Gündem

2007 Yılı Gündemi

3 Büyükler3 BüyüklerKasım 2007
Bu denli geniş bir sosyal kapsama alanından söz edince elbette kulüplerimizin ardındaki müthiş ekonomik gücü ve giderek politik baskı gücünü de yabana atmamamız gerekiyor. Elbette bu güç yapısı, yaşadığımız mekana da doğrudan ve büyük ölçüde yansıyor. Biz bu dosyada olabildiğince, ulaşabildiğimizce bu potansiyeli oluşturan bu dev aktörlerin fiziksel çevremize yansıyan yüzlerini incelemeye, irdelemeye çalışacağız...
Mimarlık Politikaları için Avrupa ForumuMimarlık Politikaları için Avrupa ForumuEkim 2007
Haziran 2000’de Paris’te kurulan “Mimarlık Politikaları için Avrupa Forumu”, mimarlık soruları üzerine Avrupa Birliği’nin farklı üye devletleri arasındaki işbirliği için hükümetler arası bir ağ.
Kent RehberleriKent RehberleriEylül 2007
Hadi itiraf edelim, sırtımızda çantamız bir şehir gezerken bu rehberlerin bahsettiği “tarihi öneme sahip” veya “star mimarlarca yapılmış” binaları, bir bilgisayar oyununda bonus toplar gibi teker teker bulup fotoğraf çekmişliğimiz vardır.
Küresel IsınmaKüresel IsınmaTemmuz 2007
İklimler değişiyor. Artık kışın o pencerede gördüğümüz kar yağmıyor ya da tam aksine, gündelik hayatı engelleyecek kadar çok yağıp felaketlere yol açıyor. Yazlar aşırı sıcak geçerken, iki iklim arasındaki geçiş kendini hissettirmiyor. Sonbahar ve ilkbahar yok oldu, dolayısıyla da bitki örtüsü yanlış bir döngü içerisine girdi. Peki ne oldu da böyle oldu?
Siyasi Partilerin Kent ve Çevre PolitikalarıSiyasi Partilerin Kent ve Çevre PolitikalarıHaziran 2007
22 Temmuz''da yapılacak olan erken seçim öncesi parti programlarında mimarlık ve kent kavramının ne kadar yer tuttuğunu, mimari ve kentsel politikalarının nasıl olduğunu gözlemlemek üzere Ankara’da parti genel merkezlerini ziyaret ettik.
Atatürk Kültür MerkeziAtatürk Kültür MerkeziMart 2007
Atatürk Kültür Merkezi ile ilgili hazırlanan kapsamlı dosyada Hayati Tabanloğlu tarafından hazırlanan, 1979 yılında çıkan kitabın tamamına, binanın detaylı planlarına ve yapıldığı ilk yıllardaki fotoğraflarına ve konuyla ilgili basında çıkan haberlere ulaşabilirsiniz.
Kamusal Mimarlıkta MuhafazakarlıkKamusal Mimarlıkta MuhafazakarlıkMart 2007
Son dönemde, çevremizdeki “kamusal” tabir edilebilecek pek çok yapının mimari tasarımı belli başlı kalıplarla ifade ediliyor: "Türk Mimarisi''nden izler taşıyan", "Osmanlı-Selçuklu Tarzı" gibi tabirlerle tasarlanan ve gündelik basında bu sıfatlarla yer bulan pek çok yapı inşa ediliyor.
MİDEKON - Mimarlık Fakültesi Dekanları KonseyiMİDEKON - Mimarlık Fakültesi Dekanları KonseyiŞubat 2007
07 Temmuz 2006 günü Türkiye’deki Mimarlık Fakülteleri Dekanları Toplantısı İstanbul, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde yapıldı. Toplantıya 12 Dekan katıldı ve bu toplantıda MİDEKON (Mimarlık Fakülteleri Dekanları Konseyi)un da temeli atılmış oldu.
Sanal Mimarlık ve HiperyüzeylerSanal Mimarlık ve HiperyüzeylerOcak 2007
Zamanlar arası, mekanlar arası, ülkeler arası bir etkileşim ortamının doğması; geliştirilen algoritmalar ile bilgisayarın kullanımı mimarlıkta yeni açılımlara yol açtı.

Gündem Arşivi
Dönem için hazırlanan gündemlerin listesi aşağıdadır. Ayrıntılarına ulaşmak istediğiniz gündem başlığını listeden seçiniz.