Yayın Tanıtımı

2003 Yılı Yayın Tanıtımları

Toplam 21 yayın tanıtımı 2 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. tanıtımdan 20. tanıtıma kadar olanlar gösterilmektedir.
Modernizm ve Ulusun İnşasıModernizm ve Ulusun İnşasıMimarlık tarihçisi Sibel Bozdoğan, 1908'deki Meşrutiyetin ilanından Kemalist tek parti iktidarının 1950' de sona erişine kadar modern Türk mimarisinin kültürel tarihini ve Avrupa modernizmiyle bağlantılarını anlatıyor.
Yapılar + Projeler 2Yapılar + Projeler 2"Soygenişler'in tasarımları masa gibi eşyalardan kent düzenlemelerine kadar geniş bir yelpaze çiziyor. Biçimsel dilleri ise yalın, amaçlarına ulaşmak için dolaylı yollar seçmiyorlar. Bu yaklaşım da onları açık-seçik sonuçlara götürüyor. Çağdaş ama zamanına bağlı olmayan bir mimarlık anlayışlarının olduğu gözleniyor."
Mimarlıkta Yarım YüzyılMimarlıkta Yarım Yüzyıl"1960'ların başında Türkiye'ye döndüğümde İstanbul'u, İzmir'i, Ankara'yı yeniden dolaştım önce... "Yurdumda, nerede, nasıl bir mimarlık yürütülüyor?" sorusunun yanıtını belirtmekti amacım."
T+ Mimarlık SerisiT+ Mimarlık SerisiTasarım Yayın Grubu tarafından Tasarım Dergilerinden derlenerek hazırlanan "T+MİMARLIK SERİSİ" 12 kitaptan oluşuyor. T+ Mimarlık Serisi 130 sayıdır yayınlanmakta olan Tasarım Dergisi içerisinde yer alan projelerden seçilmiştir. Her kitapta konusuna göre seçilmiş projeler ve uygulamalar bulunuyor.
XXI, Yirmibir Mimarlık, Tasarım ve Kent DergisiXXI, Yirmibir Mimarlık, Tasarım ve Kent Dergisi2000 yılında başladığı yayın yaşamına bir süre ara veren XXI (Yirmibir) Dergisi, ilk çıkmaya başladığında öngörülen hedefleri ve nitelikli yayın anlayışını koruyarak yeniden yayımlanmaya başlıyor. İmtiyaz hakları Işıklar Holding tarafından alınarak yayın yaşamına geri dönmesi sağlanan ve Depo Yayıncılık tarafından ayda bir yayımlanacak olan XXI, Nisan 2003'te 11. sayısıyla bayilerde.
Anadolu Türk Mimarlığı İçin Görsel SözlükAnadolu Türk Mimarlığı İçin Görsel SözlükBu deneme niteliği taşıyn kitapta Anadolu Türk mimarlığının biçimsel, mekansal ve strüktürel terminolojisini oluşturan 250 kavram ve yapı görselleştirilmiş. Söz konusu kavramlar ve yapılar plan, detay ve bezeme çizimleriyle açıklayıcı metinler eşliğinde veriliyor.
Antik Yunan Bir Keşfin ArkeolojisiAntik Yunan Bir Keşfin ArkeolojisiBatı devletleri, Batılı sanatseverler ve arkeologlar Antik Yunan'ın muhteşem hazinelerine karşı yüzyıllar boyunca hiç eksilmeyen bir ilgiyle yaklaşmış, kimileri de bu uygarlığın gizemlerini aralayarak söz konusu eşsiz başyapıtları kendi ülkelerine taşıma hırsıyla yanıp tutuşmuştur.
Yapılar Kitabı, Tezkiretü'l - Bünyan ve Tezkiretü'l - EbniyeYapılar Kitabı, Tezkiretü'l - Bünyan ve Tezkiretü'l - EbniyeYapılar Kitabı', Sinan'ın genç dostu Sâi Mustafa Çelebi'nin kaleme aldığı, yapıtın başında Sinan'la yapılan bir "hasbıhal"la oluştuğu belirtilen otobiyografik iki el yazması, Tezkiretü'l - Bünyan ve Tezkiretü'l - Ebniye'nin birarada ve ilk eleştirel basımları. Hem düzyazı hem de şiirsel bölümleri olan metinlerde, Sinan'ın anıları kendi ağzından anlatılıyor.
Koruma OnarımKoruma OnarımNeyi korumak isteriz? Bizim için değerli olanı, anıları olanı, tarihsel olanı... Bize dek yaşayarak gelebilmiş olanı, ön açmış, ön açan geleneği... Böyle bir şeyin bozulmamasını, niteliklerini yitirmemesini, yıpranmamasını, yok olmamasını isteriz. Giderek bütün bu özellikleriyle bizden sonra da sürsün, yaşasın isteriz
Yitik Miras'ın Dönüş ÖyküsüYitik Miras'ın Dönüş ÖyküsüKültür Bakanlığı ve YKY tarafından yürütülen ortak bir projeyle yayımlanan kitap; yurt dışına kaçırılan, iadesi sağlanmış veya halen işlemleri süren kültür varlıklarımızın tanıtıldığı kapsamlı bir eser. Kitabın en önemli amacı bu eserler hakkında kamuoyunu aydınlatmak ve toplumsal bir bilincin oluşmasını sağlamayı amaçlıyor.
