Sanat

Sergi Takvimi

Hüseyin Alptekin''inden ''Don''t Complain'' Enstelasyonu10 Haziran 2007 - 21 Kasım 2007 Venedik Bianeli Artigliere Binası - Arsenal
Sanat çevrelerince dünyanın en önemli sanat etkinliği kabul edilen Venedik Bienali''nin ana mekanında Türkiye''yi Hüseyin Alptekin''in ''Don''t Complain'' (Şikâyet Etme) başlıklı enstelasyonuyla temsil edecek.
UyanışUyanış2 Temmuz 2007 - 31 Aralık 2007 Tem Sanat Galerisi - Nişantaşı / İstanbul
Türkiye’nin önde gelen koleksiyonerlerinden biri olan ve yıllardır Tem Sanat Galerisi’nin yöneticiliğini yürüten Besi Cecan, galeride 2 Temmuz’da açılan ve süresiz olarak devam eden “Uyanış” adlı karma sergide, 18 sanatçının eserlerini bir araya getirdi.
Alternatif Seçim AfişlerAlternatif Seçim Afişler17 Temmuz 2007 - 31 Aralık 2007 Galeri Hafriyat - Çankaya / Ankara
''Alternatif Seçim Afişleri'' sergisi, Galeri Hafriyat''ta 50''nin üzerinde sanatçı ve tasarımcıyı buluşturdu. Sergi; kendi oy sandığı, oy pusulası ve ironik birçok seçim afişiyle, Türkiye''deki siyasi söylemlerin ''sağını solunu'' bırakıp ''öteki'' taraftan bakabilenlere birebir.
Yaz Karması Resim SergisiYaz Karması Resim Sergisi31 Temmuz 2007 - 13 Ekim 2007 Atlas Sanat Galerisi / Ankara
Atlas Sanat Galerisi 2005’ten bu yana gerçekleştirdiği sanatsal aktivitelerini 24 Temmuz - 13 Ekim 2007 tarihleri arasında Yaz Karması Resim Sergisi''yle sürdürüyor. Sergide yer alan sanatçılar; Lütfi Özden, Canan Atalay, İsmail Ateş, Bahar Kocaman, Zafer Gençaydın, Atilla Atar, İbrahim Çifcioğlu, Asım İşler, Adnan Turani, Chung Young Il.
Cow ParadeCow Parade1 Ağustos 2007 - 31 Ekim 2007 İstanbul
Sergilendiği her şehirde büyük ilgi gören ve milyonlarca ziyaretçinin akınına uğrayan Cow Parade (İnek Festivali) etkinliği, 1 Ağustos’ta başlıyor. Ülker Şirketler Topluluğu da etkinlikte 10 adet dev “çevreci inek” maketi ile yerini alacak. “Ot yoksa süt yok” gibi sloganlarla çevre duyarlılığı yaratmayı amaçlayan çevreci inekler, üç ay boyunca İstanbul’un çeşitli semtlerinde sergilenecek.
Pera Müzesinde 3 Yeni SergiPera Müzesinde 3 Yeni Sergi2 Ağustos 2007 - 7 Ekim 2007 Pera Müzesi - Beyoğlu / İstanbul
Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, birbirinden renkli ve değerli 3 yeni sergiyle İstanbul’un yazına renk katmaya hazırlanıyor.
Unfinished / Bitmemiş3 Eylül 2007 - 3 Kasım 2007 BM Suma Çağdaş Sanat Merkezi, Taksim - İstanbul
İstanbul yeni bir sanat mekânına daha kavuştu: BM Suma Çağdaş Sanat Merkezi. Beral Madra önderliğinde kurulan mekânın amacı Türkiye''nin çağdaş sanat alanındaki tekelleşmeye ve sınırlamalara bir alternatif yaratmak.
Nev / TepebaşıNev / Tepebaşı4 Eylül 2007 - 27 Ekim 2007 Galeri Nev / Tepebaşı - Tepebaşı / İstanbul
1984 yılından beri Ankara, Gaziosmanpaşa’da, 1987’den bu yana İstanbul, Maçka’da faaliyetini sürdüren Galeri Nev, Beyoğlu, Tepebaşı’nda yeni bir mekan açıyor. Meşrutiyet Caddesi 59 numaralı Istanbul Culinary Institute binasının 5. ve 6. katlarında yerleşecek olan Galeri Nev 4 Eylül 2007 tarihinden itibaren kapılarını ziyaretçilere açacak.
Yabancılar SergisiYabancılar Sergisi5 Eylül 2007 - 6 Ekim 2007 Teşvikiye Sanat Galerisi - Teşvikiye / İstanbul
Teşvikiye Sanat Galerisi, ülkemizde az rastlanır nitelikte bir sergiye imza atıyor. Galeri, 20.yy ve 21.yy Batı sanatından Andy Warhol, Dali, Rauschenberg, Érro gibi önemli isimlerin yer aldığı bir karma sergiyle sanatseverlere Eylül ayında merhaba diyor.
