Gündem

Spor Tesisleri

Tarih: Mayıs 2009 Kaynak: Wikipedia, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Besiktas.ws, Aslantepe.biz, Turkpoint.com Çeviren: Selcen Karatay Editör: Zeynep Güney
Ana Sayfa

Kaynak: b5media.com

Bir dizi kural tarafından yönetilen ve genelde rekabetçi bir şekilde sürdürülen bir aktivite olan spor, genellikle yarışmacının fiziksel kabiliyetlerinin, sonuca ulaşmak (kazanmak ya da kaybetmek) için tek ya da ana belirleyici olduğu aktiviteler olarak tanımlanır, fakat bu terim aynı zamanda zeka oyunları (bazı kart ve masa oyunları için kullanılan ortak bir isim) ve motor sporları gibi keskin zekanın ya da ekipman niteliklerinin ana faktör olduğu aktiviteler için de kullanılır. Spor genellikle planlanmış, rekabetçi ve ustalık gerektiren, kararlılık ve adil oynama duyarlılığını içeren fiziksel aktivitelerdir. Yüksek seviyede organizasyon ve kar (her zaman parasal olmayan) gerçeğine dayanan oyunlardan ayrı olan bazı gösteri sporları da vardır.

Çoğu spor için, yaşanan başarısızlıklar ve başarılar spor haberlerinde geniş çapta duyurulurken en ileri seviyelerde hatasız ve kesin kayıtlar saklanır ve güncellenir.

Spor terimi zaman zaman saldırı ve savunmanın oynandığı, fiziksel aktivitenin seviyesine aldırılmayan bütün rekabetçi aktiviteleri kapsayacak şekilde genişler. Beceri ve motor sporu oyunlarının her ikisi de fiziksel sporların özelliklerini sergiler. Yetenek, sportmenlik ve daha ileri seviyelerde profesyonel sponsorluk bile spor ile birleşir.

Genellikle sadece yarışmak ya da insanların iyi bir fiziksel kondisyona sahip olmak için egzersize ihtiyaç duydukları gerçeğinden dolayı yapılan sporda, her zaman başarılı olmasalar bile, spor katılımcılarının iyi sportmenlik, rakiplerine ve görevlilere karşı saygılı olmak ve kaybederken bile kazananı kutlamak gibi standartlara uygun davranışlar sergilemeleri beklenir.

Sporun geçmişi birkaç bin yıl önceye dayanıyor. Dünya nüfusu artmaya devam ederken ve ulaşım, iletişim, ilaç ve spor ekipmanları gibi sektörlerde teknoloji gelişirken, spor evrim geçirmeye ve dünyanın neredeyse her bölgesinden insanı bünyesine dahil etmeye devam edecektir.


Spor Tesisleri
Spor Tesisleri
Gündem Arşivi
Dönem için hazırlanan gündemlerin listesi aşağıdadır. Ayrıntılarına ulaşmak istediğiniz gündem başlığını listeden seçiniz.