Yarışma Projeleri

Eskişehir Ticaret Odası Hizmet Binası, Fuar - Sergi ve Kongre Merkezi, Sosyal Tesisleri Ulusal Mimari Proje Yarışması

Tarih: Eylül 2007
2. Ödül


Mimarlar: Recep Üstün (AÜ), Berna Üstün (AÜ), Çoşkun Üreyen (AÜ)

Yardımcılar:
Selen Üstün

Hizmet Binası gündüz/çalışma fuar periyod, sosyal tesis, gece/haftasonu ve imge üretir. Programlar arası ilişkilerin temel örgütleyicisi ışık, su ve doğadır. Işık, su ve yoğunlaştırılmış ağaç zemini belirginleştirirken, “yer” fikrini güçlendirir.

Aperion (programların saçaklanma imkanı) hizmet binası, fuar ve sosyal tesis binası arasında öğle/akşam ilişkisine kaynaklık ederken, fuarın ikinci etabı sonunda, fuar için açık sergiye dönüşür. Aperiondaki dikitler (ışık kuleleri) programların zemine tutunmasına eşlik eder.

Hizmet binasındaki meclis salonu, gündelik hayata dolaysız eklemlenir. Mekana giden oluşumda nelerin eşlik ettiği, tasarımın ana fikridir. Biçimler yerine, ortamı strüktüre edebileceği düşünülen “eşlik ögeleri” (su, ağaç, ışık) ile sağlanabilir.

Fuar büyüklüğü, hizmet binası ve sosyal tesis ile ilişkisi nedeniyle alt parçalara indirgenerek “toplamda bütünlük” fikri oluşturulmaya çalışılmıştır.

Servis veren mekanlar (otopark), fuar ve meclis toplantı salonuna servis verirken bunun dışında, ışık kuleleri konstrüksiyonu ile fuar için görsel enformasyona, hizmet binası için peyzaja dönüşür. Gece ise ışığı ile kentsel bir imgedir kuleler.Eskişehir Ticaret Odası Hizmet Binası, Fuar - Sergi ve Kongre Merkezi, Sosyal Tesisleri Ulusal Mimari Proje Yarışması
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Eskişehir Ticaret Odası Hizmet Binası, Fuar - Sergi ve Kongre Merkezi, Sosyal Tesisleri Ulusal Mimari Proje Yarışması
Yarışma Projeleri Arşivi
Dönem içinde yayınlanan projelerin listesi aşağıdadır. Ayrıntılarına ulaşmak istediğiniz proje başlığını listeden seçiniz.