reklam

Emre Arolat
Diyalog

Tarih: 25 Aralık 2001
Yer: Arkitera Forum

» 25 Aralık 2001 tarihinde Diyalog'da gerçekleşen Emre Arolat buluşmasını forum sayfalarında okumak için bu linki kullanabilirsiniz.

» Buluşmayı soru-cevap şeklinde okumak için bu linki kullanabilirsiniz.


Diyaloğun beşinci konuğu Emre Arolat 25 Aralık 2001 tarihinde 17.00 - 19.00 saatleri arasında sorularınızı, eleştirilerinizi yanıtladı, görüşlerini sizinle paylaştı. 

 

 

"Emre Arolat, ailesinin ikinci kuşak mimarı. Bu hep zor bir kimliktir. Eliel (baba) ve Eero (oğul) Saaririen örneklerinde olduğu gibi, önceki kuşak sonrakine taşınması kolay olmayan bir miras bırakır. Ortada durmuş tercihler, alışkanlıklar vardır. Oğul, bunlan aşıp kendi varlığını ilan edebilmek için uğraşmak zorunda kalır. Kimi zamansa, hiçbir zaman kendi bireyselliğini ilan edemeyecek, eski kuşağın gölgesinde silinip gidecektir. Kuşkusuz, böyle bir mimar hanedanına mensup olmak bir yandan da avantajlıdır. Başkalarının oluşturmak için yıllar boyu çabalayacağı hazır bir bürosu ve hatta hazır müşterileri vardır genç yaşında. Emre Arolat bu avantajları alışılmışın dışında bir verimlilikle ve hızlı kullanmayı bilen ender "genç" lerden biri. Daha mezuniyetinden başlayarak, ailesinin o güne kadar ki çizgisini sürdürmek yerine, onu yenilediğini ve giderek de kendi çizgisini yarattığını düşünmemiz gerekiyor. Gençliğin verdiği bir ataklıkla, tam da işe başladığı yıllarda Türkiye gündemine gelen biçimsel ekstravaganza beklentilerini tatmin etmeyi hedefleyen bir mimarlığa doğru rota tutturdu. Sonraki yıllarda aşırı biçimcilikle itham edilse de, bu erken Arolat görsel şöleni Türk mimarlık dünyasındaki tıkanıklığı açan araçlardan biri oldu. Ve ortam bir kez açıldıktan sonra, Emre Arolat'ın bu kez de yeni rolü gündeme geliyor: Tasarım sürecinden uygulamaya dek gerçek teknolojik derinlik içeren bir presizyon mimarisini varetmek." - Uğur Tanyeli

 

Emre Arolat ve çalışmaları hakkında kapsamlı bilgi edinmek isterseniz, aşağıdaki sayfaları ziyaret edebilirsiniz:

Özgeçmiş

Tasarımcı Olarak Görev Aldığı Proje ve Yapılar

Projelerinden Seçilmiş Örnekler

Katıldığı Toplantı ve Sergiler

Kazandığı Yarışma ve Ödüller

İhsan Bilgin'in Gözünden Ankara Belediyesi Projesi

Konuşma: Emre Arolat -  Atilla Yücel

Emre Arolat Mimarlık Web Sayfası 

Diyalog Buluşması "Sorular ve Cevaplar"

Forum'da Emre Arolat Başlıklı Konu 

Copyright © 2000-2002 Arkitera Bilgi Hizmetleri [email protected]

Reklam vermek için - Danışmanlarımız - Editörlerimiz