Fatma Tülin''den Fatma Tülin''den "Önce"5 Eylül 2007 - 11 Ekim 2007 Fransız Kültür Merkezi, Taksim - İstanbul
"Önce" başlıklı kişisel sergisinde, Fatma Tülin 2651 x 200 cm boyutlarında tek parça işi, bir duvar yerleştirmesi biçiminde sergileyecek. Amorf formların, tanımsız bir boşlukta, yayıldığı, dağıldığı, sürekli bir devinim içinde aktığı bu uzun anlatıda sanatçı, çoğul malzeme ve tekniği, üstüste gelen katmanlarla uyguluyor.
Kontrol OdasıKontrol Odası5 Eylül 2007 - 11 Ekim 2007 Milli Reasürans Sanat Galerisi - Teşvikiye / İstanbul
Horasan’ın belleğinden çıkıp tuvaline yansıyan fantastik insan figürlerine bu kez atölyesine gelip giderken gördüğü kağıt toplayıcıları ve inşaat gibi ''hayatın içinden’ konuların videoları eşlik ediyor.
Atmosfer 41ºAtmosfer 41º5 Eylül 2007 - 20 Ekim 2007 Siemens Sanat Galerisi - Karaköy / İstanbul
Genç sanatın destekçisi Siemens Sanat, sanatçılar ve sanatseverler için ayrıcalıklı bir platform sunmaya devam ediyor. Siemens Sanat, “Atmosfer 41º” isimli sergi ile, Avrupa Birliği’nin birçok başkentini kendine mekan seçen “Gürcistan Mevsimi” projesinin İstanbul ayağına 5 Eylül - 20 Ekim 2007 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.
Melez AnlatılarMelez Anlatılar5 Eylül 2007 - 20 Ekim 2007 Akbank Sanat Galerisi - Beyoğlu / İstanbul
"Tarih, kurgu ve anlatı geleneği üzerine düşünen bir sergi “Melez Anlatılar”. Tarihin kurduğu ve ezberlettiği klişeleri, tarihin kendi mevcudiyetini ilan ederken kullandığı dil ve üslubu, ulus devletler ile özdeşleşmiş tarihleri sorunsallaştıran sanatçıları bir araya getiriyor."
Definiton/Tanım6 Eylül 2007 - 6 Ekim 2007 Galerist - Beyoğlu / İstanbul
4 Eylül''de başlayacak İstanbul Bienali yaklaştıkça, bienale paralel sergiler de bir bir belli oluyor. Galerist Bienal''i çağdaş sanatın dünya çapında ismi Haluk Akakçe''yle karşılıyor. Akakçe''nin enstalasyon, heykel ve kâğıt üzerine yapılmış eserlerinden oluşan ''Definiton/ Tanım'' başlıklı sergi 6 Eylül''de Galerist''te açılacak.
Köprü6 – Galata FotoğraflarıKöprü6 – Galata Fotoğrafları6 Eylül 2007 - 6 Ekim 2007 İstanbul Modern Fotoğraf Galerisi - Karaköy / İstanbul
İstanbul Modern Fotoğraf Galerisi’nde 6 Eylül 2007 tarihinde “Köprü6 – Galata Fotoğrafları” başlıklı bir fotoğraf sergisi açılacak. Sponsorluğunu Fortis’in üstlendiği, küratörlüğünü Engin Özendes’in yaptığı sergide fotoğraf sanatçıları Ahmet Elhan, Murat Germen, Cemal Emden, Orhan Cem Çetin, Merih Akoğul ve Ömer Orhun’un, Galata Köprüsü ve çevresine odaklanan ve sergi için özel olarak hazırlanmış yeni çalışmaları, galeri içinde 6 ayrı odada yer alacak.
Boğaziçi / The BosphorusBoğaziçi / The Bosphorus6 Eylül 2007 - 7 Ekim 2007 The Marmara Pera Gallery Art & Life, Beyoğlu - İstanbul
Türkiye’de 10 yıl aradan sonra sergi açacak olan sanatçının “ The Bosphorus” adlı sergisi Boğaziçi’nin kaotik ortamının ardında kalan, bu mekanın görmezden gelinen yanlarını masalsı bir dille ele alıyor.
Seramik HafızamızSeramik Hafızamız6 Eylül 2007 - 21 Ekim 2007 Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi, Tophane - İstanbul
Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi, başlangıçtan günümüze eserleriyle Türk seramik sanatına katkıda bulunmuş sanatçıları ve genç kuşağın temsilcilerini aynı çatı altında buluşturmaya hazırlanıyor.
Şimdiki Zaman Geçmiş ZamanŞimdiki Zaman Geçmiş Zaman6 Eylül 2007 - 2 Aralık 2007 İstanbul Modern Sanat Müzesi - Karaköy / İstanbul
Bienalin geçmişteki evrimini belgelediği gibi gelecekteki gelişimini ve olanaklarını da keşfetme fırsatı sunacak olan “Şimdiki Zaman Geçmiş Zaman” sergisinde, geçmiş İstanbul bienallerinin küratörlerinin seçimiyle Türk ve uluslararası sanatçıların her bienali en iyi yansıtan yapıtları sergilenecek.
