Gündem

Mimarlık ve Oyun

Tarih: Ocak 2009 Kaynak: Vikipedi, SlTurkiye.com, Simcitytr.com, Merlinin Kazanı, Simstr.com, Architecture.about.com, Hürriyet, Ansiklopedi Türkçe Bilgi Derleyen: Zeynep Güney
Ana Sayfa

Kaynak: Primotechnology.com

Teknolojinin gelişimiyle paralel ilerleyen, oldukça eski bir geçmişi olan bilgisayar oyunları, yüksek miktarda veriyi hesaplayabilen ve görselleştirebilen bir teknolojiye ihtiyaç duyar. İlk bilgisayar oyununun askeri ve akademik amaçlar için tasarlanmış bir bilgisayarda geliştirildiği düşünüldüğünde, teknolojinin kültürel gelişime etkisi ortaya çıkar. Aynı şekilde kültürel gelişim de yeni teknolojilerden ilham alır.

Mimarlığın bilgisayar oyunlarındaki temel amacı ise oyunun oynanabilirliğini sağlamaktır. Çoğunlukla oyunlardaki yapıların fonksiyonunun, gerçek hayattaki kadar önemi ve oyuna etkisi yoktur. Oyunlardaki binaların işlevi, film setlerindeki dekorlara benzetilebilir. Film setlerindeki binalar, kendi fonksiyonundan ziyade filmin içeriğini desteklemesi için tasarlanır. Herhangi bir film için mekan olarak New York şehri seçildiğinde, bu kentin çağrıştırdıklarıyla filmin konusunu desteklemesi beklenir. Bilgisayar oyunlarında kurgulanan mekanlar da oyunun içeriğini ve konusunu destekleyerek inandırıcılığı sağlar. Diğer yandan, duvar, pencere, kapı gibi yapısal elemanların oyun içindeki kullanımı oyunun gidişatını belirler ve birer araca dönüşür.


Kaynak: Gamespot.com

Bu açıdan etkileyici boyutlarıyla oyun ve eğlence pazarının mimarlar için büyük bir potansiyel barındırdığı söylenebilir. Bilgisayar oyunlarında sayısal mimarlık, ya gerçek bir çevrenin simülasyonu olarak ya da daha önce inşa edilmiş hiçbir şeye benzemeyen orijinal bir dünya tanımıyla karşımıza çıkar. Hatta oyuncunun bu dünyaya yeni mekanlar eklemesine olanak vererek kendi dünyasını geliştirmesine yardımcı olur. Sanal dünyadaki olası mekan, zaman ve uzam kavramlarını başarılı bir senaryoyla birleştiren bilgisayar oyunlarında kurgulanan özgür dolaşım, oyunda yaratılan fantezi dünyanın gerçekliğini arttırır. Bu durumda oyun üreticilerinin de, mimarların sahip oldukları tasarım, üç boyutlu görselleştirme, modelleme, canlandırma, organizasyon, planlama yeteneklerine ve yaratıcılıklarına gereksinim duymaları kaçınılmaz hale geliyor. Benzer şekilde, iyi kurgulanmış, mimarlık kuramları üzerinden ilerleyen, şehir yaratma, ev kurma ya da obje tasarlama gibi oyunların da, temel kavramları öğrenmeye ve kullanmaya yönlendirmesi açısından mimarlık ve tasarım eğitimine eğlenceli bir katkı sağlayacağı öngörülebilir.Mimarlık ve Oyun
Mimarlık ve Oyun
Gündem Arşivi
Dönem için hazırlanan gündemlerin listesi aşağıdadır. Ayrıntılarına ulaşmak istediğiniz gündem başlığını listeden seçiniz.