Gündem

2008 Yılı Gündemi

Diktatörlük ve MimarlıkDiktatörlük ve MimarlıkKasım 2008
Politika, mimarlıkla uzun zamandır çıkarcı bir ilişki içinde. Hatta mimarlık kapsamındaki herşeyin politik olduğu son zamanlarda sık sık dile getirilen bir söylem. Mimarlık ve politika arasında kurulan eşitlikler, kentsel dönüşüm projelerinin gündemde olduğu bugün de uzmanları meşgul ediyor.
BiomimicryBiomimicryEkim 2008
Doğanın, ihtiyaçlar karşısındaki yaratıcılığıyla, bizi sarmalayan tüm sorunlara yanıt olabileceği ana fikrine dayanan mimarlık ve mühendislik alanındaki yeni bilim dalı: Biomimicry
Sinema ve MimarlıkSinema ve MimarlıkEylül 2008
Dünyadaki birçok mimarlık okulunun ilgi alanı son günlerde sinemaya kaydı. Filmler daha incelikli ve daha duyarlı bir mimarlık keşfetme amacıyla izleniyor.
2008 Pekin Olimpiyat Oyunları2008 Pekin Olimpiyat OyunlarıAğustos 2008
8 - 24 Ağustos 2008 tarihleri arasında Pekin''de gerçekleştirilecek olan 2008 Yaz Olimpiyatları''nın coşkusu bütün dünyayı sardı. Asya''da 3. kez gerçekleşecek olan Olimpiyat Oyunları sayesinde tüm gözler Pekin''in üzerinde olacak.
Altyapı İnisiyatifleriAltyapı İnisiyatifleriTemmuz 2008
Altyapı alanlarının sorumluluğunun büyük bir bölümü bugüne dek merkezi ve yerel yönetimlere, yani kamuya aitti. Sermaye Piyasası Kurulu''nun 21 Mayıs 2008 tarihinde kamuoyunun görüşüne açtığı taslak halindeki "Altyapı Yatırım Ortaklıklarına İlişkin Esaslar Tebliği", altyapı yatırımlarından portföy işletmeciliği yapılması ve sermaye piyasası araçları ihracını sağlayacak bir düzenleme olma niteliği taşıyor.
Yüksek Lisans EğitimiYüksek Lisans EğitimiHaziran 2008
Lisans eğitimini tamamladıktan sonra yüksek lisans eğitimine devam edip etmemek artık meslek sahibi olmuş bir kişi için kafayı en çok kurcalayan konulardan bir tanesidir. Kimi mezunlar bunu mesleki açıdan bir zorunluluk olarak görürken, kimisi ise bunun bir zorunluluk olmadığını, çalışma hayatından kazanılacak tecrübenin hepsinden daha önemli olduğunu düşünür.
Peyzaj MimarlığıPeyzaj MimarlığıNisan 2008
Peyzaj mimarlığı, tanımlanması en güç tasarım dallarından biri. Bu zorluğun nedeni, doğa kadar çok yönlü ve karmaşık bir olguyla insan algılarına indirgenmiş ve soyutlanmış olarak çalışıyor olması. Peyzaj mimarlığı disiplinini öne çıkaran ve gündeme taşıyan da aslında tam olarak bu indirgeme ve soyutlama.
EXPO Zaragoza 2008EXPO Zaragoza 2008Mart 2008
Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) tarafından organize edilen ve 1851 yılından bu yana dünyanın çeşitli şehirlerinin ev sahipliği yaptığı Dünya Sergisi EXPO, 14 Haziran - 14 Eylül 2008 tarihleri arasında bu kez İspanya Aragon Özerk Bölgesi''nin başkenti Zaragoza''ya konuk oluyor.
2008 Mimarlar Odası Seçimleri2008 Mimarlar Odası SeçimleriOcak 2008
2008 Mimarlar Odası Seçim süreci başladı. 2008 Seçimleri''ne yönelik olarak hazırlanan bu dosyadan, Oda''nın tarihçesi, Örgüt Yapısı, Yasal Dayanaklar, Seçim Tarihleri ve Sonuçları, Oda ile İlgili Güncel Haberler, Dünya''da Mimarlar Odası''na Benzer Oluşumlar gibi başlıklara ulaşabilirsiniz.
Kentsel DönüşümKentsel DönüşümOcak 2008
Kentsel dönüşüm ile ilgili yazılarda, birçok kentsel dönüşüm tanımı bulunuyor. Bu tanımlar, vurguladıkları vizyon, amaç, strateji ve yöntemlere göre farklılık gösteriyor. Nasıl tanımlanırsa tanımlansın kentsel dönüşüm, bozulma ve çökme olan kentsel alanın ekonomik, toplumsal, fiziksel ve çevresel koşullarının kapsamlı ve bütünleşik yaklaşımlarla iyileştirilmesine yönelik olarak uygulanan strateji ve eylemlerin bütününü ifade ediyor.

Gündem Arşivi
Dönem için hazırlanan gündemlerin listesi aşağıdadır. Ayrıntılarına ulaşmak istediğiniz gündem başlığını listeden seçiniz.