Habersiz Buluşma8 Eylül 2007 - 1 Kasım 2007 Sakıp Sabancı Müzesi - Emirgan / İstanbul
Sakıp Sabancı Müzesi (SSM), 8 Eylül - 1 Kasım tarihleri arasında SSM-Deutsche Bank işbirliğiyle düzenlenen “Habersiz Buluşma / Blind Date İstanbul” adlı sergiye ev sahipliği yapacak. Deutsche Bank’ın kendi koleksiyonlarını tarihi mekânlara yerleştirdiği ve dünya müzelerindeki eserlerle birleştirdiği bir sergi dizisi olan “Blind Date” projesi, eski ile yeninin karşıtlığını vurguluyor.
İstanbul Bienaliİstanbul Bienali8 Eylül 2007 - 4 Kasım 2007 Atatürk Kültür Merkezi, İstanbul Manifaturacılar Çarşısı, Antrepo No.3 / İstanbul
10''uncu Uluslararası İstanbul Bienali, 8 Eylül-4 Kasım arasında gerçekleşecek. Bienalin kavramsal çerçevesi, ''İmkânsız Değil, Üstelik Gerekli: Küresel Savaş Çağında İyimserlik'' olarak belirlendi.
Şehirli Düş Kesitleri8 Eylül 2007 - 8 Kasım 2007 Le Wagg Kulübü - Paris / Fransa
Fotoğraf sanatçısı Seylan Kandak’ın “Fragments de Rêveries Citadines - Şehirli Düş Kesitleri” adlı fotoğraf sergisi, Paris’in ünlü kulüplerinden Le Wagg’da izlenebilecek.
Modern ve ÖtesiModern ve Ötesi8 Eylül 2007 - 29 Şubat 2008 Santralistanbul - Sütlüce / İstanbul
Türkiye''de sanatsal üretimin dönüşüm sürecini ortaya koymayı hedefleyen sergi, Mimar Sinan Üniversitesi ve koleksiyonerlerin desteğiyle 100''ün üzerinde sanatçının 450 eserini biraraya getiriyor.
Arkhe Grup SergisiArkhe Grup Sergisi11 Eylül 2007 - 6 Ekim 2007 Caddebostan Kültür Merkezi - Bostancı / İstanbul
Arkhe’nin rüyalarından damıtılmış kadrajlara dikkatle bakın: Kendi çocukluğunuzdan bir şeyler bulacaksınız… Belki kaybettiğiniz bir tahta oyuncak, belki güleç yüzlü bir ihtiyar, belki de gizli bir aşk…
GecegezenlerGecegezenler11 Eylül 2007 - 11 Kasım 2007 İstanbul''un çeşitli semtleri
Gecegezenler, 10. Uluslararası İstanbul Bienali’nin gece programında yer alan projelerden biri, belki de en uyurgezer olanı.
Çin Yeraltı Heykel OrdusuÇin Yeraltı Heykel Ordusu11 Eylül 2007 - 6 Nisan 2008 British Museum - Londra / İstanbul
Çin İmparatoru Qin Shihuang''ın kilden yapılma heykel ordusunun bazı savaşçı heykelleri British Museum''da sergilenecek.
DuoDuo12 Eylül 2007 - 12 Ekim 2007 Gallery Art and Life - Cihangir / İstanbul
Türk resim sanatının genç kuşak sanatçılarından olan ikili, bu projede yaşam içindeki konumlarının iletişiminden yola çıkarak, özgünlüklerini, birbirlerinden farklı bakış açılarını ve zıtlıklarını, konu ortaklığı ile plastik birliktelik aramaksızın, sadece üreterek ‘’kendi’’ oluşumlarının göstergesinde, kimliksel olarak sanatın içine montajlamaktadırlar.
Yontu NesneYontu Nesne12 Eylül 2007 - 4 Kasım 2007 ARTANE - Cihangir / İstanbul
Delgado’ya göre maddi ve manevi kısıtlamalar, dört yanı denizle çevrili bir kara parçasını ütopya’dan distopya’ya dönüştürme tehlikesini barındırır. Sanatçı baskı ve sansüre karşı direnişini, zor zamanlardan geçen bir ütopyanın hayatta kalma mücadelesi olarak betimlemektedir.
Turkuaz MevsimlerimTurkuaz Mevsimlerim14 Eylül 2007 - 14 Ekim 2007 ODTÜ - Ankara
Domingo Notaro’nun; çuha tuval üzerine akrilikler, karma teknikle gerçekleştirilen desenler, anaokulu çocuklarının katılımlarıyla yaratılan iki büyük eser, bronz heykel In-Nuce Induce, sadece mikroskopla görülebilen DNA heykeli, gelecekte gerçekleştirilecek olan IN-FINITO adlı heykel modülünün çalışmalarını içeriyor.
Tape RepublicTape Republic19 Eylül 2007 - 4 Ekim 2007 PiST/// - Pangaltı / İstanbul
Bozkurt’un çalışması, dünya-ekonomi ve onun kentler üzerindeki dönüşümünün, sosyal ve kültürel alandaki izlerini takip etmek üzere kurgulanmış. Bozkurt, takip nesnesi olarak, bölgede adeta “anonimleşmiş” bir kullanıma sahip olan “koli bant”larını bir üst okuma aracı olarak kullanıyor.
