Haberler

Arkitera'dan

Toplam 2948 haber 148 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 121. haberden 140. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Bir Kent Plancısı Gözüyle Japonya''daki Felaket (6 Nisan 2011)Toronto Üniversitesi''nde kent coğrafyacısı olan Profesör André Sorensen''in 1990''larda akademik kariyeri için Japonya kent planlamasını seçmesinin nedeni en azından İngilizce literatürde yeni keşfedilen bir konu olmasındandı. Doktorasında Tokyo''nun sorunlu yayılışını inceleyen ve 2004 yılında "The Making of Urban Japan" isimli kitabını tamamlayan Sorensen şunları söylüyor: "Japonya Dünya''daki ikinci büyük ekonomiye sahipti ve bu konuda yazılmış neredeyse hiçbir şey yoktu."
Frank Gehry''nin Tasarladığı İlk Gökdelen Manhattan''da İnşa Ediliyor (6 Nisan 2011)Birçok New Yorklu, Belediye Başkanlığı Binası''nın hemen güneyinde yer alan 8 Spruce Street adresinde yükselen yeni konut binasına heyacan ve korku ile yaklaşıyor.
Soyak, ArkiPARC''ta "Sürdürülebilir Gayrimenkul" Uygulamalarını Masaya Yatırdı (5 Nisan 2011)Gayrimenkul sektörü, "Kentsel Kalite için Diyalog" temasıyla 30-31 Mart tarihlerinde düzenlenen ArkiPARC 2011''de buluştu. Etkinlikte "Sürdürülebilir Gayrimenkul" oturumunu yöneten Soyak Holding CEO''su Emre Çamlıbel, "Sektörde sürdürülebilirliğin stratejik çözümü, Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği''nin mevcut binalar için de uygulanmasından geçiyor" dedi.
Onlar Hazırdı, Peki Biz Depreme Hazır mıyız? (5 Nisan 2011)11 Mart 2011''de Japonya''da 9.0 büyüklüğünde bir deprem yaşandı. Ne depremin, ne de binaların öldürdüğü doğal afette binlerce kişinin kaybolmasına, yaralanmasına, hatta hayatını kaybetmesine yol açan şey tsunami oldu. Japonya yıllar boyunca başına gelenlere alışmakla kalmamış, aynı zamanda dersine iyi çalışmıştı. Hem depreme hem de tsunamiye karşı hazır olmasına karşın, kara ve demiryolları hasar gördü, yangınlar çıktı ve bir baraj yıkılarak etrafında su baskınına neden oldu, elektrik ve su kesintileri gerçekleşti. Japonya daha önce 1923 ve 1995''te diğerlerine oranla çok daha zarar veren depremler ve atom bombalarını atlatmış, kendi derdine derman bulmayı becermiş bir ülke. Önümüzdeki yıllar içinde gerçekleşeceği uzmanlar tarafından saptanmış İstanbul depremi için Japonlar''ın 88 yıl içinde geliştirdikleri mücadeleler örnek alınmalı.
Yönetilemeyeni Yönetmek (4 Nisan 2011)İstanbul''un kentsel yayılımını kim yönetiyor? Kentin kuzey gelişmelerinin arkasındaki güçler neler?
Mies van der Rohe''nin Tasarımı Farnsworth House Lego Oluyor (4 Nisan 2011)Alman modernist mimar Ludwig Mies van der Rohe''nun başyapıtı Farnsworth House Lego oyuncağı ile özlümsüzleştirildi.
"Konuralp''in Tasarımları Bir Metaforlar Dünyasıyla Birlikte Doğuyor" (4 Nisan 2011)Mimarlar Odası''nın Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri kapsamında verdiği en büyük ödül olan Mimar Sinan Ödülü''ne 2010 yılında Mehmet Konuralp layık görüldü. Bu kapsamda 2010-2012 döneminde, mimarın etkinliğinin ve üretimlerinin değerlendirildiği bir panel, üretimlerinden oluşan bir sergi gerçekleştiriliyor ve bunları kapsayan bir kitap da basılacak. 2 Nisan 2011 tarihinde MSGSÜ Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu''nda düzenlenen panelin ardından, Mimarlar Odası Büyükkent Şubesi sergi salonunda Mehmet Konuralp Mimarlığı sergisi açılışı da gerçekleştirildi.
Tasarımcılar, Yeni Facebook Yerleşkesi''nin Topluma Nasıl Entegre Edileceğini Tartışıyor (4 Nisan 2011)Menlo Park endüstri alanında bulunan Yeni Facebook Yerleşkesi''nin çevresiyle entegre edilmesi konusundaki geniş kapsamlı tasarım atölyesinin tohumları atıldı.