Mimar Sinan ve EserleriMimar Sinan ve EserleriReha Günay'ın daha önce yine YEM Yayın tarafından yayımlanan "Sinan the Architect and His Works" adlı kitabının Türkçesi olan "Mimar Sinan ve Eserleri", Sinan yapılarının en önemlilerini temel özellikleriyle ve nefis fotoğraflarla tanıtıyor.
Portfolyo DergisiPortfolyo DergisiTasarımın birbirinden beslenen dallarına açık olarak, Antet İletişim ve Yayıncılık Ltd. Şti. tarafından 2 ayda bir yayınlanmak üzere henüz okuyucularıyla buluşan Yapı-Tasarım-Yaşam Dergisi PORTFOLYO, ortaya çıkan ürün ve projeleri "söyledikleri söz"leri ve "estetik değerleri" ile birlikte, kendilerini var eden çözüm önerileri / bilgisiyle, teknik kimlikleriyle de aktarmak amacını taşıyor.
Su Bahçeleri Tasarım KitabıSu Bahçeleri Tasarım Kitabı"Su Bahçeleri Tasarım Kitabı", bahçe meraklısı herkesin bahçesinde rahatlıkla uygulayabileceği su tasarımlarını içeriyor.
19. Yüzyılın İkinci Yarısında Galata ve Pera19. Yüzyılın İkinci Yarısında Galata ve PeraBilindiği gibi İstanbul, neredeyse kuruluşundan bu yana, çok sayıda dil, inanç ve etnik çeşitlilik sergileyen insanın gelip geçtiği, yerleştiği, hatta kuşaklar boyu yaşadığı bir dünya kentidir.
Balkanlarda Osmanlı Dönemi KonutlarıBalkanlarda Osmanlı Dönemi KonutlarıProf. Dr. Nur Akın'ın yapıtı yakın dönemin en çalkantılı bölgelerinden biri olan Balkanlar'daki beşyüzyıllık kültürel değişim sürecinde Osmanlı dönemi etkisinden çarpıcı kesitler veriyor. Dönem boyunca konut yapısının ilgi çekici çizgileri, sosyal yaşam içinde ortaya çıkıyor.
M. Vedat Tek, Kimliğinin İzinde Bir MimarM. Vedat Tek, Kimliğinin İzinde Bir MimarVedad Tek, Genç Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk kuşak mimarlarından, belki de en önde geleni. Sirkeci Büyük Postane'den Ankara'da İlk Meclis Binası'na, Kastamonu Hükümet Konağı'ndan İzmit Saat Kulesi'ne onlarca yapıya imza atmış bir mimar…
Re:Architecture, Themes & VariationsRe:Architecture, Themes & Variations2000 yıl boyunca 'Firmitas, Utilitas, Venustas''ın ötesine geçmeye çalıştıktan sonra, mimari teori ve konuşmalar hala ihmal ediliyor. Mimari uğraş pragmatistliği yüzünden affedilirken; mimari teori, araştırma ve eğitim mimarinin çok sayıda bağlantıları, çelişkileri ve bağlamlarını araştırma, soruşturma, tanımlama ve analiz sorumluluğundan arındırılamıyor. Mimarlık bir din değildir.
Türk Mimarlar Cemiyeti'nden Mimarlar Derneği 1927'yeTürk Mimarlar Cemiyeti'nden Mimarlar Derneği 1927'ye2002, Mimarlar Derneği 1927' nin kuruluşunun 75. Yıldönümü. Bu 75 yıldan kesitler sunuyor. Cumhuriyet'in kuruluşunun hemen ardından tarih sahnesine çıkan Derneğimizin yaşam öyküsünü anlatıyor.
Ulusal Acil Durum Yönetimi Modeli Geliştirilmesi ProjesiUlusal Acil Durum Yönetimi Modeli Geliştirilmesi Projesi2001 yılı Mayıs ayında imzalanan bir protokolle, İçişleri Bakanlığı Strateji Merkezi, İstanbul Teknik Üniversitesi Afet Yönetim Merkezi (İTÜ AYM) "Ulusal Acil Durum Yönetim Organizasyon Modeli" isimli bir proje çalışması başlatmışlardır. Proje kapsamında konunun uluslararası düzeyde ele alınması ve Avrupa Birliği ile irdelenmesi amacıyla A.B.D., Japonya, Kanada ve Avrupa Birliği üyesi 16 ülkede acil durum modelleri ve uygulamaları incelenmiştir.
Alev Ebüzziya SiesbyeAlev Ebüzziya SiesbyeKültürün nesilden nesile aktarabilmesi için sanatsal yayınların önemine inanan Kale Gurubu sürdüregeldiği yayın dizisine bu kez uluslararası sanat ortamına kendini kabul ettirmiş ünlü seramik sanatçımız Alev Ebüzziya Siesbye'nin kitabını katıyor.
Toplam 21 yayın tanıtımı 2 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. tanıtımdan 20. tanıtıma kadar olanlar gösterilmektedir.
Yayın Tanıtımı Arşivi
Yayınevlerinin listesi aşağıdadır. Yayınlarına ulaşmak istediğiniz yayınevini listeden seçiniz.