SankiSanki20 Eylül 2007 - 3 Kasım 2007 İstanbul Fotoğraf Merkezi - Beyoğlu / İstanbul
2000’li yıllarda çekilmiş; sergilerde görülmemiş ve hiçbir kitaba girmemiş 35 adet “bağımsız” siyah beyaz fotoğrafından oluşan “Sanki” başlıklı sergisiyle Merih Akoğul, müdahalesiz “doğrudan fotoğraf” yaklaşımıyla saptadığı fotoğrafları izleyicileriyle paylaşıyor.
Porof. Zihni Sinir Proceler KumpanyasıPorof. Zihni Sinir Proceler Kumpanyası26 Eylül 2007 - 31 Aralık 2007 Doğuş Power Center - Maslak / İstanbul
Porof. Zihni Sinir Proceleri’nin 30 yıllık kapsamlı bir özeti olma niteliğini taşıyan sergide tüm duvarlar Zihni Sinir’in “Taşıtlar ve Trafik problemleri” konusunu işleyen dev boyutlardaki karikatürlere ayrıldı. Türkiye’de bu boyutlarda uygulanmış ilk karikatür sergisine ev sahipliği yapan sergide karikatürlerin yanı sıra gezici sergi ve Zihni Sinir’in ‘proce tasarımlarının’ 3 boyutlu olarak yapılmış dev heykelleri de bulunuyor.
Bellekteki İzler29 Eylül 2007 - 12 Ekim 2007 Galeri Artist - Çukurcuma / İstanbul
Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Devrim Erbil Atölyesi mezunu olan Faruk Kutlu’dan ilk kişisel sergi. Ressam Faruk Kutlu’nun "Bellekteki İzler" adlı kişisel sergisi, 29 Eylül’de Çukurcuma’daki Galeri Artist’te açılıyor.
Ebru29 Eylül 2007 - 21 Ekim 2007 Diyarbakır Sanat Merkezi / Diyarbakır
Diyarbakır’da, son yıllarda üzerinde çok tartışılagelen “çok kültürlülük”, “çok kimliklilik” kavramlarına karşılık gelebilecek; Anadolu’daki, Mezopotamya’daki halkların yüzlerini bir arada görme fırsatı veren “Ebru” isimli fotoğraf sergisi sürüyor.
''Semazenler Fotoğraf Sergisi''Semazenler Fotoğraf Sergisi30 Eylül 2007 - 7 Ekim 2007 Gelibolu Mevlevihanesi / Çanakkale
Gelibolu Fotoğraf Sanatı Derneği (GEFSAK) tarafından, Mevlana Celaleddin-i Rumi''nin doğumunun 800. yılını kutlamak amacıyla Gelibolu Mevlevihanesi''nde, ''''Semazenler Fotoğraf Sergisi'''' açıldı.
Karşıt İkiliklerKarşıt İkilikler1 Ekim 2007 - 20 Ekim 2007 İstanbul Kare Sanat - Nişantaşı / İstanbul
Sanatçının kendisinin de bir frakter olarak nitelediği yaşamsal alanlar, tuval yüzeyinde dokular arasındaki farklılıklarla zaman ve mekan ilişkisini sorgulatıyor.
Gemi Modelleri Sergisi''Gemi Modelleri Sergisi''2 Ekim 2007 - 14 Ekim 2007 İDO Sanat Galerisi - Kadıköy İskelesi / İstanbul
Olta sandalından kruvazöre, Şirket-i Hayriye vapurlarından savaş gemilerine kadar 75 modelcinin 100''ün üzerindeki eserinden oluşan sergi, 14 Ekim''e kadar ücretsiz gezilebilecek.
Hat ResimleriHat Resimleri2 Ekim 2007 - 27 Ekim 2007 İSO-Odakule Sanat Galerisi - Beyoğlu / İstanbul
Amacı, bir hat eseri ortaya çıkarmak değil; sanata bir tür saygı duruşu niteliğindeki “Hat Resimleri” ile, bu derin sanatın her devirde, farklı biçimlere bürünse bile, güzelliğini var edebildiğini göstermek.
SafaSafa4 Ekim 2007 - 31 Ekim 2007 Mac Art Gallery - Nişantaşı / İstanbul
Selma Gürbüz’ün sanatında doğu-batı sentezleri ile bunların çatışmaları yer alırken, Gürbüz sanatını daha çok doğu’nun derin ve güçlü tılsımı ile kuvvetlendiriyor.
Hello Earth GoodbyeHello Earth Goodbye5 Ekim 2007 - 20 Ekim 2007 Bilsar Binası - Tünel / İstanbul
Lale Tara bu defa yeni doğmuş bebeklere bütün fiziksel ayrıntılarıyla bire bir benzeyen oyuncak kopyaları, Türkiye''nin ve dünyanın bir sürü değişik köşesinde terk edilmiş halde görüntülemiş.
Bir İstanbul LalesiBir İstanbul Lalesi5 Ekim 2007 - 25 Ekim 2007 Gallery Art And Life Netsel Marina Marmaris / Muğla
Ebruzen Hikmet Barutçugil in 1970''li yıllardan beri sürdürdüğü ebru çalışmaları dahilinde ebru sanatının gelişimi, çağdaşlaşması anlamında büyük bir yenilik olarak ebru sanatına kattığı, Barut Ebruları, tabiatta zaten var olan görüntülerdir.