Patron''un Çek Defteri''nden Başkalarının Parası''na: Halka Arzlar (1 Nisan 2011)ArkiPARC 2011 oturumları arasında yer alan "Gayrimenkul''de Halka Arz" başlıklı oturum zengin içeriği ile dikkat çekti. Mentor Proje Yönetimi ortaklarından İlhami Akkum''un moderatörlüğünde gerçekleştirilen oturuma Çelen Kurumsal Değerleme ve Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Güniz Çelen ve İş Yatırım Genel Müdürü İlhami Koç konuşmacı olarak katıldı.
Konut, Ofis ve Lojistik Yatırımlarına Profesyonel Bakış (1 Nisan 2011)ArkiPARC 2011''de konut, ofis ve lojistik yatırımları da mercek altına alındı. Mimar Melkan Tabanlıoğlu krizin sektör açısından öğretici olduğunu, mimari projelerin kişiye ve kente katkı sağladığı zaman daha çok değer bulduğunu dile getirdi.
ArkiPARC''ta Eski Sanayi Alanlarına Yönelik Yeni Fırsatlar Masaya Yatırıldı (1 Nisan 2011)Moderatörlüğünü İstanbul Metropoliten Planlama Merkezi (İMP) Kentsel Tasarım ve Yarışmalar Departmanı Proje Yürütücüsü Murat Vefkioğlu''nun üstlendiği "Eski Sanayi Alanlarında Yeni Geliştirme Fırsatları" başlıklı panel, Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, İMP Planlama Koordinatörü Özdemir Sönmez, Kartal Kentsel Geliştirme Derneği Başkanı Ahmet Piker ve Kağıthane-Ayazağa Vadisi Kentsel Geliştirme Derneği Başkanı Bekir Kılıç''ın katılımı ile gerçekleşti.
"Arsayı tual olarak düşünebiliriz" (1 Nisan 2011)Bu yıl, "Çizginin Dışındakiler" ana konsepti çerçevesinde, dünya görüşleriyle farklılık yaratmış isimleri ağırlayan Bersay İletişim Enstitüsü (BİE), Kerem Erginoğlu''nu konuk etti.
Çevre CoğrafyalardaTürk Geliştiricilerin Avantajı Yüksek Adaptasyon Becerisi (1 Nisan 2011)Moderatörlüğünü IMS Mühendislik Danışmanlık ve Ticaret Firması Yönetici ortağı Gürer Ünal''ın yaptığı, AIM Property Development Yönetim Kurulu Başkanı Melih Özkan, Rönesans Holding A.Ş., Gayrimenkul Geliştirme Grup Başkanı Kamil Yanıkömeroğlu, Turkmall firması İcra Kurulu Başkanı Levent Eyüboğlu''nun konuşmacı olarak katıldığı "Çevre Coğrafyalarda Geliştirici Olmak" paneli ArkiPARC''ın ikinci gününde gerçekleşti.
ArkiPARC 2011''de İstanbul Finans Merkezi Masaya Yatırıldı (1 Nisan 2011)Son yıllarda İstanbul Ataşehir bölgesindeki gelişmenin de en önemli parçası olan İstanbul Finans Merkezi konusu 31 Mart Perşembe günü ArkiPARC 2011''de yine tüm paydaşları bir araya getiren bir oturumla tartışıldı. ULI Türkiye''nin başkanı Haluk Sur moderatörlüğünde gerçekleşen oturumda IMS İcra Kurulu Başkanı Serdar Güçar, İBB''den İstanbul Finans Merkezi Altyapı Komitesi koordinatör yardımcısı Timuçin Kurt ve bölge için proje geliştiren mimari ekiplerden birisi olan Tabanlıoğlu Mimarlık''ın yöneticilerinden Murat Tabanlıoğlu''ndan oluşan konuşmacılar proje sürecini dinleyicilerle paylaştılar.
