Gündem

3 Büyükler

Tarih: Kasım 2007 Derleyen: Melis Göker, Arkitera.com
Ana Sayfa
Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray...
İnsan bu isimleri ardarda anarken bile “büyük”lükleri karşısında ürküyor, bu kulüplerimizin isimlerini hangi sırayla yazarsanız yazın sanki bir kusur işleyecekmişsiniz gibi geliyor (ben alfabetik sırayı tercih ettim).

Herbiri de neredeyse yüzer yaşında, olgunluk çağını çoktan geçmiş, klasik çağlarını yaşayan efsane olmuş, kurumlaşmış kulüplerimiz.

Bizim “güzide” (seçkin) kulüplerimiz.

Aynı jargonu kullanmaya devam edersek; “renklerine aşık olduğumuz”, uğruna sıcak soğuk demeden karşılamalarına koştuğumuz, “akacak kanımızda” renklerini bulacağımız, kimlik sıralamamızda önlerde gelen, neredeyse Türkiye nüfusunun tamamını kapsayacak (hatta yöneticilerine sorarsanız daha da fazlasını kapsayacak) taraftar sayısına sahip kulüplerimiz.

Bu denli geniş bir sosyal kapsama alanından söz edince elbette kulüplerimizin ardındaki müthiş ekonomik gücü ve giderek politik baskı gücünü de yabana atmamamız gerekiyor. Elbette bu güç yapısı, yaşadığımız mekana da doğrudan ve büyük ölçüde yansıyor.

Biz bu dosyada olabildiğince, ulaşabildiğimizce bu potansiyeli oluşturan bu dev aktörlerin fiziksel çevremize yansıyan yüzlerini incelemeye, irdelemeye çalışacağız.

Olabildiğince diyoruz çünkü fiziksel çevremizdeki, kent mekanındaki, mülkiyet ve kullanım ilişkilerindeki, mimarlık faaliyet alanındaki etki ve etkinliklerinde kulüplerimizin pek de şeffaf davrandıklarını söyleyemeyiz.

Neredeyse onlar da yerel veya merkezi yönetimlerin ve küresel yatırımcıların zaman zaman yaptıkları gibi ani ve çapraz hareketler (dripling / çalım) ile taraftarlarını mutlu ederlerken bizleri de şaşırtmayı becerebiliyorlar.

Umarız, kulüplerimizin gerçekten de her biri kendi alanında birer star olan “güzide” yöneticileri, kurumlarının mekansal etkinlikleri konularında bundan böyle toplumumuzu aydınlatırlar, giderek yalnızca taraftarlarının ortalama taleplerine uyum göstermek yerine, kentsel mekanın yeniden üretimi ve paylaşımı, kentsel kültürün sürdürülebilirliği konularında da daha duyarlı ve şeffaf davranırlar.

Yazan: Haydar Karabey
3 Büyükler
Takip
Konuk Editör
3 Büyükler
Gündem Arşivi
Dönem için hazırlanan gündemlerin listesi aşağıdadır. Ayrıntılarına ulaşmak istediğiniz gündem başlığını listeden seçiniz.