Sokak Sanatı EserleriSokak Sanatı Eserleri6 Ekim 2007 - 21 Ekim 2007 TCDD Ankara Garı
Ankara Garı’nın tarihi ortamında, modern sanat eserlerini Başkentli sanatseverlerle buluşturan sergide pet şişe heykellerden, grafity resimlere; Başkentte çekilmiş video kayıt görüntülerinden, reklam afişlerine kadar birçok eser bulunuyor.
Gotthard Graubner Resim SergisiGotthard Graubner Resim Sergisi6 Ekim 2007 - 31 Ekim 2007 Galeri Artist - Fulya / İstanbul
Graubner, “Algılama yalnızca beyne mahsus değil” diyor ve resmin derinlerine doğru bakmayı teşvik ediyor...
Osmanlı Topraklarında İtalyan OryantalistlerOsmanlı Topraklarında İtalyan Oryantalistler6 Ekim 2007 - 4 Kasım 2007 Dolmabahçe Sarayı / İstanbul
"Osmanlı Topraklarında İtalyan Oryantalistler" sergisi, özellikle 19. yüzyılın ikinci yarısından sonra Osmanlı topraklarında misafirperverlikle karşılanan, Osmanlı sarayının ilgisini gören çok sayıdaki İtalyan ressamın eserlerini bir araya getiriyor.
Angkor FotoğraflarıAngkor Fotoğrafları6 Ekim 2007 - 9 Kasım 2007 Cafe The Marmara - Taksim / İstanbul
Angkor, 400 yıldan uzun bir süre ormanın derinliklerinde unutulup gitti. Cangılın yemyeşil örtüsünden sızmaya çalışan ışık, rutubetten yeşermiş taşların üzerine özenle işlenmiş figürlerle özgürce oynaştı asırlarca. Dallar ve kökler, ateşli bir aşık gibi sıkıca sarmalayıp kendine çektiği kutsal emanetlerini bırakmaya hiç de niyetli görünmüyordu.
Bir Olaylar AtlasıBir Olaylar Atlası7 Ekim 2007 - 30 Aralık 2007 Lizbon / Portekiz
Sergi “haklar, haksızlıklar, düşmanlar ve dostlar” konusunda hâlihazırda bize sunulan paketi gözden geçirmemize, olaylar karşısında bize hangi görüşlerin empoze edilmeye çalışıldığını sorgulamamıza yardımcı olacak.
Canevi9 Ekim 2007 - 24 Ekim 2007 Galeri Nev - Gaziosmanpaşa / Ankara
Galeri Nev Ankara, sezonu, çalışmalarını minimalizm üzerine kuran sanatçı Canan Dağdelen''in sergisiyle açtı. Viyana Akademisi Tasarım Mimari Bölümü''nde öğretim görevlisi olarak çalışan Dağdelen''in, ''Canevine dot'' başlığını taşıyan sergisinde, sanatçının varoluş ile çözülme, yerçekimi ile hafiflik, kırılganlık ile köklülük arasında sürdürdüğü kavram oyununa yeni bir yaklaşım getirdiği son işleri yer alıyor.
ÇeşitlemelerÇeşitlemeler16 Ekim 2007 - 30 Ekim 2007 Antalya Müzesi / Antalya
Sanatçı Sevgi Ürüm; son dönem çalışmalarından oluşan “Taşlardan Renklere” ile daha önceki “Efes Resimleri” ve “Müziğin Renkleri” temalı çalışmalarından seçilmiş resimlerini Antalya Müzesi’nde sergiliyor.
Karşı KıyıKarşı Kıyı16 Ekim 2007 - 17 Kasım 2007 Atlas Sanat Galerisi - Çankaya / Ankara
Binzet, Atlas Sanat Galerisi’ndeki son çalışma serisinde Ege sahillerinin deniz kültürünü mistik bir atmosfer içerisinde inceliyor. Denizin kıyıyla, insanla olan birleşimini, uzaklığını - yakınlığını, mavinin, turkuazın dinlendirici ton çeşitliği içinde kullanarak doğanın güzellikleriyle izleyiciyi buluşturuyor.
Ayfer Karamani / 50. Yıl Retrospektif SergisiAyfer Karamani / 50. Yıl Retrospektif Sergisi16 Ekim 2007 - 30 Kasım 2007 İş Sanat Kibele Galerisi - 4. Levent / İstanbul
Seramik çalışmalarını 50 yıldır aralıksız olarak sürdüren Karamani’nin son çalışmaları dahil seramik serüveninin tüm evrelerinin örneklerinin yanı sıra panolar ve heykellerden de oluşan sergide 100’ü aşkın eser yer alıyor.
Anafor, Güney Florida Çağdaş Sanatına Bir BakışAnafor, Güney Florida Çağdaş Sanatına Bir Bakış17 Ekim 2007 - 2 Kasım 2007 İstanbul Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi - Kabataş / İstanbul
Bugüne kadar gerçekleştirilmiş sergilerle kıyaslandığında en çok Amerikalı sanatçı katılımının olduğu sergi, "Undertow / Anafor" başlığını taşıyor. Sergiye toplam 29 sanatçı katılıyor.
