Haberler

Haberler

Toplam 156 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 121. haberden 140. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Kutup ayıları koruma altında (23 Ekim 2009)ABD''nin kuzeyindeki Alaska eyaletinde, kutup ayılarını korumak için bir alan oluşturulacak. Washington- ABD İçişleri Bakanlığı''nın balıkçılık, parklar ve hayvanların korunmasından sorumlu yetkilisi Tom Strickland, soyu en fazla tükenme tehdidiyle karşı karşıya olan kutup ayılarını korumak için, Fransa''nın yüz ölçümünden biraz daha küçük bir alanın ayıların korunmasına ayrılacağını belirtti.
"Türkler böyle tasarım yapar" (23 Ekim 2009)"Türk Tasarımı" imajının yerleştirilmesine yönelik istişare niteliğinde kararlar almak ve önerilerde bulunmak amacıyla Bakanlar Kurulu kararıyla oluşturulan Türk Tasarım Danışma Konseyi ilk toplantısını yarın yapacak.
Mühendisler, mimarlar, şehir plancıları işsizliği tartışacak (23 Ekim 2009)TMMOB Ücretli ve İşsiz Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Kurultayı Ankara Yerel Kurultayı, Cumartesi günü İnşaat Mühendisleri Odası Teoman Öztürk Toplantı Salonu''nda düzenlenecek.
Kim Mimarlık Öğrencisi Olmak İster ki? (23 Ekim 2009)Düşük maaş, az iş imkanı ve belirsiz bir gelecek? Günümüz koşullarında kim mimarlık öğrencisi olmak ister? Emma Tubbs, danışmanının ofisi önünde, beyaza boyanmış koridorda bir köşeye sinmiş bekliyor. Koridor, her biri portfolyosunu kucaklamış, geleceğin mimarı olacağını iddia eden öğrencilerle dolu. University College London, Bartlett Mimarlık Fakültesi''nde birinci sınıf öğrencilerin haftası. Mimarlık öğrencilerinin birinci sınıf haftası, ülke çapındaki tüm birinci sınıf öğrencilerininkinden daha yoğun geçer. Onlar, sadece kendi yatağını yapmak, 10 saniyede fondip yapmak gibi diğer sıradan birinci sınıf öğrenci işleriyle uğraşmazlar. Çoğu mimarlik fakültesinde öğrenciler ve danışmanlar seçim yapma işgencesi çeker, tıpkı Ejder''in Zindanı gibi; tek fark, burada ejder de korkar.
Petrol gelirleriyle "yeşil şehir" (23 Ekim 2009)Birleşik Arap Emirlikleri, Abu Dabi''de "Masdar" adıyla dünyanın ilk eko-şehrini inşa ediyor.
Dünya Bankası kredisiyle dere ıslahı (23 Ekim 2009)İstanbul Büyükşehir Belediyesi, sel felaketinin etkisini en çok hissettirdiği Halkalı bölgesinde Dünya Bankası kredisiyle dere ıslah çalışması için ilk adımı atıyor. Belediye, Halkalı Nakkaş Deresi''nin ıslah çalışması için 3 Aralık''ta ihale düzenleyecek. Dünya Bankası''nın Büyükşehir Belediyesi''ne sağladığı 336 milyon dolarlık kredi ile yürütülecek altyapı projesi sayesinde olası sellerde can kaybı, fiziksel hasar ve mali kayıpların azaltılması amaçlanıyor. Çalışmanın 1 yıl içinde tamamlanması hedefleniyor.
Tarih: 23 Ekim 2009 Kaynak: Sabah Yazan: Hasan Ay
Eskişehir''in morali düzeldi, marka kent oldu (23 Ekim 2009)Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, en büyük başarısının şehrin haletiruhiyesini değiştirmek olduğunu söyleyerek, kentin bozulan moralini düzelterek marka bir kent yarattıklarını dile getirdi.
Büyükşehir''in binası otel olacak (23 Ekim 2009)Büyükşehir Belediyesi, Beyoğlu İstiklal caddesindeki 551 metrekarelik arsa üzerinde yer alan 6 katlı binasını satışa çıkarmaya hazırlanıyor. İstanbul Büyükşehir Meclisi''nin aldığı kararla belediye hizmet alanından turizm ve ticaret alanına dönüştürülen bina için milyonlarca dolar değer biçiliyor. Meclis İmar ve Bayındırlık Komisyonunun raporunda, "Beyoğlu''ndaki sosyo-ekonomik ve fiziksel ihtiyaçları giderecek prestij konut alanlarının oluşturulması amacıyla İstiklal caddesi üzerindeki binanın otel, ofis veya prestijli konut olarak kullanılması gerektiği" ifade edildi. Belediyeye ait gayrimenkullerin değerlendirilmesi amacıyla yapıldığı ifade edilen düzenlemeyle, bina yıkılıp otel, alışveriş merkezi, ofis veya rezidans olarak yeniden inşa edilebilecek.
