Gündem

Ulaşımda Mimarlık ve Tasarım

Tarih: Ekim 2009 Kaynak: Wikipedia, Gateway, Dedeal.com, Uted.org Çeviren: Betül Tuncer Derleyen: Zeynep Güney
Ana Sayfa

Beyondships.com

Tasarım, Türkiye''de son zamanlarda yükselen değerlerden biri. Bir ürünün seri üretimi için tüketici ihtiyaç ve problemlerine yönelik, estetik, işlevsellik, ergonomi, malzeme bilgisi, pazarlanabilirlik, üretim yöntemleri ve olanakları gibi çeşitli kriterleri gözeterek tasarlanması ise endüstriyel tasarım alanına girer. Benzerlerinin arasından sıyrılıp bir adım öne geçmek isteyen firmaların büyük önem verdiği tasarım süreci, kullanım kalitesini de artırarak, estetikle ergonomiyi birleştirir. Yeni ürün tasarımı ve imalatı açısından rekabetin içerisinde olabilmek için, gelişen teknoloji göz önünde bulundurularak, değişen kullanım yerlerine uygun, daha hızlı, daha kaliteli ve daha ucuz maliyetli parçalar üretme zorunluluğu vardır.

Özellikle ulaşım araçlarının tasarımında endüstriyel tasarımla birlikte, iç mimarlık ve mimarlık disiplinleri birarada çalışır. Ulaşım araçlarında çoğunlukla optimum kullanım alanı sağlanması, estetik, ergonomi ve işlevsellik amaçlanırken, jet, cruise gemisi ve yat gibi araçların tasarımı sürecinde ise iç mekan tasarımı ve mimarlık da bu sürece dahil olur. Bu aşamalarda aracın işlevinin gerektirdiği ölçülere ve tasarım prensiplerine uyum önemlidir.


Ulaşımda Mimarlık ve Tasarım
Ulaşımda Mimarlık ve Tasarım
Gündem Arşivi
Dönem için hazırlanan gündemlerin listesi aşağıdadır. Ayrıntılarına ulaşmak istediğiniz gündem başlığını listeden seçiniz.