İnşaİnşa17 Ekim 2007 - 14 Kasım 2007 Farnsız Kültür Merkezi - Beyoğlu / İstanbul
"İnşa eyleminin doğasında olan tamamlanmamışlık bizi hayal kurmaya iter; diğer taraftan, tamamlanmış bir ürün, bütünü oluşturan tüm detayları sergilediği için öyküsel potansiyelini kaybeder: Çözecek bir bilmece veya yazacak bir hikâye yoktur."
Her Ne İseHer Ne İse17 Ekim 2007 - 18 Kasım 2007 Galerist - Beyoğlu / İstanbul
Herekeli kilimci kadınlarla aylarca çalışan sanatçılar, dünya sorunlarını cam vitraylar ipek kilimler ve fotoğraflarla gözler önüne serecek.
MahremMahrem17 Ekim 2007 - 21 Kasım 2007 Santralistanbul - Sütlüce / İstanbul
''Mahrem''de 9 sanatçının video, fotoğraf, heykel ve enstalasyon gibi çeşitli anlatım biçimleriyle oluşturdukları eserler yer alıyor.
Vapurda Mevlana EtkinliğiVapurda Mevlana Etkinliği18 Ekim 2007 - 22 Ekim 2007 Karaköy - Kadıköy Vapur İskeleleri ile Kalamış ve Paşabahçe vapurları
İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden İDO A.Ş., Hazreti Mevlana’nın doğumunun 800. yılında ve 2007 yılının UNESCO tarafından ‘Mevlana Yılı’ ilan edilmesi nedeniyle kapsamında Doğumunun 800. yılında, ‘Vapurda Mevlana Etkinliği’ düzenliyor.
Yeşilçam’da 50 YılYeşilçam’da 50 Yıl18 Ekim 2007 - 31 Ekim 2007 ArkeoPera Sanat Galerisi - Galatasaray / İstanbul
Türk sinemasının son elli yılına tanıklık eden Sanatçı açacağı bu sergide izleyenleri Yeşilçam''da zaman içi yolculuğa çıkarıyor. Sinemanın dört büyükleri olarak anılan Türken Şoray, Fatma Girik, Hülya Koçyiğit ve Filiz Akın''dan başlayarak neredeyse diğer tüm başrol oyuncularına kadar, sinemada emekleme devrelerinden zirveye adım adım izleyen Güngör arşivinden çıkardığı fotoğrafların herkesi şaşırtacağını ve özlem dolu duygular yaşatacağını ifade ediyor.
Sanal CennetSanal Cennet18 Ekim 2007 - 10 Kasım 2007 x-ist- Nişantaşı / İstanbul
Gördüğümüzü, dokunabildiğimizi sandığımız gerçeklikleri tuvalde bir kez daha dönüştüren Tandırlı’nın yeni resimleri, “Sanal Cennet” başlığıyla x-ist’e konuk oluyor. Gündelik yaşantının biricik tanığı ve bir o kadar da yabancısı olan kentler, Tandırlı’nın tuvalleri aracılığıyla bambaşka bir kimliğe bürünüyor.
Seviyor ki, Çiziyor...Seviyor ki, Çiziyor...18 Ekim 2007 - 18 Kasım 2007 Schneidertempel Sanat Galerisi - Karaköy / İstanbul
Yaptığı çalışmalarla özellikle yurt dışında birçok ödül kazanan Ömer Çam, 27 yıldır karikatür sanatına emek ve destek veriyor.
ODTÜ Dokuzuncu Sanat FestivaliODTÜ Dokuzuncu Sanat Festivali18 Ekim 2007 - 19 Kasım 2007 ODTÜ - Ankara
Orta Doğu Teknik Üniversitesi''nce düzenlenen ''ODTÜ Dokuzuncu Sanat Festivali'' Ankaralı sanatseverlerle buluştu.
Stanko Abadzic Fotoğraf SergisiStanko Abadzic Fotoğraf Sergisi18 Ekim 2007 - 23 Kasım 2007 PG Art Gallery - Bebek / İstanbul
Yaşamını fotoğrafa adamış olan Hırvat kökenli sanatçı foto muhabiri olmasının da etkisiyle pek çok ülkeyi dolaştı, bu ülkelerin sokaklarını ve insanlarını farklı bakış açısıyla fotoğraflarında yansıttı. Değişik ülkelerde çok sayıda kişisel ve karma sergide yer alan sanatçı aynı zamanda pek çok ödülün de sahibi oldu.
Tülay Araz Resim SergisiTülay Araz Resim Sergisi19 Ekim 2007 - 4 Kasım 2007 Kadir Has Sanat Galerisi - Kadir Has Üniversitesi / İstanbul
İznik çinileri ile kestaneleri bütünleştirerek sergisinin temasını oluşturan Tülay Araz, eserlerinde gerçek kestaneleri, çinileri ve mavi rengi kullanarak görülmeye değer bir sergi oluşturuyor.