ArkiPARC 2011 Gayrimenkul Ödülü Kazananları Belli Oldu (1 Nisan 2011)Arkitera Mimarlık Merkezi''nin, "Kentsel Kalite için Diyalog" teması ile gerçekleştirdiği ArkiPARC 2011 kapsamında 31 Mart akşamı Fulya Fuar Merkezi''nde gerçekleşen Gayrimenkul Ödülü 2011 Belediye Başkanları, gayrimenkul geliştiricileri ve mimarları bir araya getirdi. Fiziksel çevrenin niteliğinin iyileştirilmesine katkı sağlayan kişi ve kurumlar onurlandırmayı amaçlarken sektöre örnek teşkil eden başarılı yatırımları öne çıkaran Gayrimenkul Ödülü ilk kez 2008 yılında verilmişti. Konut, Ofis, Otel, Alışveriş Merkezi, Alternatif Yatırımlar ve Karma Kullanım alanlarında geliştirici ve mimarlık ofislerine verilen Gayrimenkul Ödülü Töreni 2011 haberci Özlem Gürses''in sunumu ile renkli görüntülere sahne oldu.
ArkiPARC''ta Cadde Perakendeciliği Tartışıldı (31 Mart 2011)ArkiPARC''ın ilk gününde son panel Cadde Perakendeciliği oldu. Amsterdam Belediyesi''nden Peter Groenendaal, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Mishap Demircan ve Gerd Zerhusen''in konuşmacı olarak katıldığı oturumu Markus Lehto yönetti.
ArkiPARC 2011’in İlk Günü Zengin İçerikli Oturumlarla Tamamlandı (31 Mart 2011)Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından "Kentsel Kalite" ana teması ile düzenlenen ArkiPARC 2011 30 Mart Çarşamba günü Fulya Fuar Merkezi''nde birbirinden değerli isimlerin konuşmaları eşliğinde başladı. Etkinliği üretken kılan en önemli unsurlar arasında ise gayrimenkul sektörünün farklı alanlarına çeşitli perspektiflerden bakarak etkin çözümler üretmeyi hedefleyen oturumlar yer aldı.
Gayrimenkul Sektörünün Devleri, ArkiPARC 2011''de “Kaliteli Kent”i Tartışıyor (30 Mart 2011)"Kentsel Kalite" ana teması ile bugün başlayan ArkiPARC 2011''de belediye başkanları, gayrimenkul sektörünün öncü tarafları ve finans sektörü bir araya geliyor. Arkitera Mimarlık Merkezi''nin düzenlediği ArkiPARC 2011''de "Daha kaliteli olanı elde etme" motivasyonunun hep birlikte sahiplenilmesi için sektörün önemli aktörleri bir araya gelerek sorun ve çözümleri paylaşıyorlar. Açılış konuşmasını yapan Arkitera Mimarlık Merkezi Müdürü Ömer Yılmaz, 1950 ve 1980 yılları arasında kentsel problemlerin tohumlarının atıldığını ve bizleri mutlu etmeyen bu kentsel karmaşa arasında ArkiPARC 2011 ile gayrimenkul çözüm önerilerinin tartışılacağını söyledi. Ömer Yılmaz''ın ardından söz alan GYODER Başkan Yardımcısı Özlem Gökçe, 2010 yılında yükselişe geçen inşaat sektörüne değinerek ekonomik canlanma, düşük faiz, bankalarca sağlanan kredi hacmindeki artış, yabancı ilgisinin artışı ile konut, ofis ve alışveriş merkezi sektöründeki ilerlemelere dikkat çekti.
Metropol Parasol Yeni Bilbao Mu? (29 Mart 2011)Metropol Parasol, Seville kenti için henüz bir kültürel simge değil fakat Bilbao Guggenheim ile yakından ilişkili olduğu kesin.
Gayrimenkul Sektörünün Büyük Buluşması "ArkiPARC 2011" Kapılarını Açıyor (29 Mart 2011)Kentleşmenin en önemli aktörlerinden biri olan gayrimenkul sektörü, ArkiPARC 2011 buluşması ile yeniden bir araya gelecek. Venezuela''nın ilk ekolojik kentinin master planının takım lideri Héctor Negretti''nin özel konuşmacı olarak yer aldığı etkinlikte, yurtiçi ve yurdışı konukları ile "Çevre Coğrafyalarda Geliştirici Olmak" başlığı ile Libya masaya yatırılacak. "Cadde Perakendeciliği" ve "Gayrimenkul''de Halka Arz" konularının ilk kez tartışılacağı ArkiPARC 2011''de; turizmden sanayiye birçok alanda potansiyel barındıran orta ölçekte kentlerdeki yatırım fırsatlarını ön plana çıkararak, bu kentlerin gelecekte yatırımlardan daha fazla pay almasını ve 3 büyük kentin sorunlarının hafifletilmesini sağlamak amacıyla "Kentlerin Geleceği" oturumu düzenlenecek.
Toplam 2948 haber 148 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 121. haberden 140. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Temmuz 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.