Tarih: 23 Ekim 2009 Kaynak: Sabah Yazan: Zeynel Yaman
Ayasofya ferahladı (23 Ekim 2009)Ayasofya Müzesi alanı içindeki tarihi özelliği bulunmayan binalar, koruma kurullarının kararı doğrultusunda yıkıldı.
Eskihisar''ın çehresi değişecek (23 Ekim 2009)Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, yapımı devam eden Gebze Eskihisar Kentsel Tasarım ve Peyzaj Projesi''ni yerinde inceledi.
İstanbul''un kültür haritası belli oldu (23 Ekim 2009)İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültürel ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Kültür Müdürlüğü tarafından düzenlenen, Kültür AŞ tarafından gerçekleştirilen kültür ve sanat etkinliklerinin 2009-2010 sezon açılışı önceki akşam CRR''de gerçekleştirildi.
Bursa''da Gizli Bahçe, gün ışığına çıkıyor (23 Ekim 2009)Bursa Büyükşehir Belediyesi, Havuzlupark Tesisleri''ni 12 ay boyunca vatandaşın hizmetine sunmak için yapılan çalışmalara yenilerini ekliyor.
Selçuklu Belediyesi konutta en hızlı (23 Ekim 2009)Yeni yerleşim bölgesinde vatandaşlar yeni aldığı evlere oturmadan Selçuklu Belediyesi''nin tüm belediye hizmetlerini tamamlaması memnuniyetle karşılanıyo
Köpek balıkları Bayrampaşa''da (23 Ekim 2009)Bayrampaşa''da Türkiye''nin en büyük akvaryumu Turkuazoo açıldı. Sekiz bin metrekarelik alanda kurulan akvaryumda 10 binin üzerinde deniz canlısı yaşıyor. Köpekbalıklarının yanısıra nesli tükenen ofroz da bu dev akvaryumda.
Büyükçekmece Belediyesi 1/24.000''lik planı savunuyor (23 Ekim 2009)Bölgedeki sanayiciler plan açıklanmadan bir süre önce Büyükçekmece Belediyesi ile görüşerek konu hakkında bilgi almış. Belediyenin kendilerine olumlu görüş verdiğini ve sorun yaşamayacaklarını söyleyen bölgedeki firmalar, Büyükşehir Belediyesi''nin ileride kendi planlarını uygulamasından korkuyor.
Tarih: 23 Ekim 2009 Kaynak: Sabah
Belediyeler için kemer sıkma vakti (23 Ekim 2009)Geçen sene bütçelerinin yüzde 20''si kadar açık veren belediyelere, hükümet ‘karne'' vermeye hazırlanıyor. Personel azaltılırken, yeni finansman kaynağı arazi satışı ve hibe yardımlarında aranıyor.
Antalya''ya dev anıt (23 Ekim 2009)"Ulusal Birlik Anıtı", Prof. Dr. Tankut Öktem Atölyesi''nde tamamlandı.
Restorasyon merakı piramidi bitirdi (23 Ekim 2009)Bolivya''da Akapana piramidinin dokusunu değiştiren restorasyon, eserin tarihi değerini erozyona uğrattı.
İstanbul''a Eyfel gibi köprü! (23 Ekim 2009)Boğaz’a üçüncü köprünün gereği ve güzergâhı konusunda tartışmalar sürerken Tüm Mühendisler ve Mimarlar Birliği Platformu (TMMBP) Genel Başkanı Mimar Remzi Kozal, köprü için önerdikleri projeyi tanıttı. Yeni köprünün metro, karayolu, havaray ve asma-ray olmak üzere dört ulaşım şeklini kapsaması gerektiğini söyleyen Kozal, böyle bir köprünün İstanbul’un Eyfel’i olabileceğini savundu: “Bir nevi teleferik olan, ‘asma ray’ sistemiyle içinde 38 kişinin oturabildiği iki yaka arasında gidip gelecek kabinlerde restoranlar ve kafeler bulunmasını planladık. Dünyanın önde gelen zenginlerinin de ‘Gidelim hem İstanbul Boğazı’nda doyumsuz manzarayı seyredelim hem de yemeğimizi yiyelim’ diyebileceği bir mekân olacak. Köprü ayaklarınının içinde kongre, kültür merkezleri, restoranlar, kafeteryalar ve çok fazla olmamakla birlikte 7 yıldızlı otel birimleri var. Ayakların tepesinde helikopter pistleri bulunuyor. Planladığımız köprünün yapım maliyeti 2.5 milyar dolar civarında. Bu köprünün mutlaka ve mutlaka Türk mühendisleri ve mimarları tarafından yapılmasını istiyoruz.”
Tarih: 23 Ekim 2009 Kaynak: Radikal
Fabrikalar yeşil alanda kalınca bankalar kredi için gardını aldı (23 Ekim 2009)Belediyenin sanayiyi şehir dışına taşıma adımları bazı firmaları yeşil alanda bıraktı. Bankalar bu gelişmelerin ardından geleceği belirsiz olan bu bölgelere kredi vermekten kaçınıyor.
Toplam 156 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 121. haberden 140. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.