Gerçekçi ol, İmkansızı Talep Et!Gerçekçi ol, İmkansızı Talep Et!19 Ekim 2007 - 17 Kasım 2007 Karşı Sanat Galerisi - Beyoğlu / İstanbul
Temasını Ernesto Che Guevara''nın 1968 ruhuna üflediği klasik vecizesinden alan ''Gerçekçi ol, İmkansızı Talep Et!'' sergisi, 10. Bienal''in ''post''unu çıkarıyor da diyebiliriz; çünkü sergi sanatçı katılımındaki küresellikle, Berlin, Frankfurt, Viyana, Amsterdam, Şikago, New York ve İzmir ile Ankara''dan çağrılan sanatçıların çalışmalarını buluşturuyor.
2010''a Doğru İstanbul2010''a Doğru İstanbul20 Ekim 2007 - 27 Ekim 2007 Taksim Sanat Galerisi / İstanbul
. Sergideki tüm eserler, Türkiye''de yeni çok yeni bir teknik olan ''tuval üzerine baskı'' tekniği ile hazırlanmış. Bu teknik sayesinde hem kaliteli görseller elde ediliyor hem de böylelikle sanat meraklılarına uygun fiyatlarda reprodüksiyon satın alma imkânı sağlanıyor.
Uluslararası Antakya BienaliUluslararası Antakya Bienali20 Ekim 2007 - 29 Ekim 2007 Antakya
Çağlar boyunca kültürü ve sanatıyla dünyada önemli bir metropol olan Antakya''nın sahip olduğu değerleri günümüzde hakettiği gibi tüm dünyaya tanıtabilmek vizyonuyla kurulan Antakya Akademisi Derneği, Plovdiv City Club ortaklığıyla Türkiye ile Bulgaristan arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi açısından bir ilke imza atıyor.
Çakıl Taşlarında HoşgörüÇakıl Taşlarında Hoşgörü20 Ekim 2007 - 30 Ekim 2007 Taksim Metro Sergi Salonu / İstanbul
Çakıl taşlarını kullanarak taşların doğal renkleri ile tuvalde ışık-gölge, derinlik oluşturan sanatçı, değişik ülke liderlerinin portrelerini de çalışmış. Mevlana''yı da büyük bir titizlikle çakıllarla resmeden sanatçının kendine özgü dünyasında nasıl renklendiğini merak edenler 30 Ekim''e dek Taksim Metro Sergi Salonu''nda açılan sergiyi izleyebilecek.
Onu çizdiler, O da onları çizdi20 Ekim 2007 - 15 Kasım 2007 Nezih Danyal Karikatür Vakfı Galerisi - Kızılay / İstanbul
Cumhuriyet gazetesinde yıllardır çizdiği karikatürlerle tanınan Tan Oral aynı gün 14.00 da, galeri içinde çocuklarala birlikte bir atölye çalışması yapacak. Oral bu atölye çalışmasında çocuklara karikatür çizmeyi öğretecek, onlarla birlikte karikatür çizecek ve karikatür üzerine söyleşi yapacak.
Düşlerimin Ardındaki Dünya22 Ekim 2007 - 10 Kasım 2007 Ayşe Takı Galerisi - Teşvikiye / İstanbul
Serginin sanatçısı Nilüfer Agrıbozer, doğa soyutlamalarından hareketle soyut sanatın olanaklarını keşfetmeye, doğa görsellerinin resminin içerisinde olmazsa olmaz değerleriyle soyut sanatın plastiğini birlikte kullanarak kendine yeni bir bakış açısı yakalamaya çalışmaktadır.
İstanbul – Edmonton – İstanbulİstanbul – Edmonton – İstanbul23 Ekim 2007 - 17 Kasım 2007 Kare Sanat Galerisi - Nişantaşı / İstanbul
Ayşegül İzer ve Emre Senan, geçtiğimiz yıl Kanada’nın Edmonton kenti, Alberta Üniversitesi, FAB Sanat Galerisi’nde açtıkları “İstanbul – Edmonton – İstanbul” isimli sergilerinin ardından işlerini ilk kez bir arada, Kare Sanat Galerisi’nde sergiliyorlar. İstanbul’dan Edmonton’a giden sergi, tekrar İstanbul’a gelerek izleyicilerle buluşuyor.
Sanat Akmerkez''de 5Sanat Akmerkez''de 523 Ekim 2007 - 22 Kasım 2007 Akmerkez - Ulus / İstanbul
Sanatı halkın günlük yaşamının bir parçası haline getiren ''Sanat Akmerkez''de 5'' etkinliği için eserler Akmerkez''in dış cephesi, koridorları ve mağaza vitrinlerine yerleştirildi.
Teknikler ve RenklerTeknikler ve Renkler23 Ekim 2007 - 4 Aralık 2007 Çırağan Palace Kempinski Sanat Galerisi - Beşiktaş / İstanbul
50 yıllık sanat yaşamına resim, seramik, mozaik, halıresim, vitray, özgün baskı sanatlarındaki eserlerini sığdırmayı başaran ve bu sene 70 yaşında olan Devrim Erbil''in eserlerindeki dinamizm ve mükemmel uyum, uluslararası kazandığı ödülleri, yurtiçi ve yurtdışı sergileri onu dünya çapında bir sanatçı olma yolunda öncü kıldı.
