Gündem

2009 Yılı Gündemi

Ulaşımda Mimarlık ve TasarımUlaşımda Mimarlık ve TasarımEkim 2009
Ulaşım araçlarının tasarımında endüstriyel tasarımla birlikte, iç mimarlık ve mimarlık disiplinleri birarada çalışır. Ulaşım araçlarında çoğunlukla optimum kullanım alanı sağlanması, estetik, ergonomi ve işlevsellik amaçlanırken, jet, cruise gemisi ve yat gibi araçların tasarımı sürecinde ise iç mekan tasarımı ve mimarlık da bu sürece dahil olur. Bu aşamalarda aracın işlevinin gerektirdiği ölçülere ve tasarım prensiplerine uyum önemlidir.
Başarılı Okul TasarımıBaşarılı Okul TasarımıEylül 2009
Okulların açılmasına az bir zaman kala "Başarılı Bir Okul Tasarımı Nasıl Olur?" sorusunun cevabını CABE'in geçtiğimiz Mayıs ayında yayınladığı "Successful school design" araştırmasının içinde arıyoruz. 
Bölünmüş KentlerBölünmüş KentlerAğustos 2009
"Bölünmüş şehirler", kent araştırmalarının gözde konularından biri. "Bölünmüş", "parçalanmış", "kutuplaşmış", "ikileşmiş" ve benzer sözcüklerle tanımlanan bu şehirler için her biri farklı bir durumu niteleyen hangi sıfat tercih edilirse edilsin, bu durumun içinde bulunduğumuz post endüstriyel/post Fordist çağa özgü olduğu, genellikle kabul gören bir saptama. Belki de, "yeni bir tarihi durum"la karşı karşıyayız.
Sigara YasağıSigara YasağıTemmuz 2009
19 Mayıs'tan itibaren okullar, dershaneler, hastaneler, iş yerleri, alışveriş merkezleri, sinema ve tiyatrolar, şehir hatları vapurları ve taksilerde sigara tamamen yasaklandı. 19 Temmuz 2009'da ise yasak uygulaması daha da genişleyip, lokanta, kahvehane, kafeterya, bar, bilardo ve oyun salonlarını da kapsayacak.
Fonksiyon DönüşümüFonksiyon DönüşümüHaziran 2009
Eski binaların yeni amaçlar doğrultusunda esas fonksiyonlarının değiştirilmesi günümüzde sık rastlanılan durumlardan bir tanesi. Bu dönüşümler mimarlara binaların fonksiyonlarını değiştirmenin yanında dünyada ses getirecek tekil mimari örnekler yaratmalarını da sağlıyor.
Spor TesisleriSpor TesisleriMayıs 2009
Bir dizi kural tarafından yönetilen ve genelde rekabetçi bir şekilde sürdürülen bir aktivite olan sporun geçmişi insanlık tarihi kadar eskidir. İlk zamanlar spor yapmak için geniş açık alanlardan faydalanılırken, günümüzde özellikle de büyük kentlerde branşlara göre özel olarak tasarlanmış tesislere ihtiyaç duyuluyor.
Meclis BinalarıMeclis BinalarıNisan 2009
İlk çağlardan itibaren toplumlar kişi, kişiler ya da bir topluluk tarafından yönetildiler. Yönetim kimi zaman bir aile ya da zümre tarafından, kimi zaman din ya da töreye dayanarak, kimi zaman da halkı temsil eden bir toplulukla ya da doğrudan halkın iradesiyle gerçekleşti. 

 

Konut PolitikalarıKonut PolitikalarıNisan 2009
Kent mekanının serbest piyasanın elinde ve küresel ekonominin seyrine gore yeniden düzenlenmesi ile oluşturulan konular arasında olan konut politikaları arasında  sosyal konut politikalarına konu olmuş ülkeler yer alıyor.
2009 Yerel Seçimleri2009 Yerel SeçimleriŞubat 2009
Yerel demokrasinin gelişmesinde yerel yönetimlerin seçilmeleri büyük önem taşıyor. Yerel yönetimler, kamu hizmetlerinin ve idarede etkinlik ve verimliliğin sağlanmasında merkezi bir konuma sahip.
Mimarlık ve OyunMimarlık ve OyunOcak 2009
Teknolojinin gelişimiyle paralel ilerleyen, oldukça eski bir geçmişi olan bilgisayar oyunları, yüksek miktarda veriyi hesaplayabilen ve görselleştirebilen bir teknolojiye ihtiyaç duyar. İlk bilgisayar oyununun askeri ve akademik amaçlar için tasarlanmış bir bilgisayarda geliştirildiği düşünüldüğünde, teknolojinin kültürel gelişime etkisi ortaya çıkar. Aynı şekilde kültürel gelişim de yeni teknolojilerden ilham alır.
LEEDLEEDOcak 2009
LEED, bina bazındaki projelerin çevre üzerindeki etkilerini ve doğal kaynakları korumadaki duyarlılıklarını ortaya çıkarmada ölçülebilir bir referansın olmasına olanak sağlayan bir tür sertifikasyon sürecini içeren değerlendirme, derecelendirme sistemidir.

Gündem Arşivi
Dönem için hazırlanan gündemlerin listesi aşağıdadır. Ayrıntılarına ulaşmak istediğiniz gündem başlığını listeden seçiniz.