurul ayrıca:
Mimarlık ve kentle ilgili uluslararası sergilerin; söyleşi, panel, sempozyum ve atölye çalışmalarının düzenlenip yayınlarının yapılmasına öncülük ederek, mimarlık kültürü ve mesleği için bir etkinlik odağı ve kültürler arası bir köprü görevinde bulunan Ankara Alman Kültür Merkezi / Goethe Enstitüsü'ne Jüri Özel Ödülü verilmesine oybirliği ile karar vermiştir.

Yapı Dalı Başarı Ödülleri:
Dış ve iç mekan kurgusunda geliştirdiği süreklilik, ve eğitim etkinliğini kurgusu ile destekleyen nitelikli iç mekan anlayışı; teknolojinin evcilleşmiş kullanımı, malzeme duyarlılığı, ve özgün detay geliştirilmesine gösterilen özen nedeniyle Semra Uygur ve Özcan Uygur'un TED Ankara Koleji Yumrubel Yerleşkesi, Lise yapısına oybirliği ile;

Yer aldığı imar içinde özenli konumlanışı, çekinmeden üzerine gidilen sıradanlık aracılığıyla erişilen seçkinlik ve zaman ötesi klasik kimlik; bu doğrultudaki tutumun sürekliliğini sağlayan, azaltarak varılmış bütün, ölçü, ölçek ve ayrıntılardaki paralel dikkat nedeniyle Kaya Arıkoğlu'nun Mersin Deniz Ticaret Odası yapısına oybirliği ile;

Çevreyle ilişkide üstün duyarlılık, kullanılan dilde karşıtlar arasında gözetilen denge ve zıtlıkların özgün kurgusu; iklim ve yer referanslı bir 'saçak yapı' yoluyla, malzeme ve biçim rafineliğine dayalı yerleşik değerleri sorgulayan, ve bu sorgulamayı estetiğin alternatif örgüsüne yönelik inançlı ısrar ve tutarlıkla sürdürüşü nedeniyle Kenan Güvenç ve Gülnur Özdağlar Güvenç'in Fethiye Kültür Merkezi yapısına oyçokluğu ile (karşı oy Nejat Ersin) verilmesine karar verilmiştir.

Yapı Dalı 'Koruma-Yaşatma' Başarı Ödülü:
Dünya mirası bir site ait önemli bir kültür varlığının zamanla bozulan taş dokusunun dikkatle sağlamlaştırılması, bezemelerinin özenle yenilenmesi, çevresel sorunlarının koruyucu önlemlerle çözümlenmesi, ve iç mekanın gezilip algılanmasına yönelik yeni işlev düzeni ile KA-BA Eski Eserler Koruma ve Değerlendirme Mimarlık Ltd. çalışması olan Ürgüp Sarıca Kilise Koruma Onarım ve Sergileme Projesi'ne oy birliği ile verilmiştir.

Yapı Dalı Onarım Özel Ödülü:
Boğaz peyzajının 18. yüzyıldan günümüze ulaşan değerli bir bileşeninin, özgün ayrıntılarına saygı gösterilerek çağdaş yaşama uyarlanması sırasında sergilenen başarı nedeni ile F. Feyza Cansever'in Sadullah Paşa Yalısı Onarım Projesi'ne oybirliği ile verilmiştir.

Yapı Dalı 'Yaşam Çevresi' Başarı Ödülü:
Yapıları hafif arka plan unsurları olarak kullanan, ve dış mekan sürekliliği ve kullanımını öne çıkaran yaklaşımı ile Boran Ekinci'nin Fethiye Ece Marina çevresinin, 'Yaşam Çevresi' kategorisinde değerlendirilmesine ve bu kategoride ödüllendirilmesine; malzeme, teknik ve dil bütünlüğünü kurgulama ve inceltmede üst düzeyde bir çizgi elde edişi nedeniyle oy birliği ile karar verilmiştir.

Proje Dalı Başarı Ödülleri:
Bilinen estetik değer ve tektonik unsurlar içinde kalmasına karşın, özellikle detay ve ölçek duyarlılığı ile, tasarımı benzerlerinden farklı kılan duyarlı yaklaşımı; farklı işlev katmanları arasında uyumu sağlayan başarılı optimizasyonu, tekrarlara karşın biteviyelik tehlikesini ortadan kaldıran ölçülü parçalanmaları, bütünü kurgulamaya yönelik etkin yaklaşımı ve çağdaş kimliği nedeniyle Emre Arolat ve Gezin Evren'in Tunus Mahdiyya'da Otel ve Konut projesine verilmesine oybirliği ile,

İçinde bulunduğu yerleşim ve dış mekan kurgusu ile oluşturduğu bütünlük; yapı programının ele alınışında vurgulanan kentsellik anlayışı; güçlendirilerek öne çıkarılan kültürel altyapı kavramı; ülkemiz mimarlığında genellikle eksikliği gözlenen özgün mimarlık dili ve 'kendi gibi olma' arayışını, devşirilmiş kalıplarla başarı olasılıklarına üstün tutarak, riskle yüzleşmeyi de cesaretle göğüsleyişi nedeniyle Erdal Sorgucu'nun Abant İzzet Baysal Üniversitesi Sosyal Aktivite Merkezi projesine verilmesine oybirliği ile karar verilmiştir.

Proje Dalı 'Fikir Sunumu' Ödülleri:
Mimarlık ve kültür ortamının güncel durumuna yönelik sorgulamaları masalsı bir manifesto yoluyla, ve savunulan masum dünyayla örtüşen naif bir sanat dili ile destekleyerek anlatan Gülseren Kayın Öker'in Hiçbiryer Projeleri sunuşuna verilmesine oybirliği ile,

Yapının bağlamla ilişkisinde belirliyici olan fiziksel sınır kavramının sorgulanması ve mimari soyutlamaya yönelik tasarım denemesi ile Özgür Kemal Zaimoğlu'nun Ütopik Mimari Tasarım, Otel Binası sunuşuna verilmesine oybirliği ile karar verilmiştir.

9. Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri Seçici Kurulu
Nejat Ersin (Başkan), Zeynep AHhunbay, Ziya Tanalı, C. Abdi Güzer, Tevfik Tozkoparan

 

Ulusal Mimarlık Ödülleri

Copyright © 2000-2002 Arkitera Bilgi Hizmetleri destek@arkitera.com

Reklam vermek için - Danışmanlarımız - Editörlerimiz