Overtures_Türkiye_2007_ Şiirsellik ve Politika Arasında SuOvertures_Türkiye_2007_ Şiirsellik ve Politika Arasında Su25 Ekim 2007 - 1 Aralık 2007 Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi (Proje Odası Artvarium) - Gültepe / İstanbul
Küratörlüğünü Marcus Graf’ın üstlendiği sergi, suyun şiirselliği ve politikaları etrafında farklı medya ve konseptleri bir araya getiriyor.
Uygarlığın Anadolu’dan Avrupa’ya Yolculuğunun BaşlangıcıUygarlığın Anadolu’dan Avrupa’ya Yolculuğunun Başlangıcı26 Ekim 2007 - 9 Aralık 2007 Yapı Kredi Vedat Nedim Tör Müzesi - Galata / İstanbul
Neolitik Dönem sergisi, ziyaretçilerini daha eski zamanlara götürüyor: 12.000 yıl önce yerleşik yaşama geçiş, tarımsal yaşamın başlangıcı, mimaride devrim, inanç sistemi, günlük yaşamı yönlendiren soyut-somut kavramlar.
Akdenizlilik ve Gurbet27 Ekim 2007 - 4 Kasım 2007 TÜYAP Sanat Fuarı - Beylikdüzü / İstanbul
“Akdeniz’in insani sıcaklığı, Akdenizlinin sürekli batı ve kuzey özlemi ve tam tersine Akdeniz’e kuzey ve batılının özlem duyduğu ‘cennet toprak’ olma vasfı, içerdiği göçebelik duygusu, sanatın ve sanatçının sürekli içinde bulunduğu ‘gurbet’ hissi, ekonomik ve sosyo kültürel şartların belirlediği mecburi kaçış ve arayış hissiyatı, gerek yeni yaşam tarzlarının gerek sanal dünyanın yarattığı_yakınlaşma ama uzaklaşma_ duygusunun sonuçları, sanatın bir tür kendini evinde hissetme eyleminin kaçınılmaz “tepki ve sığınma” vasıfları, bu bağlamda sizlerin üzerinde özgürce düşünmeye davet ettiğimiz sınırlayıcı olmayan kavramlardan bazıları.”
Atatürk''ün Görülmemiş FotoğraflarıAtatürk''ün Görülmemiş Fotoğrafları27 Ekim 2007 - 11 Kasım 2007 Carousel Alışveriş Merkezi - Bakırköy / İstanbul
Ulu Önder Atatürk’ün bugüne kadar görülmeyen fotoğrafları tarihin tozlu raflarından inerek Cumhuriyet’in kuruluşunun 84’üncü yılında Carousel Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nde hayat buluyor.
Collected Visions - Çağdaş Ustalardan Seçmeler27 Ekim 2007 - 6 Ocak 2008 Pera Müzesi - Beyoğlu / İstanbul
Sergi, çağımız sanatına yön veren Jean Dubuffet, Jasper Johns, Andy Warhol, Roy Lichtenstein, Jean-Michel Basquiat, Cy Twombly, Joseph Beuys, Keith Haring, Jeff Koons, Cindy Sherman, Joseph Kosuth, Gilbert and George, Christo, Bruce Nauman, Nam June Paik, Zaha Hadid gibi tanınmış sanatçıların eserlerinden oluşuyor.
Esirgeyen Gökyüzünün AltındaEsirgeyen Gökyüzünün Altında30 Ekim 2007 - 9 Kasım 2007 Levent Sanat Galerisi - 1. Levent / İstanbul
Türkeli''nin kendi tarihini, bilgi ve deneyimlerini, ümitleri ve umutsuzluklarını, mutluluğu ve mutsuzluklarını, kırgınlıkları ve sevgisini katarak oluşturduğu toplam on figüratif çalışmadan oluşan koleksiyon, dekoratif bir haz alma objesi olmaktan öte, sevinçten hüzne, en geniş yelpazedeki insani duygu ve durumları tüm naifliği ve benzersizliği (unique) içinde ele almayı amaçlamıştır.
Selçuklu Sarı Çini ResimleriSelçuklu Sarı Çini Resimleri30 Ekim 2007 - 1 Aralık 2007 İSO-Odakule Sanat Galerisi - Taksim / İstanbul
Rengin Saltık, "Selçuklu Sarı Çini Resimleri” adlı bu seri çalışmasında, Orta Asya şaman mirası ile yanı başlarındaki Bizans sanatını, İslam kültürü içinde mükemmel bir ahenk ve şaşırtıcı olgunlukta bir açık yüreklilikle harmanlayarak, kendi özgün sanat üsluplarını yaratmış olan, Anadolu Selçuklu''larının, 13. yüzyılın ilk yarısında, Beyşehir Gölü kıyısında, Kubad Abad da inşa ettikleri, Büyük ve Küçük Sarayların göz alıcı zenginlikteki ve duvar çinilerini kendine özgü modern tarzı ile tual resmine dönüştürüyor.
Sanat
Sergi Takvimi Arşivi
Sergi takvimine ulaşmak istediğiniz ayı listeden seçiniz.